Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

pai depinde, poti sa ai baie fara aerisire intunecata si mucegaioasa si dormitor cu aer uscat. ....cred?

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

ladyJ, mucegaiul, la noi, apare in proportie de 95% in baie, si asta fiindca nu avem aerisire (adica fereastra). Numai eu stiu de cate ori am chemat instalatorii si de cate ori am frecat toata baia si in special cada cu de toate. Mai mult decat atat nu stiu ce sa fac. Inclusiv cand am plecat de acasa am efectuat aceasta operatiune.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Te cred, nu am acuzat ca nu faci nimic.

Voi nu puteti cere proprietarului sa renoveze baia aia, de la a la z?
Unele lcururi chiar nu trebuie sa le acceptam in viata asta, iar mucegaiul din baia unui apartament inchiriat e unul din ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Pentru noi e sfant aerosolul,la primii mucii-aeroolul,prima tuse- aerosol.Daca intr.adevar, e vorba de o infectie,dupa exudat,sau infectie cu febra care persista mai mult de 2 zile(febra nu mai mare de 38.7),atunci apelam la antibotic.Paracetamol,aerosol,si apoi ffff rar antibiotic.....si o tinem si noi lant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai,eu vin si zic...
Selene, ai dat atatea medicamente la copil, la sfatul doctorului?
ori de la tine putere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

si noi am avut mucegai in baie... si copii care incepeau odata cu frigul: raceala, infectie, antibiotic, otita, antibiotic, otita revenea, antibiotic, bronsita, antibiotic, pneumonie, antibiotic. asta cu pneumonia culmina de craciun de obicei si cam tot atunci se termina si cu gradi pana la vara.

acum nu mai avem mucegai, dar prima iarnsa la fel am tinut-o cu adaptarea la bazdaganiile locale. iarna asta abia ce am prins un craciun sanatos dupa raceala cu infectie, gripa cea rea tratata cu ceai otet si supe si apoi un virus stomacal.

asa ca zic si eu ca de mucegai trebuie sa scapati cumva. platiti niste zidari sa dea jos tot peretele, sa trateze caramida si sa rezugraveasca. in lipsa aerisirii, tineti usa la baie deschisa in permanenta (cand n-o folositi, of course) sau poate reusiti sa faceti macar un geam mic mic intr-un zid.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cam asta e colectivitatea Selene. Fi-miu a inceput gradinita/cresa la un an, a fost extraordinar de bolnav in primele sase luni (zece otite, 2 pneumonii, tot felul de viroze, mononucleoza, muci non stop). Urmatoarele sase luni un pic mai bine. Urmatoarele sase luni poate a bifat 2-3 viroze mai uratele. Iar de la 2 ani si jumatate (acum are 4) rareori a fost bolnav, nu a avut nevoie de antibiotic in ultimii 2 ani si jumatate.

Fata a fost dusa la cresa de la 3 luni (lucram part time o zi pe saptamana). Saraca s-a imbolnavit dupa o saptamana asa ca dupa vreo 3 episoade de genul asta cand a implinit 6 luni mi-am bagat picioarele in el de servici si am demisonat ca sa stau cu ea acasa (la sase luni ale ei urma sa incep full time serviciul). Cea mai buna decizie pentru ca de atunci nu s-a mai imbolnavit decat poate o data. Dar sunt sigura ca in momentul in care va incepe si ea gradinita o sa aiba parte de ceva boli, poate mai putine (sper) pentru ca s-a mai imunizat cu cele luate de la frate-su si ea e si alaptata inca la varsta pe care o are.

Oricum mi se par f f multe medicamentele date la raceli banale in Romania. Eu in afara de apa de mare pentru nas si eventual ceva pt febra daca febra depasea 39 nu dau. Si antibiotic daca e cazul, dar ultima oara cand Nadia a avut un inceput de otita am asteptat trei zile si a trecut de la sine (mare parte din otite sunt virale si antibioticul nu are nici un efect).

Nu ai ce face decat sa astepti sa capete imunitate cu timpul si sa ai grija sa manance sanatos. Nu putem sa ii tinem sub un clopot de sticla.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

ladyJ, mucegaiul, la noi, apare in proportie de 95% in baie, si asta fiindca nu avem aerisire (adica fereastra). Numai eu stiu de cate ori am chemat instalatorii si de cate ori am frecat toata baia si in special cada cu de toate. Mai mult decat atat nu stiu ce sa fac. Inclusiv cand am plecat de acasa am efectuat aceasta operatiune.





nu esti singura cu baie fara fereastra. nici eu n-am (si acum, c-am stat sa ma gandesc, n-am avut fereastra decat in baia de la caminul studentesc in rest de cand m-am nascut am stat doar in apartamente fara fereastra la baie). da' nici mucegai.

presupun ca trebuie curatat peretele bine de tot, nu doar spray la suprafata. adica data jos tencuiala contaminata.
calorifer in baie aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

mai,eu vin si zic...
Selene, ai dat atatea medicamente la copil, la sfatul doctorului?
ori de la tine putere?

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


Mereu a fost un doctor consultat. Chiar daca nu acelasi doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Avem calorifer in baie. Cand spal baia, frec totul, de sus in jos, cu Cif+Domestos. Nu pot sparge nimic pentru ca nimeresc, cu un perete, in dormitorul nostru, cu ceilalti doi, in apartamentul vecin.

Nu stiu ce sa zic de proprietar, pana acum, doar o singura data a platit el reparatiile la baie, in rest, noi.

Casa este aerisita zilnic, cat am fost plecati, centrala a mers, nu am oprit-o, baia a fost spalata si lasata sa se usuce natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ar trebui schimbata cada, nu incape indoiala. Desi nu stiu cum poate fi scoasa, fiind incastrata in perete (zidita acolo). Si usa de la baie.

Insa costa sanitarele astea de nu va inchipuiti pana nu va loviti de ele. Am vrut, cand am dispus de mai multi bani, sa inlocuim dulapiorul de sub chiuveta si WC-ul, pentru inceput. Nu ne-au ajuns 500 de lei pentru amandoua, cat aveam disponibil.

Acum tre' sa ne revenim dupa concediul asta, trenurile costa cat nu fac.

Revenind.

Am ajuns cu bine acasa, desi noaptea petrecuta pe tren, la cuseta, a fost tare chinuita. Uneori zau ca as vrea sa fie mai putin incapatanata, ca atata am pazit-o sa nu cada din pat, de numa', ea tinea mortis sa stea cu picioarele peste margine. Nu am mai gasit locuri la cuseta decat sus, desi am luat biletele cu 5 zile inainte. Numai intr-o tuse a tinut-o.

In fine.

Acum mi se pare ca are febra, ma duc sa verific.

Multumesc inca o data pentru sfaturi.

Mergi la inceput