Alegeri 9 decembrie 2012

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Cred ca exagerezi.
In 2009 cand PSD si PDL erau la guvernare si aveau si presedintele de partea lor, situatia era si mai grava.



Din 2009 si pina acum partidele au trecut care intr-o parte, care in alta si puterile s-au tot impartit.
Acum efectiv nu mai pot echilibra fortele.
Avem aproape partid unic, din moment ce au aprox 70%.

In plus nu prea am asistat la nici o lovitura de stat data de PDL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

A gasit Ponta si surplusul de parlamentari. Dupa logica lui parlamentarii PDL si PP-DD sunt cei in plus. USL-istii si-au castigat colegiile asa ca cei de pe locurile 2 si 3 care intra in parlament (pentru a se respecta cat de cat procentele in care a dorit totusi electoratul sa fie reprezentat) sunt plusul nedorit .

I-ar cam place sa guverneze fara opozitie.
Cam totalitara logica asta a lui Ponta pentru gustul meu.
Insa gusturile nu se discuta si majoritatea dicteaza, asa ca vorba unei pedeliste de trista amintire "ciocu' mic, ca acum noi suntem la guvernare ...".

Sursa aici:
http://www.ziare.com/victor-ponta/premier/ponta-parlamentarii-in-plus-bonus-pentru-pp-dd-si-pdl-in-baza-deciziei-ccr-din-vara-1206445

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Catrinik, m-au ametit astia cu sistemul lor uninominal combinat...

Tot nu inteleg cum poate varia numarul de parlamentari...

Ca eu inteleg ca un candidat poate "inchide" un colegiu (acum am invata si eu exprimarea asta) sau poate nu, fct de procentul castigat (< 50% sau > 50%). In functie de asta, colegiu respectiv intra sau nu la redistribuire, in functie de nu stiu ce coeficienti electorali ai fiecarui partid in parte, pe judet, si pe urma national. Ok, si nu exista un nr limita? 150 senatori si 300 deputati. Cand era votul pe liste, numarul nu era fix?? Eu asa stiu, erau cam 150 senatori si 300 si ceva de deputati... Asta lasand faptul ca la un referendum pin 2009 am votat pt micsorarea numarului de parlamentari. Pe pedelisti (care erau atunci la putere) i-a durut fix undeva, pe ceilalti asijderea...

Si cand ies mai multi parlamentari, atunci cand ia un partid un % mai mare? (cum s-a intamplat acum cu USL).. Daca ieseau mai echilibrati, erau mai putini? Nu, nu pot sa inteleg imparteala lor si pace!


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cred ca e prematur sa ne speriem de majoritatea asta. majoritatea e de fapt construita din 3 partide: PSD, PNL si PC.
apoi mai e ARD-ul format din PDL, Noua Republica, PNTCD, Forta Civica.
apoi PPDD si UDMR. deci de fapt sunt vreo 9 partide la putere si daca s-ar decide toti sa se desparta, va dati seama cate combinatii s-ar putea face intre atatea partide, ca nici n-o sa mai gaseasca nume la cate aliante se pot incheia intre toti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ce au ales romanii: cel mai penal parlament
http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatorii-si-deputatii-penali-care-voteaza-legile-romaniei-1015433.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ce au ales romanii: cel mai penal parlament
http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatorii-si-deputatii-penali-care-voteaza-legile-romaniei-1015433.html






a boalei' ce articol corect si echidistant! Numai USL-ul si PP-DD ul are bube in cap. Toti PDL-isti sunt curati ca lacrima, nici nu exemplu mic, cat de cat, in lista. Ntz, ntz, ntz...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Monicabo - nici eu nu inteleg sistemul.

PSD deja cica vrea sa absoarba UNPR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ce au ales romanii: cel mai penal parlament
http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatorii-si-deputatii-penali-care-voteaza-legile-romaniei-1015433.html






a boalei' ce articol corect si echidistant! Numai USL-ul si PP-DD ul are bube in cap. Toti PDL-isti sunt curati ca lacrima, nici nu exemplu mic, cat de cat, in lista. Ntz, ntz, ntz...




'Cos what I feel is the only truth for me


Pai si PDL-ul are bube in cap.
Da' atitia penali ca la USL chiar nu am mai vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

PSD deja cica vrea sa absoarba UNPR.



Care UNPR era in big love cu PDL=ul pana mai ieri, nu? (Daca nu ma inseala memoria, la alegerile locale de acu cateva luni, UNPR-ul sustinea candidatii PDL la primarie, cel putin in Piatra sigur asa a fost).
Curat murdat, coane Fanica! Vin ai nostri, pleaca ai nostri. Stati linistiti, nimic nu se schimba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Laura, hai sa discutam totusi realist - uite iti dau informatia si de la alt ziar. Informatiile sunt publice: http://www.gandul.info/politica/rezultate-alegeri-parlamentare-2012-cine-sunt-penalii-care-au-castigat-un-mandat-in-noul-legislativ-10382835


Mergi la inceput