varicela!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

vaccinarile nu sint obligatorii; ca te forteaza ei sa le faci e alta poveste; si bineinteles se dezic de reactiile adverse sau de consecinte ca doar semnezi o hirtie ca esti de acord nu?
aici sint persoane care nu isi vaccineaza deloc copii nici cu cele de "baza";si se pot inscrie si la scoala pe baza acelui waiver; ca nu se inscriu in clasele de "elita" e alta poveste dar intr-o scoala de cartier nu sint refuzati; doar cu cit au mai multi studenti cu atit mai bine, profesorii sint platiti si dupa nr studentilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ANCA , copilul e contagios atat timp cat tot apar bube. Trebuie sa se usuce, sa se transforme in crusta. Nu trebuie sa ii faci baie, deoarece bubele se inmoaie si o iei de la capat ca nu se usuca mai repede si nu cad. O speli strictul necesar: parti intime, manute, picioruse, gat.
Se spune sa nu intre in contact cu alti copii ptr ca intocmai poate molipsi alti copii. Dar, motivul cel mai important si de aceea nici eu nu condivid sa fie dusa la gradinita atat timp cat este in faza acuta, de inceput.......sistemul imunitar scade drastic. Si o simpla gripa, raceala o poate lua de la un copil bolnav si deja este in pericol de encefalita. O boala crunta crunta crunta. Povestea aici o mamaica, ca un coleg de clasa de gradinita a fetitei, a facut in timpul varicelei encefalita: coma. Efectiv era o planta. Baietel. Dar D-zeu a facut un miracol se pare si copilul a iesit din coma si e ok acum. Dar asta e motivul principal: encefalita, pneomonie,etc. Fiind sensibil din cauza sistemului imunitar ia bolile mai usor. Si pot fi extrem de periculoasa.
Pupppppppp




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Mi se pare halucinant ca un vaccin care da o imunitate partiala (in FRanta e chiar deconseiat, si deh, suntem in patria vaccinurilor) sa fie obligatoriu.





Eficacitatea lui e f. ridicata dupa a doua doza. Aici sint state in care pina si vaccinul anti-HPV este obligatoriu asa ca cel antivaricelos care e deja folosit din 1995 cu atit mai mult. De fapt se si administreaza intr-un cvadri-vaccin, impreuna cu MMR: MMRV.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Simina sa nu-mi spui ca vaccinarea contra varicelei e obligatorie!



Si ce e de rasul-plansul, ea chiar traieste cu impresia ca cei vaccinati nu sunt contagiosi.
Uite, Simina, tin sa te anunt ca la gradinita fetitei mele, au facut toti varicela, inclusiv cei vaccinati. Ba, unii din cei vaccinati au facut forme mai grave decat fetele mele, nevaccinate.

Si ca sa extrapolam si la rujeola, un caz extrem de recent, este asta:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/FOCAR-DE-RUJEOL-la-Suceava-Un-copil-A-MURIT-dei-fusese-vaccinat-ali-zece-sunt-bolnav-10049.html

Probabil daca nu erau parintii scandalizati de faptul ca fetita lor, desi vaccinata tot a contractat boala, nu am fi aflat de drama ei.





Comentariile tendentioase si ofensatoare nu merita nici un raspuns dar ma gindesc sa nu te las asa: tu aici vorbesti despre 2 lucruri diferite: unul ar fi cum ca copiii vaccinati nu sint contagiosi, cum vezi-doamne as crede eu. Chiar asa si este, ei nu sint contagiosi. Procentul celor care sint contagiosi dupa vaccinare este fff. mic (ceva de ordinul citorva procente, nu stiu exact cit dar poti cauta); de obicei au citeva vezicule in jurul locului vaccinarii sau in alte zone, dar doar citeva, nu eruptie, si subfebrilitate. Atunci este posibil sa fie contagiosi, dar si atunci ei nu pot transmite un virus pe care nu-l au in organism, adica virusul viu, original, ci doar pe cel atenuat, ca asta le fuse lor injectat. Sansele ca cineva din anturaj sa faca varicela de la acesti copii vaccinati si posibil contagiosi este si mai mica decit sansa ca ei sa fie contagiosi tocmai pt. ca virusul este atenuat, nu in stare naturala.


Apoi te referi la cei vaccinati care au facut varicela. Deci contagiosi erau cei nevaccinati care au adus boala! Cita diferenta! Da, poti face boala chiar daca esti vaccinat, dar o poti face fara complicatii sau o forma mai usoara. Asta este si scopul vaccinarii: ferirea de complicatii. In linkul pus de tine e vorba despre rujeola. Cred ca e necesara o ancheta epidemiologica acolo, daca chiar s-a vaccinat sau daca vaccinul nu era cumva expirat, tinut in conditii necorespunzatoare, etc. Pentru ca vaccinul antirujeolos se foloseste "de pe vremea mea" si are o eficacitate f. buna. Citi copii mureau inainte de vaccin de encefalita, pneumonie, sau mai tirziu de panencefalita subacuta sclerozanta (PESS), toate complicatii ale rujeolei, iar acum aceste cazuri sint extrem de rare.


Deci da, eu cred in continuare ca numarul crescind de parinti care nu-si imunizeaza copiii este un factor determinant in cresterea numarului de cazuri de boli care altfel erau deja foarte rare in populatie.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Siminaf, spune-mi te rog la cati ani se face rapel anti-varicela? Am facut fetelor Varilrix la un an jumate si stateam linistita ca nu e nevoie de rapel, conform spuselor pediatrei (din Romania) si prospectului vaccinului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Karula, imi pare rau dar nu stiu cum e Varilrix, care se face in Ro. Aici se face primo-vaccinarea in jur de 18 luni si apoi rapelul intre 4 si 6 ani. Daca se face la adulti, distanta intre doze trebuie sa fie intre 6 si 8 saptamini (minim 4 saptamini). Aici este un vaccin care le contine pe toate 4: MMRV - rujeola, rubeola, oreion si varicela.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Multumesc, Siminaf. Acum, la 6 ani, a facut si fetita mea (de data asta in Austria), rapelul la MMR. Dar trebuie sa ma interesez si de cel anti-varicela. Aceeasi problema, aici nu se face Varilrix...
Oricum, si cu o singura doza au trecut deocamdata senine prin valuri de epidemii in gradinita/scoala/familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Nici aici nu e obligatoriu. Pediatra noastra ne sfatuise ca e mai bine sa faca boala in sine. Noi am scapat. Anul trecut au facut-o toti 3




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ca sa scriu la subiect : aici in Franta varicela are alta abordare decit in Ro. Copilul poate iesi afara, poate face baie (chiar e recomandat sa nu te rezumi la spalatul sumar). Insa nu e bine sa fie lasat in colectivitate (gradinita, parc, adunarea de familie) din motivele indicate de Leditia : riscul de a contamina alti copii care sunt (poate) fragili sau mame insarcinate.

Acum cu vaccinul de varicela : nu se face sistematic in Franta, se face in foarte rare cazuri la copiii intr-adevar fragil.

Altceva :
1. schemele de vaccinat (momentul primului vaccin si rapel sau nu) depind de boala visata si de fabricantul de vaccinuri. Pot fi deci si diferente in schemele de vaccinare intre cele 2 continente si, mai ales, pot fi diferente notabile intre politicile de vaccinare intre tari sau intre state.
2. sunt si vaccinuri ineficiente sau pentru ca sunt prost facute (desi nu ar trebui) sau pentru ca au fost transportate in conditii inadecvate. Cazurile prezentate in linkuri ma fac sa ma gindesc la aceasta ultima posibilitate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Eu nu reusesc sa inteleg de ce sunt oamenii aia inconstienti. Care e diferenta intre o mama care isi duce deliberat copilul la vaccin si o mama care alege imunizarea pe cale naturala, ducandu-si in mod deliberat copilul intr-o epidemie ?

A, scuze...e intr-adevar o mare diferenta, cea de-a doua obtine o imunizare pe toata viata, pe cand prima categorie doar temporar, lasand copilul descoperit cand ii e lumea mai draga.



Hai sa-ti spun de ce-i consider eu inconstienti: pentru ca nu au de unde sa stie daca nu cumva copilul lor va avea o forma complicata de varicela (si sint unele complicatii f. grave) sau poate chiar va muri. Desi rare astfel de cazuri, nimeni nu poate prezice daca se va intimpla sau nu. Si atunci nu e mai bine sa previi? Vaccinul anti-varicelos contine virusi atenuati, nu sint la puterea lor maxima, deci nu este nici pe departe acelasi lucru cu a lua boala in stare pura de la alt bolnav.



Daca ati ajuns sa va fie frica de varicela atunci eu nu prea am multe de spus. Complicatii la varicela apar la cei cu imunitatea la pamant.
Si da, eu nu sustin vaccinarea pentru ca am tras urat de la ea. In viata fetelor mele nu vor mai exista vaccinuri. Asa ca alerg dupa epidemii, urmatoarea pe lista e rujeola/rubeola sau oreionul.
La revedere !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Alex sta bine cu imunitatea si pana la varicela n-am avut probleme grele cu ea; a facut o forma urata de varicela, am ajuns cu ea la dermatolog si in urm 3luni a facut toate racelile posibile. Doar din cauza varicelei. Inaintea ei am facut-o eu, si i-am dat-o si ei, mama-buna-ce-sunt , da, sunt adult, bube am avut ca si ea, dar ca adult suporti si intelegi altfel. Plus ca eu am mai fost o data expusa varicelei si apoi scarlatinei, dar atunci nu le-am facut. Nu poti stii, dar sa periclitez sanatatea altor copii, gen sa-se-descurce , eu una n-am s-o fac niciodata. Alex a stat acasa 1luna. Nici nu m-am gandit s-o duc la gradi pana n-a fost total vindecata si i-am spus si educ.
Edit. si noua ne-a spus pediatra ca o putem scoate afara, dar in curte inchisa, balcon protejat etc. Si ca sa nu contamineze pe altii, dar si sa nu primeasca ea ceva boli. Pe care le-a primit oricum cand a intrat in colectivitate.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput