varicela!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Nu in sistem public. Stiu direct de la School District. Nu ai vaccinul facut, poti sa-l homeschool ca nu se supara nimeni.




Edit sa adaug, desi tare nu-mi place sa dau rapoarte si explicatii: chiar in districtul scolar al baiatului meu au fost copii care au avut hold pus pe inscrierea la middle school din cauza ne-vaccinarilor. Si pina au fost si s-au dat parintii cu ceva de pamint ca sa vada ca tot nimic nu reusesc, pina s-au programat la pediatru sa-i vaccineze rapid, etc, a trecut data limita de inscriere si au pierdut locul la college-prep academy, unde-s locurile limitate si daca te cacai sa te inscrii ii iau imediat pe urmatorii de pe lista. A meritat, nu, sa ajunga in middle school de la colt, numai pt. ca niste parinti au crezut ei ca-s mai cu motz decit ceilalti si or sa bata sistemul ca asa vor ei. Ce conteaza ca nevaccinatii lor pot imbolnavi altii care intra in contact cu ei sau cu ceilalti (vaccinati) care pot purta germenii si acasa, la bebelusi nevaccinati, gravide susceptibile sa prinda germenii sau batrini, bolnavi, etc.














La Ralu la scoala da!!!cu acea forma de care se vorbea mai sus poti sa l inscrii.//chiar in higlly honor classes



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

In nici unul din districtele scolare din toata zona asta mare nu se poate. Stiu de la administratori ai districtelor. Copiii aia de care spun au avut hold pus pe inscriere la middle school. 2 dintre ei erau din clasa baiatului meu, ii stie direct. Ceilalti erau de la alte scoli dar vroiau sa intre la aceeasi college-prep academy. Deci din alte districte scolare veneau la aceasta academy. Dovezile de imunizare se cer si la elementara ca sa dea drumul dosarului copilului catre middle school, si la middle school pt. inscriere. Era cit pe ce sa ii puna hold si baiatului meu de la elementara pt. ca eu dusesem direct la middle school totul si nu mai trecusem pe la ei. Fara dosarul venit direct de la elementara nu s-ar fi putut inscrie, deci a mai trebuit sa fac inca un drum si la elementara sa le duc si lor dovada vaccinarilor. Drum in plus, timp de unde nu-i, dar daca-i musai, cu placere. Nu a existat nici un moment loc de discutii de nici un fel.

Bill-ul de care spui tu nu intra in vigoare pina in 2014. Nu vreau sa intru in discutii politice aici, nu este locul. Revenind la ce se poate si ce nu, vaccinarile sint chiar obligatorii aici, altfel poti da copilul la alte scoli private care accepta probabil orice.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Este o foaie de la scoala ce o completezi.

Off topic: pai cum sa le duci la elementara??? nu ai dus o data cand a inceput o? ce straniu.

Aici aplici on line// hartiile le misca ei



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

A mai avut vaccinari de la virsta de 5 ani cind a inceput kindergarten. De atunci nu a mai fost nevoie sa ducem alte dovezi de vaccinari la scoala. Odata ce se muta/avanseaza la middle school, se cer toate aceste dovezi din urma.

Aici nu se face totul online, unele hirtoage trebuiesc duse in persoana. Iar elementara nu dadea drumul la dosar pina nu avea toate dovezile astea. Si ei le misca intre ei - hirtiile, care-va-sa-zica.











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Simina sa nu-mi spui ca vaccinarea contra varicelei e obligatorie!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nasol...

Uite la Ralu acum am inscris o si nici nu am pus piciorul in curtea liceului. Asa mi se pare normal in vremurile computerizate ce le traim. Am primit e mail de la ei cum ca au primit aplicatia si decizia o trimit pe posta. Durea m ar capul ce fac ei cu hartiile lor// de asta am scapat.
Dar sigur iti zic Ralu are colege nevaccinate.

Cu college prep academy m ai pierdut aici nu am auzit..





Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da, este obligatorie.

Sint tot felul de academii la multe scoli in multe counties, inclusiv in LA County. Gen magnet school, sint focusate pe cite ceva anume. Asta de ex. este pe technology-computers stuff. Si este college-preparatory, ii pregateste pe copii pt. college pt. ca atunci cind merg la un liceu bun (ca asta vor ei, sa mearga toti studentii lor la cele mai bune licee) sa nu fie luati pe nepregatite si sa aiba perioade mari de acomodare, ci sa fie deja obisnuiti. Toata programa este bazata pe proiecte care sint interdisciplinare. Nu stiu daca si la alte middle schools e asa, dar vad ca aici le numara units la fiecare curs pe care il au. Credeam ca de la liceu se intimpla asta.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Simina sa nu-mi spui ca vaccinarea contra varicelei e obligatorie!



Si ce e de rasul-plansul, ea chiar traieste cu impresia ca cei vaccinati nu sunt contagiosi.
Uite, Simina, tin sa te anunt ca la gradinita fetitei mele, au facut toti varicela, inclusiv cei vaccinati. Ba, unii din cei vaccinati au facut forme mai grave decat fetele mele, nevaccinate.

Si ca sa extrapolam si la rujeola, un caz extrem de recent, este asta:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/FOCAR-DE-RUJEOL-la-Suceava-Un-copil-A-MURIT-dei-fusese-vaccinat-ali-zece-sunt-bolnav-10049.html

Probabil daca nu erau parintii scandalizati de faptul ca fetita lor, desi vaccinata tot a contractat boala, nu am fi aflat de drama ei.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Daca ai facut vaccinul nu inseamna in mod obligatoriu ca faci si anticorpii. Corpul nostru e mult mai inteligent de atat.
Dar... sa nu trasformam topicul in vaccinare/nevaccinare.
E clar ca acolo unde vaccinurile sunt "obligatorii" nu e loc de discutii. Daca e obligatoriu atunci poate si cineva isi adupa raspunderea pentru reactiile adverse.
Nu e cazul nostru. La noi NU sunt obligatorii... si tot se vehiculeaza aceasta idee...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mi se pare halucinant ca un vaccin care da o imunitate partiala (in FRanta e chiar deconseiat, si deh, suntem in patria vaccinurilor) sa fie obligatoriu.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput