Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Aschiutzaai dreptate!!
Eu nu am venit nici cu prejudecati pozitive nici negative.Adica nu eram data pe spate ca vai Germania taramul mult visat si perfect si nici ca va fi rau...Eu sunt o tipa super corecta si onesta si decat sa incerc sa fraieresc pe cineva mai bine pierd eu si am asteptari sa gasesc in jur oameni la fel ca mine indiferent ca tara se numeste Romania, Germania, Congo etc...Ehh si mai iau cate o palma si tot imi promit mie ca nu voi mai fi nici eu asa fraiera ca nu se merita si tot nu imi iese...
La ce te refereai cu mentalitatea privitor la femei???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

CT multumesc pt link-uri.Mie insa nu mi se pare normal sa nu asigure apa calda la bucatarie...mi se pare chiar ciudat!

Aschiutza iti multumesc pt informatii.Hausmeister nu este e o firma mare cea care detine cladirile de aici din zona insa e simplu de gasit tanti pt ca biroul ei e chiar vis a vis de cladirea unde stam noi...la telefon nu raspunde dar poate maine o gasim la birou dimineata sau daca nu incercam sa dam de o firma care repara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dyanira, daca o femeie are o meserie in care sunt suficienti barbati sau in care exista mai multa oferta decit cerere, va avea probleme la angajat, mai ales in anumite regiuni, sa zicem "conservative" ale Germaniei. Asta in cazul in care e pe linga 30 de ani si nu are copii (pt ca ii va avea) sau daca are copii mici (pt ca se imbolnavesc copii si cine va sta cu ei? mama!). La majoritatea interviurilor am fost intrebata de planurile personale. A fost sotul meu intrebat ? Ba chiar, desi e ilegal, am primit formulare de completat daca sunt gravida. Apoi, cind vrei sa te reintorci la servici dupa concediul pt cresterea copilului, sa zicem ca vrei doar jumatate de norma sau sa lucrezi partial de acasa: sunt multi sefi carora nu le va pasa sa te ajute. Nu te introci tu, lasa ca vine altul. Asta e mentalitatea sefului meu, si asta in est unde sunt mai toleranti cu femeile (dar nu vreau sa iti spun cit de mult se susotea negativ pe la colturi despre una dintre colege , care are ghinionul sa fie mama singura si sa iaba un flacau care se imbolnaveste des). Clar sunt meserii neatinse de mentalitatea asta, dar acolo unde femile sunt preponderente (educatoare, asistente medicale, secretare), dar si ele vor avea greutate sa isi gaseasca un servici cu jumatate de norma direct (si mai ales daca inflexibil numai dimineata). Deasemnea la privat femeile au adesea salariile mai mici (asa cum in est salariile sunt in general mai mici decit in vest), la stat tarifele sunt egale.

In Romania esti privita ciudat daca stai acasa sa iti cresti copilul pina ajunge la virsta de 3 ani su chiar la scoala. Aici la mine in zona e invers. Nu vrei sa stii cite priviri negative am primit, inclusiv de la socrii mei, ca l-am dat pe junior la un an la cresa ca sa imi caut servici (asta pt ca la noi in zona nu poti sa zici ca iti dai copilul cind vrei tu la cresa si cind ti-ai gasit serviciu ca imediat ai pe cine sa lasi cu copilul). Iar politicineii , desi pling cu lacrimi de crocodil din cauza natalitatii scazute, multe nu fac sa ajute cu adevarat femeile (asa incetisor, incetisor se schimba in mai bine, dar pina se va schimba si prin zona si meseria mea, eu am iesit din calcul).

Dar asta e o discutie luuuuuuuungaaaaaaa si multi au experinte pozitive in comparatie cu cei din breasla mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT




In rest, pentru cine sta in chirie si se asteapta la neplaceri cu proprietarul, recomand calduros sa intre intr-un Mieterverein, adrese se gasesc prin Mieterbund: https://www.mieterbund.de/home.html am auzit de multe ori ca merita!





dyanira, apeleaza la Mieterverein. cauta in linkul dat de Christa, trebuie sa fie si la tine in oras. ei ajuta, se pricep si rezolva problemele care apar cu proprietarul. Rechtschutzversicherung nu te ajuta in acest caz, avocatii nu se ocupa decat daca apar probleme juridice intre tine si proprietar.
noi am avut o problema cu vechea proprietara, ne-a oprit mai multi bani ptr curatenie decat era prevazut initial. am fost la Mieterverein si ei ne-au ajutat. te faci membru la ei, costa 80 de euro pe an sa fi membru acolo.
nici nu mai vorbi cu proprietara, mergi direct acolo. daca nu te descurci cu germana, poate ai pe cineva sa te ajute.

eu am constatat de multe ori ca sunt nemti care profita foarte tare ca esti strain si nu cunosti legea, au impresia ca daca nu stii limba te pot fraieri cum vor. dar imediat ce apelezi la autoritati si le pui in fata legea si iti cunosti drepturile, dau inapoi.
proprietarii au obligatia sa asigure locuinta cu toate utilitatile, inclusiv apa calda.

mergi acolo neaparat!


Xio, poti incerca la o agentie din oras, ei au de obicei multe variatiunui.
acuma depinde si de tine/voi ce va doriti. sau mergi pe mana lui Miri, cred ca o sa-i cer si eu niste detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

proprietarii au obligatia sa asigure locuinta cu toate utilitatile, inclusiv apa calda.

Ei, uite eu de asta nu sunt sigura. E drept ca nu mai suntem chiriasi din 2002, dar intre 1998-2002 am stat in chirie, si la bucatarie nu aveam nici noi apa calda, a trebuit sa ne cumparam Durchlauferhitzer (pe care de altfel l-am luat cu noi la plecare si il folosim si acum in bucatarie ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Totul depinde daca vi s-a spus la inchiriere sau nu ca nu aveti apa calda...Daca nu vi s-a spus treaba asta,cred ca ar trebui sa vi-o asigure,pot fi acuzati ca v-au ascuns aspectul asta...Apa calda e totusi un aspect foarte important....Dar daca v-au spus si ati fost de acord cu chiria pe care o platiti in conditiile astea,nu cred ca le mai puteti cere nimic....se inchiriaza si apartamente care sunt total de renovat,daca chiriasul accepta si are chef de mesterit,totul e ca si chiria sa fie calculata in consecinta...

Va urez tuturor un an nou fericit,sa aveti parte de bucurii si impliniri si sa va iasa toate planurile pe care le aveti!La multi ani,sa fiti fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

proprietarii au obligatia sa asigure locuinta cu toate utilitatile, inclusiv apa calda.

Ei, uite eu de asta nu sunt sigura. E drept ca nu mai suntem chiriasi din 2002, dar intre 1998-2002 am stat in chirie, si la bucatarie nu aveam nici noi apa calda, a trebuit sa ne cumparam Durchlauferhitzer (pe care de altfel l-am luat cu noi la plecare si il folosim si acum in bucatarie ).

Christa


in contractele de inchiriere pe care le-am avut pana acuma scria negru pe alb ca proprietarul are obligatia sa asigure locuinta cu toate dotarile, apa rece/calda, caldura, curent. si cei de la Mieterverein au spus la fel.


La multi ani! tot ce va doriti sa primiti in noul an, sanatate si reusite pe toate planurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Aschiutza,uitam sa iti urez nastere usoara si sa fiti sanatosi,si tu si bebe si toata familia!Poate iese pe intai,ca Lara meaMaine avem si noi party cu eaFace 3 ani deja offff,ce trece timpul....

Va imbratisez pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Loredana 71 la inchiriere nu ni s-a spus nimic verbal pt ca nici noi nu am intrebat pt ca sincer nu concepeam ca se poate sa ai apa calda la baie si la bucatarie nu La baie era chiuveta si am verificat ca e apa calda la bucatarie ne-au spus ca dupa ce montam chiuveta si mobila vor veni sa lege apa...cine s-a gandit sa intrebe ,,si apa calda?" .Insa vecini au boiler la bucatarie ieri chiar am intrebat pe o vecina...

CT cam asa ceva ne spune si noua sa il cumparam noi si sa plecam cu el...

Kariguld si in contractul nostru scrie ca trebuie sa asigure apa calda si buna functionare a instalatiilor...exact cum spui tu!!Iar cu faptul ca nu vb germana cred ca asa gandeste si tanti asta din pacate desi noi intelegem germana...Ca sa va povestesc prima data cand m-a dezamagit pe mine si am inteles ce hram poarta a fost la inceput.Sotul meu discutase cu ea la inchiriere ca sa schimbam tapetul dintr-un dormitor era de un roz inimaginabil...si a zis ok ea da materialele si noi asiguram munca.Venise un baiat de la sotul de la servici sa se apuce de treaba si am mers la ea eu sa o rog sa ne dea vopseaua si tapetul...si nu a mai recunoscut ca a spus ca ea da materialele pana a venit sotul meu si de fata cu el a zis ca da dar a uita plus nu a inteles bine in engleza ce i-am spus eu
Nu scrie apa calda la bucatarie si baie ci doar apa calda dar banuiesc ca se intelege ca peste tot nu?
Vom merge cred la Mieterverein pt viitor.

Azi am reusit sa vb cu ea si a trimis pe electricianul angajait al firmei si s-a reparat incalzitorul de la baie pe cheltuiala ei desigur...Sotul meu i-a spus ca va trece pe la ea sa mai discute despre apa calda de la bucatarie si a zis ok


Va doresc la toate un an nou 2013 mai bun cu sanatate si plin de impliniri.La multi ani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

La multi ani doamnelor, un an nou fericti, plin de impliniri si sanatate pentru voi si familiile voastre

Mergi la inceput