Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83

Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83 | Autor: helbi

Link direct la acest mesaj

cap.82,cap81,cap80,cap.79,cap.78,cap.77cap.75, cap.74

Diverse teme (Arbeit , cursuri, etc):
https://docs.google.com/document/d/11tdpBBfcGcoAZZUyoCNRntZdwkOk0TLBqA1jk9Psp0o/edit?pli=1

Medici in DE
https://docs.google.com/document/d/1BHHS72nlf0YefG4uJ2h5-MU0fmalAactA0ILAkxM7zs/edit?pli=1

Pt orice modificari, completari la cele 2 link-uri de mai sus, luatzi leg. cu Christa. Ea pus contul la dispoazitie si a lucrat link-urile si e singura care are acces sa modifice/adauge.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am primit de la spital 10000000 de hartii de semnat printre care si cateva in care trebuie sa scriu la ce Krankenkasse sunt inregistrata. Momentan nu sunt la nici una.
Cand eram in köln am semnat la Sparkasse o asigurare dar cred ca e pt locul de munca, trebuie sa mai intreb.
Voi la ce Krankenkasse sunteti si stiti cumva care e cea mai ieftina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Xio casele de sanatate de stat (de ex. AOK, TKK) au procente fixe din salariu. Nu stiu exact, parca 14%. Poate ofera altcineva un raspuns mai exact.
Cele private acopera mai multe servicii fata de cele de stat dar sunt mai scumpe.
Noi suntem de ex. la TKK si suntem multumiti ( e asigurare de familie, eu si copilul suntem pe asigurarea sotului pentru ca eu nu muncesc).

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Noi am facut la AOK de fapt sotul a facut mai intai si azi am completat formular pt asigurarea de familie ca sa fim asigurati si eu si copilul! Ne-au spus ca vom primi cardurile prin posta acasa!

Ce doream eu sa intreb este la AOK e doar asigurarea medicala sau si pensia si somajul???

Si inca o intrebare nu primim Identifikation nummer au trecut deja 3 sapt de la Anmeldung ...cei de la Primarie zic sa mai asteptam...insa avem nevoie de acest numar pt clasa de impozit.Stiti cumva unde mai putem intreba daca e ceva in neregula...??Si nu am primit nici freizügigkeitsbescheinigung tot de 3 sapt depus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dyanira, pensia si somajul sunt alte mincari de peste si nu apartin de AOK si la astea nu aveti contributie prin salariul sotului.

Pt freizügigkeitsbescheinigung am asteptat si 2 luni, depinde de cit de multi straini / angajat au.

La ce te referi cu Id.Nr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Id nr este numarul acela pe care nemtii il primesc la nastere si de care ai nevoie de ex la Finantamt pt clasa de impozit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Id nr este numarul acela pe care nemtii il primesc la nastere si de care ai nevoie de ex la Finantamt pt clasa de impozit!









cred ca te referi la Lohnsteuerkarte. aceea o primesti cand te vei angaja. daca sotul tau are servici o primeste el acuma. exact totusi nu mai stiu cum este.
din experienta, nu faceti asigurari private. ptr ca costa destul de mult lunar, apoi fiecare consultatie la medic e platita din buzunar. iar daca ferita sfantul ai de platit 2000 de euro odata, s-a golit contul instant. e adevarat ca iti primesti banii inapoi de la asigurare, dar dureaza. din cate mai stiu, e cam greu sa iesi din ea.
noi avem la TKK si suntem multumiti. eu sunt, ca am avut cel mai mult de patimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Ma refer la numarul de identificare nu la Lohnsteuerkarte...
In baza de date dupa Anmeldung se atribuie un numar ca un cnp in Romania..noi am fost azi din nou la Rathaus unde am facut anmeldungul si d-na de acolo ne-a spus ca noi nu avem doar copilul are desi suntem toti 3 pe acelasi anmeldung si ca trebuie sa mai asteptam!!


Asigurarea asta de la AOK unde imi da dreptul sa merg?De ex cu copilul?Pot sa am un medic pediatru pt el?La stomatolog se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Nu vazusem ca s-a deschis subiect nou, asa cam sa copiez ce am raspuns dincolo

Asigurarea masinii pe langa cele enumerate de Kariguld, pot spune ca nu tine de vechimea de cand ai permis ci de cand conduci/detii masina in De.
Eu am aceeasi vechime ca si sotul,dar asigurarea mi-a acut-o la inceput pe numele lui,abia dupa 4-5 ani de condus aici mi-am schimbat asigurarea pe numele meu.
Xio, regularizarea iti v-a veni pt lunile de cand te-ai multat, nu o sa fi "unflata" la factura cu resturile de la fostii chiriasi.
Cat de ce spune Dyanira cu curetenia, atata timp cat este plan cu fiecare locatar care tb. sa faca curatenie, nu are cum sa fie trecut in contract.Defapt in ctr tb sa scrie ca se face independent de fiecare locatar.


Acum la zi :
Lohnsteuerkarte nu se mai da ca si hartie, se face totul online de acum un an.

Identifikation nummer poate dura ceva pana il primesti, nu mai stiu exact cat dureaza,depinde cat de lucru au, dar oricum cred ca peste 1 luna a durat.

Cu asigurarea poti merge oriunde, ar fi bine intai sa va faceti medic de familie, fiindca el da trimitere catre alti medici,poate va si recpomanda un pediatru.La asigurarile de stat se plateste trimestial 10€.
Daca ai nevoie la stomatolog, se platesc alti 10€ si nu sunt incluse toate interventiile.O plomba normala mai merge si intra in asigurarea normala, un control, dar daca sunt lucrari mai mari de facut,atunci costa.
Cea mai in masura sa explice cum sta treaba cu stomatologii este Corina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buna seara din orasul unde se agata harta in cui si la multi ani de Mos Niculae.
De o saptamana sunt racita cobza si tusesc pana nu mai pot sa respir. M-am umflat cu ceaiuri si miere.
Azi am plecat mai devreme de la birou ca mandra a avut concert cu corul scolii in biserica din centru. Am plans ca o proasta aproape tot concertul. Acum lucrez harnicuta sa termin ce n-am apucat sa termin azi. Iar maine seara am Weihnachtsfeier la "Beach Club".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Id-nr are toata lumea,inclusiv copiii...

Legat de praxisgebühr,nu mai este de la anul!(cei 10€ de care se scria mai sus)

Cu asigurarea de sanatate poti merge oriunde,mai putin la medicii care nu lucreaza cu gesetzlich versicherte,dar acestia sunt putini...La dentist ti se acopera cheltuielile legate de urgente,plombe,canale,chestii,insa nu coroane,dinti,proteze,lucrari,doar o mica parte din ele...

Miri,multa sanatate,si noi am fost bolnavi rau,foarte ciudat,am facut si eu febra desi nu imi amintesc sa fi facut vreodata in viata,probabil doar cand eram copil mic....Tuse am avut si noi...

Xio,daca poti alege,te sfatuiesc sa mergi la asigurarile de stat,pe mine m-au lasat cei de la privat fara asigurare cand eram in 7 luni gravida

Mergi la inceput