Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Un articol "negru" despre Romania (ma rog, nici nu ma asteptam la altceva de la Spiegel, sa fiu sincera) http://www.spiegel.de/politik/ausland/bei-parlamentswahl-in-rumaenien-treten-dubiose-kandidaten-an-a-871085.html .

Ajungeti careva la vot? Pt mine nu se pune intrebarea, numai de mers la Berlin nu imi arde acuma (sa nu mai vorbim si de costuri ca sa ajung acolo...) . (edit ca am gasit ce am intrebat)

Acilea sediile de vot : http://berlin.mae.ro/local-news/851

Oricum, azi m-am certat cu taica-meu rau pe politica . Ca totul merge prost in Romania e vine EU si in special a lui Merkel, ca ea il vrea pe Basescu neaparat si numai din cauza ei mai e Base la putere ... ceilalti de vina sunt romanii din strainatate care l-au votat pe Base....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Oricum, azi m-am certat cu taica-meu rau pe politica . Ca totul merge prost in Romania e vine EU si in special a lui Merkel, ca ea il vrea pe Basescu neaparat si numai din cauza ei mai e Base la putere ... ceilalti de vina sunt romanii din strainatate care l-au votat pe Base....

------------------
Still looking for pieces of heaven...




pai daca astia din diaspora mananca spanac ca Popaye si voturile lor sunt ca si cusaturile croitorasului cel viteaz: fac cat 7 voturi din tara.

Eu nu ma duc la vot, pentru ce? Nu intentionez sa ma mai intorc in tara. Parintii mei nca traiesc acolo si imi vine sa imi iau campii cand ma gandesc cu ce pensii de rahat trebuie sa traiasca dupa o viata de munca, insa tot nu cred ca e corect sa le decid "eu" soarta celor care traiesc acolo. Cum isi astern - asa dorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Eu as fi mers insa nu am inca actele necesare pt a vota...
Ina gandind la rece nu e mare paguba oricum nu intentionam nici noi sa ne intoarcem in tara in curand.Vom sta aici minim 3 ani asa ca prindem urmatorul mandat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

M-am inscris la Barmer pana la urma. Cam de kkt azi, m-am enervat de numa. De luna asta m-am angajat oficial, ca abia acum au fost gata actele. Saptamana trecuta am primti un teanc de acte de la spital sa semnez, completez si alte cele, mi s-a spus ca trebuie sa completez nu stiu ce formular la Finanzamt, si sa spun la ce casa sunt asigurata (krankenkasse). Am zis ca nu am deocamdata pt ca vreau sa ma interesez, mi s-a zis ca ok, dar sa ma grabesc.
A fost cam greu, ca am avut garda mircuri si vineri si in rest am stat in sala de op pana la 16, efectiv nu am avut timp. Si azi, dupa o alta garda, ma suna de la spital si imi spun ca neaparat sa ma inscriu azi la Krankenkasse si sa aduc de acolo confirmare, ca altfel nu ma pot plati pe luna decembrie. Cum vine asta? Sa nu imi poata da salariul pe luna decembrie pt ca nu m-am inscris cat mai repede la o casa de sanatate?
Maine vreau sa merg la sef sa il intreb ce e cu faza asta de kkt.
Si cica trebuie sa asteptam cateva zile dupa rentenummer. Ce naiba mai e si ala?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Xio rentennummer cred ca e numarul de la asigurarea de sanatate...Sotul meu s-a inscris la AOK imediat a doua zi dupa ce a inceput munca si cam in 2 sapt a primit acasa prin posta numarul asta de la asigurari...Sapt trecuta am fost si am completat un formular pt mine si copil si acum asteptam sa primim toti cardurile prin posta.
Dar cum sa nu iei salariul pe decembrie ca ala se ia in ianuarie pana atunci vei avea actele...acum in decembrie se plateste pe noiembrie nu??


Am si eu o intrebare: am cumparat ieri o plita electrica din Ikea...la cine pot apela sa o monteze ma refer la partea electrica (nu are nici macar cablu de alimentare)...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

La sf lunii se plateste salariul la noi. La sf lui decembrie se primeste pe luna decembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

XIO, asta este situatia; cit timp nu esti asigurata medical, nu primesti salariu. banii nu-i pierzi, ii primesti la urmatorul salariu.
oricum, am inteles ca ai rezolvat la timp cu asigurarea, asa ca nu mai conteaza.

in legatura cu maritatul si impozitul, nu ca as vrea sa te descurajez de la maritat , dar mai verifica inca o data. impozitul pr clasele I (necasatorit) si IV (casatorit) este acelasi.
Eventual, daca sotul are salariu mai mic, sa fie ceva diferenta daca se aleg clasele III si V.

Cred ca totusi ai dreptate, in cazul in care sotul nu lucreaza; initial nu m-am gindit la varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Cred ca e totusi o diferenta de bani si intre clasa I si IV...
Noi am primit deciziile de la Finanzamt si sotul are III si eu V se pare ca asa e cel mai convenabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

neaparat sa ma inscriu azi la Krankenkasse si sa aduc de acolo confirmare, ca altfel nu ma pot plati pe luna decembrie. Cum vine asta? Sa nu imi poata da salariul pe luna decembrie pt ca nu m-am inscris cat mai repede la o casa de sanatate?
Maine vreau sa merg la sef sa il intreb ce e cu faza asta de kkt.

Dupa cum ti-a spus deja si bombi, nu inseamna ca nu esti platita pe decembrie, ci doar vei fi platita cu intarziere, cu putin ghinion abia cu salariul pe ianuarie.
Problema e ca cei de la casa de asigurari medicale incaseaza toti banii de asigurari sociale, adica asigurarea medicala, asigurarea de pensii si asigurarea de somaj, si apoi ei ii repartizeaza mai departe. Si cum asigurarea de pensii si cea de somaj sunt obligatorii (cea medicala depinde de venit), nu poti fi angajata fara asigurare medicala.

"Rentennummer" pare sa fie acelasi lucru cu Rentenversicherungsnummer respectiv Sozialversicherungsnummer. Nu stiu ce statut ai tu acolo, probabil "Angestellte", atunci primesti nr. asta foarte probabil de la "Deutsche Rentenversicherung - Bund" (fosta BfA - Bundesversicherungsanstalt für Angestellte).

dyanira, cu plita iti trebuie un electrician (Elektroinstallateur) daca nu cunosti pe nimeni care sa ti-o conecteze. Dar mi se pare ciudat ca nu are cablu de alimentare, te-ai uitat daca nu e cumva prin cuptor sau prin alta cutie ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

CT am cumparat doar plita...cuptor electric am deja si nu avea rost sa mai cumpar...

Mergi la inceput