Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

nu stiu unde... pe o plaja undeva si sa fie ieftin, 300 de euro de pers, ceva de genul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

aschiutza, pana nu uit, nastere usoara!

Fiica-mea m-a umplut de cadouri de Craciun anul asta. Primul a fost cand miercuri in ultima saptamana de scoala dinaintea vacantei de Craciun ma duc dupa ea si ma intampina in maieu, dar incaltata (un coleg tocmai ma prevenise la intrarea in scoala ca Mona in sfarsit s-a incaltat, dar puloverul nu si l-a luat pe ea - ii explicam ca nu are nevoie de pulover daca nu merge afara, da' el se referea la bluza de fapt ...), cu "naaa, habe ich nicht eine tolle Frisur??" Mi-a picat fata! Fiind atenta la restu', nici nu apucasem sa ii vad noua freza.
Asa arata in septembrie, in prima zi de scoala:
http://www.christa-und-oliver.de/upload/bilder/Mona/Jahr7/Einschulung/DSC_1750.JPG
Nu se vede bine cat de lung era parul in fata, ca avea "cordeluta" aia, dar practic e ala care atarna si pe langa cordeluta. No, si din parul ala si-a taiat o bucata buna, fix in fata langa carare, direct deasupra fruntii, adica sa nu se poata face nici macar un breton din el. Amu am fost cu ea la frizer si i-a facut un fel de breton, dar tot i se da parul putin intr-o parte si se vede partea aia ciuntita. Treaba ei, ce-si face omu' cu mana lui se cheama munca manuala, asta zicea deja profa mea de germana din sc. generala!

Asa, cadoul nr. doi a fost si mai generos ... Pe 28 noiembrie primesc mail de la scoala ca au un caz de paduchi in grupa ei. Abia am citit mailul si deja m-a luat cu mancarimi. Am tot cautat-o cu zor, nu am gasit nimic. Cu vreo saptamana inainte de vacanta, cred, incepe sa se scarpine la cap. Iar am cautat, nu am gasit nimic, dar deja incepuse sa ma enerveze ca se scarpina permanent. Dupa ce a inceput vacanta m-au apucat si pe mine niste mancarimi in ceafa, dar eu aveam niste bubite. L-am pus pe sotul sa se uite, n-a vazut nici el nimic, doar bubitele. De Craciun merg cu soacra-mea si cu fiica-mea la biserica la Krippenspiel (la ora 15), erau locuri putine, fiica-mea a stat la mine in brate si m-a capiat cu scarpinatul. I-am zis soacra-mii ca ma duc la spital la Bereitschaftspraxis (e nou de anul asta, pana acum trebuia sa mergi la cabinetul dr. care avea Bereitschaftsdienst, acum merg toti doctorii la acest cabinet din cadrul spitalului atunci cand le vine randul), sa se uite totusi un dr. daca-s paduchi sau nu. Am dat de o boratura de doctor, ma scuzati, care intai s-a ratoit la fiica-mea "setz dich erstmal ordentlich auf den Stuhl!" (ca nu era convinsa daca se aseaza pe scaun sau la mine in brate), ma uit la el putin cam mirata, drept raspuns se ratoieste si la mine "und Sie auch!". I-am zis ca am rucsacul in spate (un rucsacel din ala mic, in loc de poseta) si mai "ordonat" nu se poate, la care si-a cerut scuze ca nu-l vazuse. In fine, pana la urma s-a uitat la amandoua, m-a linistit ca nu avem paduchi si ne-a dat la amandoua un antihistaminic, ei sirop, mie tablete. Pe 26 vroiam sa plecam la mama pentru cateva zile, am zis ca pentru linistea mea sufleteasca mai merg si la un pediatru, cabinetul pediatrului ei avea deschis pe 26 de la 8-11. Am mers acolo, nu era pediatrul, doar una din colege, aia se uita cu ceva lupa cu lampa si zice ca-s paduchi, imi arata si mie, eu tot nu vad. A cerut asistentei un piaptan din ala de paduchi si o foaie de hartie, a trecut o data cu piaptanul prin par si au cazut ditamai animalele, deci cu 2 zile inainte sigur tot acolo erau! Si eu am parul lung. Noroc ca al sotului e cu atat mai scurt. Mi-am luat "tratamentul" de la farmacie, am plecat la mama (sta langa Bremen) si ne-am tratat acolo amandoua. Sotul din fericire are par foarte scurt (poate 1 cm), si de el nu s-au prins. Din cand in cand ne mai "tesal" pe amandoua, pe 3 ianuarie trebuie sa aplicam al doilea tratament. Nu pot decat sa sper ca daca s-a mai ales cineva din grupa ei cu vizitatori, sa-i trateze corect, ca zau nu am chef de pingpong.

Amu' asteptam revelionu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Stiam ca am uitat ceva. Referitor la cheltuielile de reparatii:
http://www.gutefrage.net/frage/muss-ich-als-mieter-bei-reparaturen-eine-selbstbeteiligung-von-180--aktzeptieren
In raspunsul ala pe fond galben e descris destul de bine ce si cum, cred ca pe vremuri era limita la 150 DM/reparatie, acum e 75€, si nu are voie sa depaseasca o anumita suma pe an (daca-s mai multe "Kleinreparaturen" in decursul anului).

Insa aici de ex.: http://www.gutefrage.net/frage/ist-ein-vermieter-fuer-ein-untertischgeraet-zustaendig-oder-ich-selbst e un caz destul de asemanator cu al tau, si acolo sunt mai multi de parere ca nu e obligat proprietarul sa-ti asigure apa calda in bucatarie, DAR nici nu te poate obliga pe tine sa "produci" apa calda. Deci daca zici ca nu exista in apartament cand ati venit, atunci daca-ti trebuie apa calda, iti pui, daca nu, folosesti apa calda din baie.

In rest, pentru cine sta in chirie si se asteapta la neplaceri cu proprietarul, recomand calduros sa intre intr-un Mieterverein, adrese se gasesc prin Mieterbund: https://www.mieterbund.de/home.html am auzit de multe ori ca merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Mai exact s-a defectat incalzitorul electric de apa de la baie!

Am mai avut ceva probleme cu proprietara (sefa agentiei de aici a firmei care detine caldirile unde stam) in sensul ca ea insista ca noi trebuie sa cumparam boilerul pt apa calda de la bucatarie...nu exista in apartament cand am venit...!!Noi am fost cat se poate de politicosi si i-am explicat ca nu e datoria noastra sa il cumparam dar deh se pare ca nici nemtii nu sunt toti super corecti si cinstiti Si acum s-a stricat si incalzitorul de la baie asa ca e super nu avem apa calda deloc



Dyanira, va ia de fraieri, zau! Daca nu e trecut bolierul in contract, nu va poate obliga. Sau voi ati cerut boiler? Dar daca il puneti, ori vi-l rascumpara la plecare, ori e dreptul vostru sa plecati cu el.

Sfatul meu e sa va faceti repede Rechtschutzversicherung ( asigurarea pt avocat). Ca nu se aplica retroactiv!

Incalzitorul de la baie e datoria lor sa va repare. Nu aveti vreo cunostinta germana care sa se certe cu ei ? Si da, proprietarii vor incerca adesea sa iti puna cheltuieli in circa, de aia insist eu sa intelegeti bine de tot contractul.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Alex suntem ok. Inca luam antibiotic. Mama si tata nu au semne ca s-au contaminat si nici Miru.

Xio noi am fost anul trecut in Hendaye - pe coasta Altanticului in Tara Bascilor. Am gasit o vila si am platit 50€/noapte pentru parterul casei (un dormitor, o bucatarie complet utilata, Wohnzimmer cu canapea extensibila, baie cu dus si masina de spalat rufe, terasa cu iesire in gradina).

In general, cand mergem in concediu evit hotelurile si fac booking la apartamente sau casa. Nu am platit niciodata mai mult de 70€ pe noapte (doar in Paris am platit 80€/noapte) pentru un apartament.

Daca vrei, da un google sa vezi cum e Hendaye si daca iti place iti trimit adresa pe privat.


Christa frumos cadou ala cu paduchii.

Noi ramanem acasa de Revelion. Ne-au invitat vecinii/prietenii nopstri la ei insa daca tot nu beau...pot sa ma simt mizerabil si acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Nu ne obliga!Discutia a fost ca nu e apa calda la bucatarie desi stim sigur ca celelalte apartamente au la bucatarie boiler ...si aici in apart a fost un boiler intr-o cutie de carton in bucatarie (adica demontat) a venit omul care trebuia sa il monteze si a spus ca e defect nu il poate monta.Am discutat cu proprietara si atunci ne-a spus ca trebuie sa il cumparam noi ca nu ea il cumpara... si ca il iau cu mine cand plec...Insa ma intreb eu la ce imi foloseste ca majoritatea apart au asa ceva la bucatarie sau au apa calda in alt sistem...Deci chestia se rezuma la nu iti cumperi alt boiler nu ai apa calda!!

Iar de ex azi nu a raspuns la telefon ca sa o anuntam de defectiune si sa trimita pe cineva sa repare defectiunea asa ca nu avem apa calda deloc Offf offff ce dezamagita sunt de calitatea umana in acest caz...sincer nu ma asteptam de aceea dezamagirea e si mai mare dar se pare ca fiecare padure are uscaturile ei nu numai cea romaneasca....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Crista, esti o bunatate la casa omului, mereu documentata

un cadou de neuitat cu "vizitatorii", asa-i?
Frumoasa pisicuta la Einschulung.


Miri, voi luati casa mereu..cum e cu masa..io caut acu hotel pt ca macar in concediu nu vreau sa am grija..ce gatesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Alex nici eu nu gatesc in concediu, de mancat mancam la restaurante insa sheriful e diabetic si trebuie sa ma asigur ca are mereu posibilitatea sa manance daca e cazul chiar si la 12 noaptea. Si intr-un apartament avem si noi ceva intimitate pentru ca la hotel, piticii nu ar accepta o camera separata iar un apartament la hotel costa o avere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dyanira si la toate noile venite, e ceea ce spun fiecaruia care vine aici cu o gramada de sperante in bagaj: Nici o tara nu e perfecta si niciunde nu sunt oameni perfecti. Puteti sa mergeti in orice tara, veti avea dezamagiri asemanatoare. Cu cit mai repede realizati asta, cu atit veti putea accepta mai usor mizeriile vietii si va veti lasa mai putin pacaliti. Legile nu sunt toate perfecte, sistemul sanitar are bubele lui, cel educativ de asemena. Functioneaza mai bine ca in Romania, coruptia e mai mult la nivele inalte, sunt multe mecanisme de ajutor social si cetatenesc, valorile sunt mai respectate decit in Romania, dar nu va asteptati ca totul sa mearga fara probleme si sa fie totul struna, pt ca veti fii dezamagiti. Cu cit tineti mai mult la prejudecatile pozizive dar si negative despre Germania, cu atit va fii mai greu sa va adaptati . Am avut suficiente cunostiinte romane venite aici si cu ochelari roz si cu ochelari negri, si multi au fost amariti si au ramas cu gust amar. Asta e, din pacate! E alta mentalitate aici, mai ales noi femeile le cam suportam (mai ales in vest si nord), fiti pregatite ca lupta pt existenta nu s-a incheiat la granita. Toti avem nevoie si de mult noroc ca sa prindem radacini aici, nu ne astepata nimeni cu mesele incarcate (unii vor realiza asta insa mai tirziu). Depinde de atit de multi factori daca cineva se va simtii si acomoda bine aici! Asta nu se vrea a a fii o predica, ci e doar experinta mea de imigrant .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dyanira, amu despre reparatie. Iti zic cum a fost la noi si am locuit deja in 3 locuinte cu chirie (firma mica, firma mare si persoana particulara). In caz de urgenta (la noi s-a stricat in mijloc de iarna toata incalzirea) am chemat firma de reparatii fara ca proprietarul sa stie pt ca nu am dat de el si cu copil mic nu ne permiteam sa stam in frig. Insa cunoasteam cu ce firma lucreaza, pt ca se mai stricase si inainte . Proprietarul a preluat chitanta si nu a mirit nimica. Intreaba-ti vecinii daca au acelasi propietar, poate stiu ei ce firma vine pt reparatii sau poate aveti afisier unde stau asemenea info sau in contract? Nici un proprietar nu e de gasit la orice ora din zi si din noapte si isi iau si ei concediu. Si in toate trei cazurile am primit numele firmei, dar de chemat noi am chemat la reparat, am fixat cind sa vina, am stat acasa cind au venit la reparat (ba chiar am stat si pt un vecin caruia ii siroia apa pe pereti, pt ca teava era la nivelul apartamentului nostru), am semnat pt reparatie´si firma a trimis chitanta la proprietar. Pe proprietar /agent l-am vazut la predare si la plecare .

Daca firma care v-a inchiriat apartamentul e mai mare, poate au si persoana de servici, uitati-va in contract sau incercati sa contactati sediul central al firmei.

Daca stati la bloc cu mai multe apartamente, nu aveti cumva Hausmeister? Daca nici el nu e de gasit si nici proprietarul, sotul meu spune ca e ok sa sunati voi o firma de reparatii de urgente si sa ii intrebati daca sunt de acord cu plata facuta de proprietar mai tirziu si in caz ca da, sa ii chemati. Asta pt ca e o urgenat ca in timp de iarna sa ai apa calda. Amu nu bag mina in foc ca al vostru proprietar nu va sarii de fund in sus . Vorbiti cu vecinii cum au rezolvat ei cazuri asemanatoare.

Mergi la inceput