Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *455*

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Gina, foarte frumoase fotografiile de la serbare...dar iti spun sincer ca pe mine m-au cam intristat. Am avut un sentiment de manipulare a celor mici cu care nu pot fi de acord. Banuiesc ca a fost extraordinar ca si spectacol (pentru cine a venit ca simplu spectator si nu ca parinte), dar eu sa fi fost acolo si copilul meu pe scena, cu siguranta as fi suferit. Si ma doare, pe langa faptul ca ma enerveaza, ca educatoarele au impresia ca serbarea de final de semestru este o eticheta pe care noi, parintii, o punem intregii lor activitati. Nu e deloc asa! Eu stiu cum ii este copilului meu la gradinita din interactiunea cu el pe parcursul toturor lunilor de pana atunci, si niciodata o serbare "perfecta" nu ma va face sa spun "uite ce multe au invatat cei mici la gradi", ci mai degraba "Oh, Doamne, ce militarie!!"Au fost, intr-adevar, foarte frumos costumati si cred ca erau si haiosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Neata cu ochii in cafea.

E 24 si eu inca nu-s epilata, nu-s vopsita, casa e vraiste aaaaaagh!

GINA cine i-a imbracat-dezbracat de atatea costume? Uof, imi amintesc ca si fiu-meu la prima serbare era cam stresat de educatoare. Cand s-a prins ca ii iese ceva i-a trecut Si mie mi se pare ca au investit cam mult in serbare, ca sa le ia ochii parintilor si sa-si justifice taxele. Ma rog, parerea mea de om din afara.

Va tzuc si va urez SARBATORI FERICITE! Sa fiti linistite si... iubite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Helooou! Io nu fac multe feluri de mancare, clar. Eu am traume, atata se spetea maica-mea de sarbatori, mai ales de Craciun, atata intorcea casa pe dos, framanta cozonaci, facea 20 de feluri de mancare (ce sfarsea aruncata pe jumate), atata se stresa si panica ca "nu-i ajunge timpul" incat eu mi-am jurat ca o sa tratez sarbatorile doar cu puuuutin mai mare atentie ca zilele obisnuite...Deci da bradutz impodobit, cadouri, niste aperitive, salate, cateva feluri de mancare mai "festive" dar nu intors casa pe dos si cocalit 3 zile, asa ceva nu e de mine.
Cuscra, pozele de la serbare sunt faine, nu zic. Da' io as fi fost de acord cu asa ceva doar daca gradinita ar fi avut specific clar de Arte (teatru/dans) respectiva gradinita. Asa...prea multa "desfasurare de fortze", pun pariu ca a durat o eternitate, repetitii multe, presiune pe copii...mai bine nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Puteti sa ma inrositi si pe mine pe lista Mosului: nu am primit cadoul, dar din motive cat se poate de serioase, asa ca eu ma declar super multumita si ma consider cadorisita daca Mosul meu scapa de probleme si se bucura de sarbatori linistite! Imi pup Mosul cu drag!

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Eu am fost eficienta azi, m-am trezit dis-de-dimineata si am preparat salata de boeuf si o salata de paste, am mai smotruit pe ici-colo si m-am conversat cu fiu-meu. Acum vreau sa fac o baie, sa-i fac si lui una si sa ma bibilesc putin. Va pup! Sa aveti cele mai frumoase sarbatori!

P.S. Astazi sper sa dezvaluim Mosii forumistici, ca sunt curioasa tare!

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Helloooo !!

Apar si eu la raportul de sarbatoare: bradul e facut de luni, cadourile sunt impachetate si asteapta sa fie asezate sub brad, mancarea e la mama ca de obicei , curatenie am facut eu , de dimineata am fost la coafor apoi la o inmormantare, asta e mai sunt si evenimente din astea :( , iar acum ne facem siesta si schitam programul de vizite


Inapreda, am vizionat si eu pozele de la serbare si am obosit doar privindu-le , daca nu scriai de unde sunt credeam clar ca a fost vreun festival/concurs pt pici, ca atata desfasurare de forte , costume, decoruri , eu nu am mai vazut !
Sincer nu-mi place genul asta de serbare grandioasa facuta pt parinti/educatoare deoarece picii nu cred ca au fost foarte relaxati, sper macar sa se fi si distrat putin

Ca fapt divers, ati dat si bani pt spectacolul asta? sau cine a platit toata ''distractia'' ?!

Acum nu zic, poate copiii mai mari au fost mai relaxati performand pe scena si incercand sa identifice parintii in ditai sala dar cei mici nu stiu cum au stat, Ada la serbare mereu m-a fixat cu privirea, i-am facut semne si am incurajat-o


Sa aveti sarbatori fericite tufetelor, mosul sa va aduca multeeee cadouri si sa petreceti frumos alaturi de cei dragi voua !!!

Abia astept sa dezvaluim mosii forumistici !!



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Vin si eu de avocat, ca am avut si noi o petrecere grandioasa aseara! Nici mie nu mi se pare un "must have" a asa o maretie de serbare, dar atat vreme cat copii se distreaza si se simt bine pe scena e ok. Cand e "prea mult"... nu mai e bine.

Initial Adela avusese o poezie care NU II PLACEA, si pe care nu voia sa o spuna, noroc ca m-am prins la timp si poezia a fost skimbata, a avut timp bereket sa o invete pe cea noua si totul a fost ok. Si ei au facut o multime de repetitii, idee care m-a cam speriat un pic, ma gandeam cu groaza ca daca sunt copii carora nu le face placere... e groaznic pentru ei. Din fericire pt noi, Adela spunea acasa poeziile tuturor colegilor, ne canta colinde.... inclusiv pe wc deci, am putut fi linistiti.

Pe scenta si ea, si Ana, si ceilalti colegi din grupa au fost super-relaxati, so...dc lor le-a placut, noua ne-a placut.

Ce nu ne-a placut a fost presinea pusa pe cei de la grupa mare... care nu sunt decat cu un an mai mare, nu sunt nici ei de liceu! Au avut reprezentatii extrem de lungi si poate nici asta nu ar fi fost o mare problema daca una din educatoare (nu as putea spune daca era stressata, surda sau pur si simplu ata o ducea capul) nu i-ar fi pus sa tipe de-a dreptul, de nu se mai intelegea nimic.
Iar nu ne-a placut ca dupa ce se intinsesera atat cu reprezentatiile, momentul Moshului a fost cam rasolit, ca deh, era tarziu.
Ceea ce m-a deranjat pe mine personal a fost ca la inceputul serbarii au intrat in manutze cu niste lumanarele, moment de mare efect de altfel, dar, doar cei de la baby aveau niste kestii cu bec, cei "mai maricei" aveau candelute de plastic, cu capacel de metal, aparent safe... mieimi era frica sa nu le incline, sa se topeasca plasticul sau sa curga ceara, au stat putin, nu a fost cazul. Dar Adela tot a avut timp sa isi apropie buzitzele de capacelul ala, bineinteles ca are o arsura pe buzitza... nu foarte grava, dar nici de neglijat.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 31+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Hai ca m-am intins si nu stiu daca a reiesit ce voiam sa spun de fapt: nu as cataloga astfel de serbari neaparat de "Cantarea Romaniei" atata timp cat copii se simt bine! Oricum, nu pot spune ca am fost mai emotionata acum de cat anul trecut cand am fost in sala de la gradinita, inghesuiti pe scaunele de pitici , ce-i drept nu stiu dc asa bortoaza as mai fi putut sa ma inghesoi pe scaunele.

Oricum, in situatia de fata "emotionat" nu are grad de comparatie ! (pt mine, dc imi permiteti doamnele lingviste )

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 31+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Raport de Ajun:

-bradutz - bifat
- mancare - mai mult prin grija elfilor Moshului- bifat.
- curatenie - ioc

Azi am fost sa imi iau un rand de analize BUNE! Am trecut un pic prin Lidl, in speranta ca gasesc ceva kestii pe care doar sa le bag in cuptor... Prea tarziu. E drept ca nu era foarte aglomerat, dar nici prea multe kestii nu aveau...

Acasa... m-am odihnit! Am facut un cozonac la masina de paine si i-am facut amestec "traditional" de nuci, stafide, rom... sper sa iasa bine, ca am explodat bucatarie pe kestia asta... si eu curatenie nu mai fac.

In curand ne pregatim de mers sa sarbatorim Ajunul cu prieteni dragi! pe-aceasta cale si revenim cu poze!

Pozele de la serbarea de ieri le gasiti pe FB!



Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 31+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bifat si noi brad pe ultima suta de m! Am fost intai la Real, dar m-am shocat, orice brad era la 140 lei, io tineam minte ca brad identic fusese anul trecut 70! (Andrei a zis ca acum 2 ani, ca anul trecut am primit brad cadou, avea dreptate:))
In fine, am mers repede in piatza (pe la ora 13), intai n-am vazut niciun brad, apoi am vazut o gipsy care mai avea 2 bucati, diiiiitamaaaai bradocii, nu mi-ar fi incaput in casa decat daca demolam tavanul:)) Mno, pana la urma mi-a taiat juma de brad la 100 lei:))) Si huzband l-a impodobit frumos si repede, pe cand a venit Phi de la soacra era gata si mutra ei...priceless! Anul trecut nu a fost asa placut shocata, acum a facut niste ochi maaaari si un zambet larg...apoi m-a imbratisat strans de gat!! Si dupa aia i-a cantat bradului:"la multzianca, lamultzianca, laaaa muuuultzi aaani":)))
Craciun fericit va urez tuturor, tufete, fie sa sarbatorim Craciunul tot aici, impreuna, si peste vreo 30 de ani si sa ne punem linkuri la pozele cu nepotii!

Mergi la inceput