Fluturasi minunati de mar-apr 2011 (31)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

laura pai tocmai pentru ca parintii sunt uneori asa eu nu inteleg de ce nu o dai pe cea mica la cresa
si abia ai si tu timp de munca
ca sa nu mai stai la mana nimanui
si sa nu mai ai discutii aiurea cu x sau cu y
pana la urma fiecare isi creste cum crede de cuviinta copilul
da eu sincer asa as face
sau as incerca sa gasesc sa am grija de un alt copil
sau ceva cu juma de norma
si o tii la cresa pana ai veni tu acasa
asa si ea socializeaza altfel
si gata
ca nu e solutia sa stai sa plangi ca te chinui pe tine rau
si creierii tai se fac varza
si copilulo chiar daca e mic
intelege tot
simte
si poate de aia se razvrateste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

andreea ma bucur enorm de mult pt tineeeeeeee
ce bucurieeeeee
bravoooooooo
felicitariiiiiiiiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

somleac eu le dau carne la fete
dar nu prea mananca ele
deci nu mananca decat rar ca nu le place
abia acum la aproape 4 ani antonia s-a invatat sa manance bucatele de carne
si azi a foost prima zi in care a mancat peste bucatit
pana acum numai in piureuri il manca

da eu am mai zis
le fac separat ficateii sau carnita
fata de ceea ce fac pt noi
si le combin apoi

yasmi sincer mi se pare f multa carne zilnic da acu fiecare cum ii place
noi pe timpul lui ceasca mancam o data pe saptamana
acu nu e bine nici asa
dar cam o data la 2 -3 zile e ok
mai ales la adulti
si posturile le-a lasat Dumnezeu cu un scop
sa nu ne imbuibam atat
sa se mai curete si organismul nostru
cel putin eu asa cred



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

cami_antonia nu avem cresa

cat despre last copilul cu el nu am incrdere el cand e cu ea acasa numao cearta si o face sa planga .deci nuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

somleac eu am gatit azi o ciorba cu taitei de casa de post
si acu vreau sa fac niste ciuperci
proaspete
da sa vad cum le gatesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Citat:
citat din mesajul lui djlaura01

cami_antonia nu avem cresa

cat despre last copilul cu el nu am incrdere el cand e cu ea acasa numao cearta si o face sa planga .deci nuu

Ca parinte, poti sfatui, poti indruma, poti incerca sa corijezi, dar nu poti sa te lupti cu cel ce-ti este copil, care are personalitatea sa, puterea de a alege sa-si traiasca viata. Nu ai cum sa i te substitui. Nu ai cum sa-i schimbi deciziile, decat atunci cand isi deschide mintea si sufletul, cand accepta ajutorul oferit, altfel totul este o lupta cu morile de vant.


Laura sper sa nu te supar prea tare, dar privesti total gresit relatia sotului tau cu fica lui. Ii este parinte si sigur va sti cum sa se poarte cu ea. Pai daca atat incredere n-ai in el ca om, atunci de ce ai facut un copil cu el? Si daca striga la ea ce? Asa e felul lui si fata se va obisnui ca tatal vorbeste mai rastit. Gandeste-te ca oricand, in orice clipa poti disparea , nu esti nemuritoare, si din acest punct de vedere privind copilul trebuie sa aiba o relatie foarte buna cu tatal. Plus ca de asta a lasat Dumnezeu 2 parinti la un copil, pentru ca cei doi sigur sunt diferiti, au pareri diferite cu privire la diverse aspecte ale vietii si copilul numai educat de cei doi impreuna va fi deplin implinit.


Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

Somleac nush poate gresesc dar daca tu ai vedea ca sotul tipa intrunala copil si il za paceste nu atinge ai ,nu pune mana acolo,nu fa aia si vezi ca ,copilul plnge mereu si sufera tu cum ai reactiona???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

dc cand e doar cu mine copilul nu plange si e vesel?eu nu tip la ea ..dac greseste incerc sai explic ca nu e bn nu tip sa auda un bloc intreg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

Am dormit aproape 12 ore Nu-mi venea sa cred ce scrie pe ceas cand m-am trezit. M-am culcat la 12 si un pic si m-am trezit tot la 12 si un pic. Se pare ca am acumulat muulta oboseala. La noapte tot asa as vrea sa dorm, ca nu stiu cand o sa mai am asa o ocazie..poate la anu'

mandreeac, felciitari! Ma bucur mult pentru voi!

somleac, am tot auzit in ultimul timp de cazuri de varicela. Sincer as vrea sa faca si ai mei acum, cand sunt micuti, mai ales Cata. Poate va facem o vizita

laura, cred ca ar tb sa asculti sfaturile de la Somleac este cea mai mare greseala sa nu o lasi pe Daria sa formeze o relatie cu tatal ei. Chiar tu trebuie sa incurajezi relatia ei cu tatal, sa ii apropii pe cei doi, ce daca o cearta? nu se intamla nimic. Ce daca nu o sa sa puna mana? E f sanatos pentru copil sa stie ca exista limite, peste tot in viata se va lovi de limite, trebuie sa invete ca exista limite si sa le respecte. Si la gradinita vor exista limite, restrictii, pedepse. ce vei face? nu o vei mai duce la gradi, si vei sta cu ea acasa?
Ia lasa-o tu mai des cu tata, o sa o certe 1-2-3-9 zile apoi Daria va invata limitele impuse de tata si nu va mai merge in loocurile respective si nu vor mai fi certuri. Rasfoieste niste pagini pe net despre importanta relatiei cu tatal, daca nu ne crezi pe noi

Cami, cat ai dat pe rochite? Sa le poarte sanatoasa Antonia! Si noi mancam zilnic carne, asa ne-am obisnuit de la regim. Si da, si eu cred ca posturile ajuta la dezintoxicare organismului, cred ca postul Pastelui este mai strict pentru ca se vine dupa iarna cand s-a mancat mai gras, iar postul Craciunlui este mai permisiv (multe dezlegari la peste) pentru ca se vine dupa vara cand se consuma multe legume. Eu n-am tinut niciodata postul cap-coada, cu timpul poate voi deveni mai inteleapta si-l voi tine...dar deocamdata nu pot, nu stiu de ce...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada si eu ziceam ca nu pot tine postul pana cand mi-am dorit prima data sa il tin cu adevarat
adica atunci cand imi doream copii si nu mai veneau
pana atunci am mai tinut
dar tot asa
pe bucati ca eram in bucuresti in camin
si era mai dificil ca nu gateam in fiecare zi
si banii erau putini
dar in momentul in care mi-am dorit cu adevarat
mi s-a parut super usor de tinut
trebuie sa simti ca vrei sa il tii
si am mai zis
sa faci asta neconditionat
si cu multa dragoste si daruire fata de semenii care sunt sarmani

catank fffffff frumos gestul vostru
si f frumos ca asa vrei sa o educi pe fetita
e f important
eu dau zilnic la cersetori mancare
e mereu cineva la poarta mea
dar in acelasi timp am grija sa ii povatuiesc sa incerce sa isi caute de munca
pentru ca asa cum zicea Teoctist nu trebuie sa incurajam lenevia si statul la cersit pernmanent



Mergi la inceput