Ceasca de punch

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

iesi de dupa canapea :)

doamne, curatenie de craciun, ce-ti trece prin cap :)))

v-am zis ca sunt pe cale sa-mi gasesc tanti de curatenie? astept sa sune la usa acum, mi-o trimite o cunostinta.

michelle, buflea, eu habar nu am ce fac ai mei la scoala, e asa lipsit de transparenta... numai daca dau buzna in clasa sau ii trag de limba intr-o zi buna mai aflu ce se intampla. in rest, dumnezeu cu mila.

dar cred ca testele incep prin cls a 3a din cate am auzit - de la alti copii :)

eu nu pun mare pret pe testele astea, ma intereseaza sa aiba copiii o baza solida de citit si socotit, ca in rest au deja niste interese si pasiuni foarte puternice si sunt destul de convinsa ca or sa si le urmeze odata ce au uneltele de baza.

insa acuma sa marturisesc ca am avut o toamna groaznica cu fii-meu cel mare in care oscilam intre dislexie sau pur si simplu nestiinta.

v-am mai povestit eu cu problemele noastre de adaptare si cu ce am avut ca obiective eu cu el in lucrul acasa in primul an si ma gandeam ca scoala face ceva cu scrisul si cititul, eu eram cu invatatul limbii, vocabular, adaptare, comportament - soft skills. da' pe naiba, scoala a facut fix nimic, ba mai rau au incurcat, il scoteau de la reading si math pentru niste ore stupide de special ed care daca erau facute de cineva cu cap poate aveau un sens, dar idioata aia nu stia decat sa-si dea ochii peste cap de cate ori o facea fii-meu lata.

asa ca pe munca noastra copilul a terminat primul semestru in cl 1 cu A si B (cu A la comunicare orala la engleze, cu limba invatata acasa cu mine in 6 luni), ca sa ajunga la B si C in semestrul 2 si anul asta sa ma sune acasa ca e de rau. Io lucram dupa capul meu, paralel cu ce le cereau astia...

da voi pana mea ce-ati facut acolo 6 ore pe zi cu el? ca seara cand il iau acasa e obosit, nu are acelasi randament cat sa acopar ce trebuia facutin 3-4 ore de scoala peste zi.

asa ca in final m-am dus peste ei si am facut taraboi ca-i neglijat academic si ca eu nu am cum sa acopar acasa in 2 ore seara ce nu fac ei cu el o zi intreaga si s-au pus pe treaba... intr-o luna un progres de nu-mi vine mie sa cred. e o diferenta de la cer la pamant intre modul in care lucram cu el acasa inainte si cum lucreaza acum, se vede ca si peste zi lucreaza cineva cu el si ca e stimulat si ii place, isi da silinta...

copilul e destept de rupe, nu zic io ci asa ziceau toate educatoarele lui in ro, plus vreo 2 psihologi care l-au cunoscut, ba chiar mi-au atras atentia ca e un decalaj intre dezvoltarea emotionala si progresul intelectual si ca trebuie sa avem grija mai mare de dezvoltarea lui emotionala, ca de obicei copiii astia "ascutiti" vin cu decaljul emotional ca bagaj si avem ceva de lucru pe acolo. are o logica si niste mecanisme de a face conexiuni uimitoare si e pur si simplu outrageous ce a facut scoala asta din el intr-un an.

in continuare mai am si un pic de ghimpe cu o dislexie usoara, dar dupa ce am incercat din nou, sa fac niste demersuri oficiale prin sistem ca sa pot convinge scoala aia sa se ocupe un pic altfel de el, am renuntat. eu vreau evaluare pt dislexie, ei ma pun sa fac evaluare ADHD care daca va arat forumlarele va luati cu mainile de cap. 15 pagini pe care le umplu cu not applicable, not sau uneori, dar depinde de context. pierdere de vreme, pentru mine, pt teacheri care trebuie si ei sa le completeze si nu in ultimul rand nu vad de ce mi-as stresa copilul cu o astfel de evaluare ca si el trebuie intervievat. Asta dupa ce mi-am petrecut vara citind 10.000 de studii despre diagnosticarea gresita a dislexiei ca adhd si cat e de frecventa. O sa tot cred ca pur si simplu vor sa excula ADHD. da da....

asa ca pur si simplu m-am incris cu el intr-un program de corectie pt care nu am neaparat nevoie de diagnostic, incepem in decembrie, iara calea oficiala am abandonat-o. Si taica-su are ceva dislexie "in sange" si pt asta lucreaza foarte bine intr-un domeniu foarte brainiac si a fost foarte performant academic cat a fost in scoala.

mi-am varsta oful cu ce m-a chinuit toata toamna acuma, ca uneori eram asa nacajita ca nu stiam in ce parte s-o mai dau. Si sincer ma durea sufletul cand ma gandeam ca daca are o dislexie din aia in toata regula scoala o sa fie un cosmar pt el si ca varsta asta de invatare si descoperire el o sa si-o petreaca in teroare fata de litere si citit. Si in final alegerile lui in viata sa fie limitate din acest motiv.

dar acum vad undeva un capat si ma bucur ca am inteles parghiile scolii (sau cel putin sper ), caci sincer daca ei il neglijeaza eu nu am alta sansa decat sa ma las de munca sa stau cu ei acasa. dar daca si ei isi fac treaba si eu, e alta poveste si se vede.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Huh ! Aqai ... dar ce te duce pe tine cu gandul ca copilul e dislexic ?

Eu nu prea stiu cum se manifesta boala asta, dar e ceva cu cititul, nu ? Nu pot citi sau incurca niste litere ?

Eu de cand am aflat la sedinta cu parintii ca fica-mea nu e asa de brilianta ca fiu-meu, m-am pus cu temele pe ea. Mi-am luat o culegere de clasa 1 si in fiecare seara stau cu ea 30 min si lucram din cartea aia, in timp ce fiu-meu citeste din cartile de la biblioteca. Cred ca se vad ceva progrese ca mi-a spus ca a mutat-o intr-o grupa mai sus la citit.

Am facut poze cu bradul ... le pun acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

buflea, e lung de explicat, ca e un cerceaf de caracteristici si tipuri diferite de dislexie. In principiu e vorba de o dificultate de decodare a cuvintelor. persoanele dislexice se mai numesc si high spatial fiindca au abilitati f bune de gandit/ planificat/ construit in 3d, dar invatatul cititului e durere. sunt si cazuri extreme in care copilul are probleme de intelegere a mesajului, da' asta e alta mancare de peste, n-am studiat-o ca n-am avut nevoie.

la mine becul s-a aprins de la dificultatea de a lega literele in cuvant. adica spunea fiecare litera dar pur si simplu nu le putea lega intre ele, ramaneau sunete disparate. si a fost socant, sa stii, ca pur si simplu cand incepeam partea cu cititul parca aveam alt copil in fata, nimic nu mergea.

asta plus secventialitatea. stia numerele, stia aduna si scadea cu numere mari dar nu le putea spune in ordine sau sa gaseasca unul lipsa. sau ordinea zilelor saptamanii. iti face teoria sistemului solar si a aparitiei vietii pe pamant dar nu e in stare sa spuna ce zi e azi si ce urmeaza dupa ea su ce vine inainte. le stie numele nu ordinea. Cu cifrele i-am dat de capat, acuma incepem sa intelegem si cu ordinea zilelor, lunilor.

ei bine totul a fost accentuat de lipsa de exercitiu, si acum citeste greu dar e alta poveste. plus ca lucram mult pe memorie vizuala avem carduri pt exersat, repetam scriem cate un cuvant din sight words si de cate 10 ori facem propozitii... it's a pleasure :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Inteleg acum ... poate are nevoie de mai multa repetitie. Pana la urma, exact cum ai spus, cititul asta se bazeaza mult pe memorie viziuala. Si matematica asta elementara tot pe memorie se bazeaza ...ca sa atingi finalul de 30 adunari in 1 min, trebuie sa nu le mai numere pe degete, sa le memoreze.

Si fica-mea citeste asa, pe sunete - adica pronunta sunetele si apoi incearca sa compuna cuvantul. Ii iese bine la cuvintele usoare, la cuvintele lungi nu mai merge. Intr-un final va trebui sa le memoreze ... cum citesti pe sunete "brought" sau "beginning" ?
Fiu-meu de ex nu l-am auzit 1 sec citind pe sunete, nu stiu, are intuitie, se uita la cuvinte si le citea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:


practic pt el scrisul si cititul au fost un fel de aruncat in apa si invata sa inoti, cam in asta consta integrarea lingvistica in scoala noastra. cucoanele alea de la secretariat m-au si mintit ca nu pot sa-l pun la gradi desi avea 5 ani cand l-am inscris si eu proasta proastelor le-am crezut, v-am mai povestit asta.

ori aici ei pun bazele cititului si sistemului fonic in gradi, el practic a avut de acoperit 2 ani in unul, multe lacune, pana am invatat eu cum sa-l invat pe el... nah

desteapta de invatatoare de cl 1 incerca sa ma convinga ca are probleme cu motricitatea fina ca scrie urat si labartat cand eu ii repetam de 3 ori pe saptamana ca asta e un copil care n-a pus mana pe creion decat sa dezeneze si sa bifeze pe fise ori ce mai faceau ei la gradi, nu sa scrie litere si cuvinte. copilul asta a intrat la scoala aici in cl 1 direct din grupa a mijlocie la gradi - in sistem romanesc. din grupa mare a facut exact vreo 3 luni, apoi pauza. adica cantece poezii plastilina, pictura si oarece logica pe niste fise. iara noi acasa am mers mult pe creativitate, explicat, corelatii, mediu, competente lingvistice si alte cele iar apoi in perioada de pauza invatat limba engleza.

prietena mea care psihilog specializt pt copii si care a stat cu ei un an de zile zi de zi, zice ca n-ar fi dislexie ci ca are mult a face cu trecerea lui la limba engleza - si ca timing si ca modul in care a mers procesul de invatare. ca n-are nici dificultati de intelegere si nici discalculie care de obicei sunt asociate.

de crezut o cred si de aceea am si renuntat la demersul de aici, da vezi mintea romanului de pe urma, eu mi-am batut atata timp capul si nu i-am zis o vorba ei, ca ma gandeam ca le are destule pe cap. dar oricum metodele pe care le-am aflat de corectie si invatare pt dislexie merg foarte bine la el, de aceea m-am si inscris in programul acela. ca si dca e si daca nu, e o resursa in plus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

cadouri de craciun? Patrick vrea si el aceleasi lucruri ca al tau al mare, adica o tableta "doar ptr el" ha ha ha, cand o zbura porcu' cu ata. kin concluzie am apelat la eternul lego - star wars acum, figurine starwars si un bakugan nou, o porcarie dupa parerea mea, dar nu-si cadoul meu
Eva e in perioada bucatarelii intense asa ca primeste set de facut bomboane playdoh si borcane de play doh sa ii ajunga

si eu i-as lua gel de par

ia sa ma uit si eu dupa wii dance asta! desi ai mei is la capitolul mario kart, inca....


Rox, cat de mari sunt copiii tai, ca sa stiu despre cine vorbesc .

Ce o fi cu simtul asta de proprietate - vreau tableta MEA, asta in conditiile in care avem acasa 2 tablete, cu exact aceleasi jocuri pe ele. Dar nu le-am personalizat, pentru ca una e a casei si una e a lui barbata-meu de la serviciu, deci nu pot sa le personalizez.

Stiu despte ce spui cu plastelina aia a Evei - eu nu servesc plastelina in casa, desi poate acum sunt mai mari si as putea sa ma mai risc o data. Dar mi-ai dat o idee FANTASTICA - am vazut niste masinarii de facut floricele, tot cu Hello Kitty, parca pe cutie scria ca fac floricele adevarate, adica popcorn.

Neaparat, dar neaparat trebuie sa il iei pe "Just Dance" ... eu dansez cu ei, pacat ca nu putem sa punem si video pe forum ca am niste videos de cand aveam tabara in casa la uragan, muriti de ras.


Maine atac magazinul cu urmatorul plan:

Fiu-meu:
- Nintendo game = Mario stickers
- ceas de mana (pe care deja i l-am cumparat) - al treilea, primele doua le-a uitat in sala de sport
- un WII game (???) - cred ca e unul cu sporturi de iarna, tb sa investighez

Fica-mea
- masinaria de facut floricele
- ceas de mana - primul
- WII game - Just Dance 4

Ore o fi prea mult daca le iau la amandoi si cate un aparat foto digital, din ala ieftin de copii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tu hotarasti daca e prea mult...

eu doar zic ca nu merita unul de ala de copii. mai bine unul normal, in gama medie de performanta. nu are cum sa te coste mai mult de 70 unul.

am investigat ca am un fotograf amator maaaare, mereu ne confisca aparatul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Vroiam sa va intreb dac ava place melodia asta noua a lui Rihanna - Diamons :

www.youtube.com/watch?v=lWA2pjMjpBs

Aia a lui Bruno Mars - Locked out of heaven

www.youtube.com/watch?v=e-fA-gBCkj0

Si asta a lui Selena Gomez - Love you like a love song

vimeo.com/25524159




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Buflea-nice tree, dar copiii tai sunt superbi-nu stiu cum de nu am reusit sa imi iasa si mie unul blond cu ochii verzi saa albastri avand in vedere ca au 2 bunice asa,dar ma consolez cu nepotica si finuta in acelasi timp care a iesit blonda cu niste ochi albastri dementiali,o sa caut o poza acum ca m-ati luminat.
Legat de cadouri e ok, dar zic si eu ca Aqai sa nu iei camera foto de copii, emma a primti acum 2 ani si a sfarsit in sacul de jucarii,a folosit-o de 2 ori si atat,tot la camera naostra a ajuns,intre timp am mai luat una cu lentile profi.
Just dance -de unde il iei,walmart,target,au din asta, ca si a mea vrea..
Aqai-f bine ca te-ai inscris in program, dixlesia sepoate corecta,destul de repede mai ales dc zici ca lucrati si acasa, o sa fi ebine,Eu stiu destule in domeniu din cauza la fii-miu ca si el are speech delays ,dc ai nevoie de ceva info,let me know.
A si ai tai au lectii every day? Sper ca si la noi sau poate macar dc fii-me ava reusi sa treaca testele ssa fie in a 3-a sa primeasca si ea teme aproape zilnic, eu am astaptam ca la french immersion sa fie putin altfel ,dar e greu cand majoritatea copiilor nu au habar de o baza ine gleza, ce sa vorbim de fr..in vien, o sa rezolvam si asta.Eu cred ca profii conteaz amai mutl fata de cum e cotata scoala ca si a noastra e in top 3 si degeaba vad.
Michelle-dar Will nu e in clasa 3-a, stiu ca si el e mai avansat, el nu are teme date de tine ocazional, ca vad ca la scoala zici ca le da f putine,nu zilnic..
Roxana-si eu vreau retete faien si rapide si mai ales cu diverse faini-de orez, neagra,etc.
Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Vroiam sa va intreb dac ava place melodia asta noua a lui Rihanna - Diamons :

www.youtube.com/watch?v=lWA2pjMjpBs

Aia a lui Bruno Mars - Locked out of heaven

www.youtube.com/watch?v=e-fA-gBCkj0

Si asta a lui Selena Gomez - Love you like a love song

vimeo.com/25524159







eu nu suport Rihana, dar in schimb imi place Celina G cu melodia aia.
Bruno Mrs...ce sa zic, nu e genul meu...william mai prinde cite-o melodie de a lui...si cum nu e pt virsta lui ...i le cam tai.
ii plac melodiile cantate de cintaretzi de culoare. sotul meu e cu muzica, asculta continu muzica cand e acasa.

eu, poate ma stiti ca sutn cu muzica crestina...acum ascult iar Toby Mac
http://www.youtube.com/watch?v=LrT7sqV14_E
e super melodia si versurile!

michelle

Mergi la inceput