Ceasca de punch

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si cu asta chiar termin pe ziua de azi cu vaitatul despre scoala care o face fiu-meu.
maine au shopping la scoala ...daca puteti sa va imaginati asa ceva !in timpul orelor, in loc sa faca carte...fac shopping. eu ii dau bani si el cumpara de la scoala, unde s-au organizat deja standuri cu tot felul de nimicuri care sa fie cumparate de copii si chipurile cadouri "secrete'pt parinti, bunici...colegi.
ce secret e asta daca eu ii dau banii? i-am spus ca eu nu vreu nimic dar ca cumpere pt colegul-prietenul lui cel mai bun ceva. desigur bani aruncati! cine mai vrea in casa iar un junk made in china de care sa te impiedici....dar treb sa faca parte din turma, nu? ce sa fac? sa fie singurul din clasa care nu cumpara ceva?
daca ii mai spun si asta lui barbatu-meu, chiar ca zice ca a innebunit lumea si scoala e de ris...dar nu mai vreau sa-i stric ziua cu asta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, daca vrei pt ai tai sa lucreze extra sunt f. bune culegerile scholastic de la Costco.

http://www.amazon.com/Scholastic-Success-With-Grade-Bind-Up/dp/0439569710/ref=pd_sim_b_1/183-6796043-0646966

de la costco o cumperi cu numai $7 si are 400 de pagini(math, citit, scris,grama si ceva geografie). e super!

william face acum din cartea 4th grade chiar daca e in clasa a 3-a.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
eu nu suport Rihana, dar in schimb imi place Celina G cu melodia aia.
Bruno Mrs...ce sa zic, nu e genul meu...william mai prinde cite-o melodie de a lui...si cum nu e pt virsta lui ...i le cam tai.
ii plac melodiile cantate de cintaretzi de culoare. sotul meu e cu muzica, asculta continu muzica cand e acasa.


Nu-ti place Rihana cum arata, cum canta sau ce gen abordeaza ?

Nici mie nu-mi place de ea ca persoana, dar mi se pare ca are o voce foarte buna si in spate un compozitor briliant.

Eu nu sunt o consumatoare de muzica "adanca" ... Ascult muzica foarte rar, mai mult cand gatesc si cateodata in masina cand sunt intre doua carti (ca acum).

Rar ascult versurile melodiilor, de m-am trezit cu fiu-meu cantand "Move like Jagger" si intrebandu-ma ce e aia "take me by the tongue, I love you" ...

E clar ca ma atrage muzica comerciala, cu ritmuri simple, cu cuvinte nu conteaza de care, care sa ma impresioneze la prima auditie ... asa am reactionat la melodia asta a lui Rihanna, mi-a placut linia melodica din prima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

michelle, si noi lucram cu cartile de la scholastic, English made easy, sunt ok

cu scoala, si eu m-as enerva la faza asta. asa o cultura de aruncat bani aiurea... eu nu mai merg la evenimentele de la scoala ca am fost voluntar in organizare si cand am vazut ce miserii de burgeti si popcorn le pregatesc in miste masini jegoase si le charge overprice, am zis ca nu-i de mine. eu nu cumpar salmonella pt fondul scolii.

la mate aveam o carte cu ontario math grade one, scoala ne-a recomandat-o dar sa fie sanatosi ca ei nu facusera nici pe departe atata in clasa cat scria acolo ca e programa... abia acu in grade 2 fac adunari si scaderi cu numere peste 10.

si ce prostie, eu il invat sa le scrie unul sub altul si sa le adune/ scada cu metoda cum am invatat noi la scoala si el imi spune ca la scola nu au voie sa faca asa, ca trebuie sa ... numere. pe degete. in clasa a doua

denisa, multumesc de oferta, daca ma poticnesc cer ajutor! nu au lectii in fiecare zi, tema o primesc vineri si trebuie predata luni si dureaza in medie 30 de min sa o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

si cu asta chiar termin pe ziua de azi cu vaitatul despre scoala care o face fiu-meu.
maine au shopping la scoala ...daca puteti sa va imaginati asa ceva !in timpul orelor, in loc sa faca carte...fac shopping. eu ii dau bani si el cumpara de la scoala, unde s-au organizat deja standuri cu tot felul de nimicuri care sa fie cumparate de copii si chipurile cadouri "secrete'pt parinti, bunici...colegi.
ce secret e asta daca eu ii dau banii? i-am spus ca eu nu vreu nimic dar ca cumpere pt colegul-prietenul lui cel mai bun ceva. desigur bani aruncati! cine mai vrea in casa iar un junk made in china de care sa te impiedici....dar treb sa faca parte din turma, nu? ce sa fac? sa fie singurul din clasa care nu cumpara ceva?
daca ii mai spun si asta lui barbatu-meu, chiar ca zice ca a innebunit lumea si scoala e de ris...dar nu mai vreau sa-i stric ziua cu asta.

Oh ! Michelle, pai asta e de cand lumea ... noi avem Christmas Shopping din asta in fiecare an si anul asta a fost saptamana trecuta.

Ai dreptate, nu ne trebuie prostiile alea, totusi copiii sunt extraordinar de mandrii de achizitiile lor. Eu am dat fiecaruia $10 si le-am spus sa distribuie ei banii cum vor si sa cumpere cui vor ... a fost interesanta decizia lor.

Fiu-meu si-a alocat lui $3, mie $2, lui taica-sau $2, sora-sii = $1 si soacra-mii = $2.

Fica-mea a luat asa: mie $2, taica-sau $2, maica-mii $2, fratelui $2 si celei mai bune prietene $2.

Dupa cum vedeti, fica-mea nu si-a luat nimic ei, toti banii i-a cheltuit pentru altii ...comparativ cu fiu-meu care si-a alocat lui cea mai mare suma

Copiii au venit extrem, dar extrem de incantati de cadourile cumparate de ei ...si noi am cazut pe spate de placere. Am pierdut $20 per total dar nu-mi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Da si noi lucram din catiel de la scholastic, acum i-am luat inf rench pt mate si testele care se dau in cls a 3-a, nu prea stie geometrie,in rest vad ca se descurca.
Dar ce am observat eu ca dc incep cu culegerile de Costco de curicullum intai,care au putin in plus fata de materia din grade 3 for example-apoi zboara prin culegerile de scholastic, eu de la astia din urma nu am gasit cumulat inca, nici nu am luat prea multe,dar curiculum alea din costco, au cate 300pag-fii-mea are tendinta sa se repeada in science, reading,communication si math at the end,acum vad ca s-a mai calmat.
A si dc tot vorbim de lucrat extra-pt celor ce le place sa lucreze pe calculator,tablete,etc-exist aun super site ixl.com si ipad are niste apps f faine- ori cu toate operatiile ori exact cu ce anume cauti in app store.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai atunci buflea cum e la voi de craciun? vine mosul sau stiu ca se cumpara cadourile? ca bradul acela arata demential. ei l-au pregatit?

eu cred ca ai mei inca cred in mos craciun da' nu sunt sigura

denisa, ai mei se joaca pe tableta nu lucreaza sunt jocurile din seria monkey care le plac mult - preschool, math, reading

https://itunes.apple.com/en/app/monkey-preschool-lunchbox/id328205875?mt=8

mai au niste chestii de logica, amazing alex, who stole my water or smth cu cun crocodil si of course angry birds, grabaton si alte chestii razboinice rau - ia uite ce de idei de cadouri :)

https://itunes.apple.com/ca/app/amazing-alex-hd/id524334658?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fgol.grabatron1

pe laptop lucreaza... pe niste site-uri de reading si exercitii + fiimeu al mare face un priect cu serpi - king cobra. tre' sa il termina im vacanta asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu-mi place absolut nimic la Rihana, nici cum arata(e prea vulgara), nici cum canta...si ai mei ascultau pe aia cu umbrella si dadeau in gluma,vina unul pe celalat cine a pus-o la playlist.

michelle




>>>continuare

Mergi la inceput