Ceasca de punch

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, stai linistita si lasa-l sa ii treaca si lui nervii si mai vedeti miercuri ce se aranjeaza...oricum mai e pana la anul nou si multe se pot intimpla, care sa clarifice situatia.

nu poate angaja un mexican pe cineva care lucreaza ieftin si sa-l ajute cu mutarea pt cateva ore?
asa sunt barbatii, cand au un proiect in cap nu mai pot vedea si altceva...cunosc prea bine situatia.

si astea nu sunt ghinioane sa te plangi...Doamne fereste de altceva mai rau.

in cel mai rau caz ce se poate intimpla? fericirea, multumirea ta sta intr-o excursie la munte? te mai poti duce si altadata...nu e sf. lumii acum.
la urma, urmei e bine sa fiti impreuna, sanatosi si nu conteaza unde...chiar si acasa.

dar totusi sper sa se rezolve si sa fiti cu totii multumiti.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

...nu e sf. lumii acum.


Ha, si eu care voiam sa-i spun ca nu are sens sa se necajeasa, pentru ca oricum se taie firul pe 22 sau cand era aia cu mayasii.. :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai da, fericirea nu sta intr-o vacanta la munte dar nefericirea sta cu siguranta in mici insatisfactii adunate in timp.

Ma deranjeaza ca nu mi-a spus asta in weekend, pt ca stia ca o sa iasa un scandal si asa ca l-a prezentat de dimineata, ca sa am timp limitat de protest. Si ma mai deranjeaza ca a fost foarte categoric si negativ la toate incercarile mele de compromis ... ori el e foarte rar categoric, deci intuiesc ca si daca are ceva timp sa vina 5 ore la munte, de fapt nu are chef de nici o petrecere si nici o deplasare.

Pe de alta parte, este Revelion, este ski si este o petrecere pe care culmea, eu am organizat-o ... Sunt 4 zile pe care abea le astept, pentru ca e o combinatie de ski si lume si party care pe mine ma relaxeaza si de care am nevoie inainte de luna ianuarie, care in profesia mea, este luna cea mai stresanta si ocupata din an.

In fine, nu aveti cum sa ajutati situatia ... La cum ma cunosc si ma cunoaste, probabil ca o sa ma duc numai eu cu copiii ... Nu e prima data cand fac asta din cauza serviciului lui. Dar asta nu inseamna ca imi place asa, din contra ...

P.S. Am vrut sa-i spun ui Rufus ca imi place tare, tare costumul de atletism al Anei ... De ce nu are si Teodora asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

P.S. Am vrut sa-i spun ui Rufus ca imi place tare, tare costumul de atletism al Anei ... De ce nu are si Teodora asa ?



Pentru ca nu vrea.
Are mai multe variante, toate de firma (nu ca ar conta prea tare, dar ei sunt fani firma, in primul rand), dar nu vrea. Ca i se vad tzatzele, sau ca nu i se vad ca lumea, ca e prea slaba, sau prea grasa, cu Tora se ciondaneste pe tema asta, dar fara succes. I-am luat colanti-nu-i poarta. I-am luat trening de care a vrut, cine stie pe unde e. Avand in vedere ca este unul din cele mai fara importanta lucruri, nu ne contram. De altfel, sportul la ea este atipic. A facut cativa ani, s-a lasat ca e prea greu, apoi singura s-a reapucat de vreo doi ani si ceva. Asa, cica de placere. Apoi a zis ca o sa si concureze, ca vrea antrenoarea. Apoi a inceput sa ia medalii, dar ea nu vrea. Acum tot nu vrea la concursuri, nu vrea medalii. Dar vineri la concurs a venit pe 4 la inaltime, la lungime n-a prins finala. Si s-a ofticat ca n-a bagat-o si la 1500, pentru ca avea acolo sansa de medalie. Da' ea nu se duce acolo pentru medalii ca "alealalte"

Sa revenim la chestii importante.
buflea, viata e facuta din compromisuri. Nu, nu-i o lectie de viata, ca nu esti un bobocel la inceputul vietii. E pur si simplu un fapt real. O duc bine familiile care stiu sa faca compromisuri si care nu fac din asta un capat de tara.
La mine in familie s-a intamplat de mai multe ori sa ne intalnim cu o situatie de care pomenesti tu. Asta in primul rand pentru ca eu, intalnindu-ma destul de rar in ultimii ani cu un loc de munca, nu-mi permit sa ratez absolut nimic, indiferent de restul problemelor si al lumii. Si uite-asa am renuntat la concediu la mare impreuna, la concediu in Turcia (ala s-a rezolvat, ca a murit sora-mea si numai de Turcia nu ne ardea, dar eu incepusem un job fix de doua saptamani si anuntasem deja in Turcia ca nu venim), anul asta renuntam la sarbatorile programate la Cluj (aici Tora e de vina) si multe alte ocazii de we pe care le-am ratat din cauza de job.
Dar am incercat sa reparam. Tora era la mare cu fetele, eu in Bucuresti la munca sau asteptand Garda Financiara sa viziteze un sediu nou sau...Dar in we eram cu ele. Nu 5 ore, dar 3 ore de drum.
Parerea mea este sa te duci cu copiii in vacanta. Fara suparare. El trebuie sa-si faca treaba, tu la fel. E si vacanta copiilor, nu numai a voastra. Iar el sa faca bine sa vi se alature (spune-i ca asa am zis eu) atunci cand va putea, ca un sot si un tata iubitor si responsabil ce este. Chiar daca doar pentru noaptea de Revelion, si tot e suficient pentru toata lumea.
Asa e viata, a ta, a mea si a tuturor. Asta este motivul pentru care m-as stabili undeva in padure, sa traiesc din ce produc, sa n-am servici, obligatii...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ziua buna doamnelor, ma intruzez din nou la voi

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Uite care e problema: mi se pare (si as vrea o confirmare) ca faina integrala e mai usoara sau mai hidrofila, pentru ca dau chix cu ea in retete.

Ioana, nu poti pune aceeasi cantitate de lichid cu faina intergrala. unu: pentru ca nu creste la fel de bine, e mai grea si absoarbe mai mult lichid, dupa cum ai ghicit deja.
deci doi: mai putin lichid si mai multa drojdie in orice aluat.
si trei: nu orice reteta se preteaza a se face cu faina integrala si sa ai si pretentii sa iasa la fel

bufleo, imi pare tare tare rau de incurcatura de sfarsit de an . sper sa se rezolve intr-un fel amiabil si placut pe deasupra (eu recunosc ca as pleca singura fara treaba cu copiii, dar nici sa stea el singur si eu la fel nu mi-ar placea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragilor buna de dimineata (la mine). Alta zi, alta perspectiva ...

Ieri nu l-am sunat toata ziua si seara cand a venit a gasit mancarea in microunda ... nu am stat cu el cand a mancat dar am vorbit normal, fara tzavna. Eram sincer suparata, pe situatie in primul rand, pe el ca era cel din mijlocul situatiei. Mi-a spus doar atat - "Te stresezi prea mult si o sa te imbolnavesti (yeah, right, thank you !). I'll do my best."

Este un semn de bunavointa pe care il apreciez si pe care nu l-am vazut cu o zi inainte. Estimez ca o sa plec singura cu copiii si probabil ca o sa vina si el pe 31 ... sa vina cu noi de pe 28 este deja o dovada de optimism prostesc.

Deci, sunt mai bine ca ieri, nu insa la fel de bine ca inainte de a afla de porcaria asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

See, nu e dracul atat de negru... problema e ca te stresezi tu mult si asta ramane.

oricum ar fi, daca tii mult la excursia asta, eu zic ca o s-o faci, cu calm, of course. Btw, de cand ai nevoie de permisiune sa conduci 5 ore cu copiii in masina? Io am facut cu ai mei singura drumuri gen brasov-baia-mare pe drumurile din ro... 8 ore garantat. Si nu-i asa grav.

intelege-l pe el ca nu poate veni si spune-i asta, da' si el sa faca bine sa-si vada de serverele lui in calm si fara stresul telefoanelor ca nu ajunge la cina de familie la timp acasa si nu o fi mare bai ca intr-un an faceti sarbatorile separat. Asta e, se mai intampla.

Rufus, legat de moldamin. cand am fost mica, cred ca vreo 3 ani am facut saptamana de saptamana. si eu si sora mea. ea are artrita diagnosticata acum, eu m-am autodiagnosticat, ca doctorii astia de aici sunt cu capul rau. cand mai ajung acasa in ro o sa vorbesc cu cineva normal la cap.

da' cred ca e mai mare riscul daca nu afceti nimic. e dureros, dar sincer daca gasiti o persoana care stie sa faca injectiile acelea, nu va fi dezastrul asa mare.

mada, sper ca esti mai bine.

julia, straight to the point :)))))

Denisa, eu astept sa vad pozele tale!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In alta de de idei, mi-au luat-o nervii inainte ieri si nu v-am spus ce "inteligenta" am fost in weekend

Weekendul trecut a fost acela de care va povesteam eu, cu antrenament (sambata) si meci (duminica) de hockey la 5:50 P.M.
Vineri seara il intreb pe hockeist daca vrea si initial imi spune DA, dar seara cand sa se culce (mai devreme) zice ca nu mai vrea la antrenamet, ca el oricum e printre cei mai buni (stiti voi cum fiu-meu crede despre el ca e cel mai cel ), ca nu vrea sa se culce mai devreme, etc, etc ... si eu, gandindu-ma la mine, am aprobat decizia lui de a nu merge sambata cu conditia sa mearga cu mine la supermarket sa ma ajute la plase. Prin urmare, sambata eu cu fiu-meu ne-am dus la "piatza" si barbatul cu fica-mea, ca niste rasfatzati, s-au dus sa caute brad ... Seara l-am si impodobit ... au luat un brad SUPERB, nu foarte inalt si foarte grasutz pe care o sa vi-l pozez sa il vedeti si voi.

Duminica, conform intelegerii, ma scol la 5:00 A.M., scol copilul la 5:15 A.M., la 5:30 A.M. plecam de acasa la meci. Zburdam pe soseaua intunecata, in 8 min suntem la patinuar, ii pun patinele si cand sa cautam rink-ul pe care are meciul (acolo sunt 2 patinuare) realizam ca nu mai era nimeni imbracat ca fiu-meu. Aflu de la receptie ca numai antrenamentul de sambata a fost de la 5:50, meciul de duminica era la 11:30 A.M... Helooooo (imi spun in gand dandu-ma cu capul de perete ).
Sa ne fi vazut pe amandoi cum am plecat de la patinuar, aplecati in fatza ca niste moshi amarati. In masina i-am spus lui fiu-meu ca simt nevoia sa spun un "bad word" - si am scos un "futu-i" la care fiu-meu inteligent zice "mvaiii mama, asta a fost de F word, nu-i asa ?"

Ne-am intors acasa, ne-am imbracat inapoi in pijama, ne-am culcat loc si spre surprinderea mea am si adormit. Meciul de la 11:30 A.M. l-au pierdut cu 6-8 desi fiu-meu a bagat un gol. E primul meci pe care il pierd pana acum.

A plouat tot weekendul, si sambata si duminica ...asa ca am stat in casa, ne-am uitat la filme, am jucat macao, am facut cu fica-mea snitzele si varza calita si singura pata de insatisfactie a fost momentul lectiilor, ca am afcut cateva si din alea, nu foarte multe, sa nu credeti ...dar protestele lor si amenintarile mele v-ari fi trimis cu gandul la cine stie ce traume majore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Roxana, bine ai venit printre pinguine si pinguin ... inca mai primim inscrieri cu conditia sa scrii nimic despre nimic ... dar de ex, daca scrii despre mancaruri simple pe care pot sa le fac si eu, este cu atat mai bine. Din pacate, cred ca tu ai abandonat de mult mancarurile pe care le fac eu, ca fiind invechite, prea traditionale si prea lipsite de imaginatie, chestie cu care sunt complet de acord.

Ca sa-ti arunc o manusa, eu de ex as vrea sa invat sa fac chili soup, dar ceva care sa iasa asa ca aia preparata la resortul de ski , ca numai de aia mananca copiii mei.

Carma pe unde o mai fi ?
Androix - mie ea imi lipseste, ca ea are 2 copii de varsta alor mei si cu barbatul 3 (s-a reprodus muza mea poetica)
Mihaela 007 ?
Mada si rinichii ei ?
Denisam vrem poze ...
Julia, zi-ne de pitici ...
Michelle, tu ce i-ai luat lui William de Craciun ?

Kari are bilet de voie, e la caldura pe plaja ...

Pe Viv n-o mai strig ca nu o sa ma auda, ii sforaie Celcesforaie pe ambele urechi. Oare o sa-i sforaie pana dupa sarbatori ? Probabil ca DA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea ce sa-ti spun de cadouri si Craciun, sf de an asta e mai dificil pt noi...s-au intimplat multe in ultima luna de nici cuvinte nu mai am....doar ma rog la bunul Dumenzeu sa ne ajute sa trecem cu bine.
de-aia poate ti-am si spus sa nu te mai superi si stresezi pt nimicuri.

duminica e si ziua lui William(9 ani), dar nu-i fac petrecere mare, a avut una anul trecut. o sa vina fetitza vecinilor-prietena lui si poate cel mai bun prieten al lui. a ales sa stea cu ei, sa se uite si la filmul Home alone, sa vada fotbalul la tv(noi nu prea il lasam sa se uite la fotbal american), sa manince hamburgers, pizza si ii fac un mousse cake.
cadou i-am luat un joc pe PC super frumos cu masini Need for speed si un alt game board sa joace cu copiii care mai vin pe la el.

ieri am fost cu el la un centru de distractii (aproape gratis, a treb doar sa ducem un cadou)...a jucat laser tags si bouncing, a facut poze cu mosu'...a fost ca petrecere de ziua lui.

si in final, de Craciun o sa ii cumpar nimicuri: minge frumoasa de fotbal si sosete (soccer), adidasi, niste binoculars pt noapte (spy gear),si bineinteles ca in fiecare an legos si hot wheels.
al meu inca mai crede in mos...dar cred ca e pt ultimul an.

michelle

Mergi la inceput