Ceasca de punch

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea



Ne-am despartit cu mine oferindu-i un suc din voucherul meu de mancare, ca oricum aveam portie de american si el refuzandu-ma politicos caci avea zbor spre casa




Tanti Buflea, daca scrii mataluta o carte intr-o buna zi, baga-ma si pe mine pe lista celor carora le dai si un autograf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta da relax..Pinguinule...sa te bucuri de copiii tai.....bravo pentru sportivele tale....

E o liniste..tac`su` lu` fiica-mea incearca s-o pacaleasca sa adoarma...si se aude ciripitul ei din camera si sforaitul lu` tac`su.......si jur ca mi-am rasucit de asa natura canalele la televizor ca am doar desene animate....filme si discovery..ce a mai ramas neatins de digi..desi am platit si eu extra...politica nic`...sunt epuizata,sicirita,nu am chef de nic` si colac pete pupaza..acu` ceva-ul asta care ma doare...de luni...stau degeaba..asa intr-un dolce far niente....sau cum s-o scrie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cucu....iar ma dor rinichii....
Neata Pinguinilor...pe unde pinguiniti?L a Buflea e noapte,da` restu`?
La mine sunt -8 grade,Kari e pe plaja...rusine sa-i fie....

Ghici ce vrea sa faca berbecul de sagetator pe care-l am eu acasa?
Sa cheme amicii la noi......dar vor fi numai trei copii si 12 adulti....copiii ii bagam in camera Evei....iar restu...incap in casa..le mai si ramane spatiu...si cica"facem comanda de pizza,saratele si cornulete...si gata.
Iote ce-l duce capu`...si i-am zis sa aduca si femeie la curatenie a doua zi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Dupa ce am lucrat ieri (pana la 6 juma ) azi am fost harnica: gogosi (ratate, dar gestul conteaza ), pestic cu mujdei si supa-crema de linte.
A propos, folositi faina integrala? Vrea niste pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu fol faina integrala la paine

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Michelle, s-ar putea sa nu ma ajute experienta ta pentru ca folosim faina facuta pe continente diferite.

Uite care e problema: mi se pare (si as vrea o confirmare) ca faina integrala e mai usoara sau mai hidrofila, pentru ca dau chix cu ea in retete.

Am facut gogosi - in loc sa fie coca moale ca o crema mai degraba, era teapana si lipicioasa
Am facut cozonac - la cantitatile folosite a iesit o coca buna de spart capul
Am facut diverse prajituri tip negresa - ies tarisoare, biscuitii ies tari si sfaramiciosi.
Am facut clatite americane - dezastru.

Daca respect cantitatile din retete (si le respect ca nu-s atat de mestera sa fac 'din ochi) imi iese cu totul altceva decat ar trebui. Si nu vorbesc de produsul final, dar si pe parcurs imi dau seama ca nu sunt cum ar trebui.

Ai patit asa ceva? O propunere in afara de schimbarea fainii ai? Ca as schimba-o dar gasesc greu faina integrala pentru orice (mai repede gasesc faina integrala speciala pentru masina de paine, de care n-am).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu pun intotdeauna in amestec cu faina alba. 80% neagra + 20% alba
sau 50/50.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sunt suparata ...rau. Imi vine sa ma intind pe jos de suparare.

Barbata-meu inca lucreaza la compania falimentara de care ma plangeam eu pe aici acum 1 an si care a facut rost de niste fonduri si a decis sa relanseze un nou business. Prima miscare in revolutionarea noului business, este sa se mute intr-o locatie mai mica si mai ieftina. Prin urmare, au anulat contractul din locatia asta incepand cu 1 Ian si cauta ACUM, cu 3 sapt inainte de sfarsitul anului, o noua locatie.
Stiam de mutarea asta, barbata-meu care trebuie sa mute singur toata reteaua+servere+computere, se aoleste prin casa de vreo luna, dar eu desigur ca nu am estimat dezastrul care va veni. Tot ce am facut, a fost sa imi iau liber intre Craciun si Revelion ca sa stau cu copiii spre a-i da lui liber sa lucreze zi-lumina. Miercuri se va duce cu presedintele companiei sa vada un spatiu, care cica ar avea 80% sanse sa fie al lor, dar care, trebuie eliberat de altii pana la sfarsitul amului.

Azi dimineata a explodat si bomba, pe care el cred ca o cocea de ceva vreme ... nu crede ca mai putem merge la ski de Revelion, unde am platit deja camera si bilete de ski, acolo unde eu am organizat 28 de persoane, unde trebuia sa stam 4 nopti, sa skiem, sa ne simtim bine cu celelalte 9 familii ale grupului.
Orice incercare de compromis pe care am sugerat-o s-a izbit de un NU categoric si de concluzia lui, cum ca eu nu inteleg prin ce trece ... ca el nu poate face nimic in avans pana nu elibereaza aia spatiul, ca toata lumea se asteapta ca pe 2 Ian sa se aseze la computer sa lucreze si ca prin urmare, el nu poate pleca ultimele 4 zile in concediu. Ce sa spun, inteleg dar nu-mi convine ...

In criza de nervi, i-am spus ca ar trebui sa se gandeasca si la familia lui, si ca daca el nu vine, eu imi iau copiii si ma duc acolo ... raspunsul lui a fost, ca nu ma lasa sa conduc 5 ore spre munte, iarna, singura, cu 2 copii in masina. Sigur, nu ma poate lega de pat si probabil ca daca insist, o sa ma duc ... dar voi fi singura, de Revelion, printre alte 9 familii normale, care nu isi sacrifica familia pentru un amarat de serviciu pe care oricum si-l va pierde cat de curand (parerea mea).

Pe de alta parte, nici sa stau in casa cu copiii, cu el la serviciu si inapoi acasa obosit si sacait nu imi doresc.

Orice solutie voi adopta, nu-mi convine si nu ma face fericita ... mi se pare ca toate ghinioanele sunt pe capul nostru si ma ales ca el nu ne da noua suficienta prioritate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello,
V-am citit pe toate si pe D-l Pinguin si v-am admirat copiii -unii mai frumosi ca altii, o sa vad dc pot adauha si eu 2 poze cu kids tot asa ca a lui Bufea de sportivi,dar mai putin ca is cu 1-2 ani mai mici ca ai ei si al mic de 5 ani abia anu asta va intra pe skiuri
O sa mai intru sper cu detalii,dar deocamdata vreau sa ii scriu la Buflea, sa nu se mai streseze, i feel for you si t einteleg perfect,dar eu cred ca dc iti pastrezi optimismul, si ii spui clar la sot ca tu mergi cu copiii oricum la munte, ai sa vezi ca totul se va aranja d ela sine cu spatiul ala, trebuie doar sa crezi si o sa vezi ca schimbarile pozitive din dec 21-23 va vor ajuta si alea.
Plus ca barbatii sunt prin definitie incapatinati si super dedicatii joburilor, nu mai e nimeni ca ei si sunt de neinlocuit dar si dc a zis ca nu te lasa singura, e clar ca va gasi el o solutie, chit va sta doar 2 zile cu voi 31-2,si tot e o solutie,ca poate veniti cu alta familie inapoi voi sau plecati cu altii in masina..
Eu nu ii vad ins tare pe ei sa stea singuri cuc in casa pe 31-1, pe cand noi dc avem copii si inca cativa prieteni supravietuim si e clar mai bine, ai sa vezi ca se aranjeaza.
Deocamdata respira adinc, invata sa te relaxeziputin si sa iti spui ca se va rezolva, s aprivesti chestia asta in roz,nu in negru..si va fi bine..
Hugs and kisses and be pozitiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Of ! Of ! Of ! Multumesc ...
Mda, i-am propus sa vina macar pe 31 si sa plecam impreuna pe 1 si a zis ca nu crede ca poate si ca nu are rost sa bata 5 ore pana la munte, pentru o singura noapte.

Nu e problema de dus acolo - mie nu mi-e teama sa conduc, stii si tu, aici se curata strazile, se conduce fara depasiri, bagi a 4 a si te culci ... lui ii e frica sa ma lase pe mine conducand.

Sa plec in masina altcuiva este exclus - am pe langa 2 copii su bagaje, tot echipametul de ski - 2 perechi de skiuri, placa lui fiu-meu, claparii ...etc. Toate astea nu incap peste altii in masina.

Si de fapt - nu vreau sa ma duc singura, vreau sa vina cu noi, e Revelion in pana mea ...

Mergi la inceput