Ceasca de punch

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mianna asa-i cum zici. suspensia e de vina.
si Ruf, da, putea sa ii dea copchilului frumos un Azitrox nu sa ii gaureasca dosul biata Ana. tanti aia de la privat a zis de o antibiograma - probabil la un exsudat nazal/faringian.
si da, daca nu-i simptomatic poate sa il lase in pace, asa se face in America - buflea stie bine. e purtatoare si gata, se trateaza cand se activeaza si punct. asta e protocolul. acu daca deja e in intepata... asta e. se trateaza cu ciocolata, vorba ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Mada, nu am de ce sa mai intreb, e foarte corect ce ti-a spus mama ta si mai multe de atat afli doar la doctori. sper sa nu fie nimic grav.

cu Moldaminul, ca sa fie clar de ce trebuie un tratament serios (desi sunt si eu de parere ca existau si variante mai putin dureroase): pacatosul asta de streptococ nu da doar durerea in gat, ci si ceva mult mai grav, si anume reumatismul articular acut. si cand auziti "reumatism" nu va ganditi doar la dureri de oase cand ploua afara, asta afecteaza si inima. daca s-ar ajunge la asta atunci tratamentul ar fi cu adevarat dureros - imaginati-va un tratament cu Moldamin intins pe o perioada de 5 ani. apare mai frecvent la copii intre 7 si 15 ani.

de aceea e bine ca atunci cand bantuie cate-o "ganganie" in gatul copilului sa se stie daca e streptococ sau altceva. in cazul in care e streptococ, trebuie nimicit complet ca sa n-o ia razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Acuma sa va spun ce mai stiu eu.
La streptococ nu se face antibiograma pentru ca exista tratament standard.
Daca copilul nu are alte manifestari (amigdalite, faringite, febra, tuse, rosu-n gat, samd - care pot duce la reumatism articular si alte enormitati) nu-i gauresti popoul cu moldamin.
Ii dai cum a zis Roxana, Azitrox si ai rezolvat.

Aste chestii le stiu de la pediatra fetei mele si de la mamica mea tot pediatra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

O sa-mi fac si exudat faringian...o fi vreun balaur de asta....ca am lucrat peste 12 ani cu acte vechi si mucegaite si am luat contact cu tot felul de persoane....si sa se fi declansat in urma virozei.....

Si azi e ca la nebuni la mine.....si nici nu pot sa ridic o sticla cu apa....noroc ca am servodirectie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

La Brusselles ninge si e frig. Avioanele sunt albe de nea.
Probabil la Frankfurt e mai rau daca zborul a fost anulat (zbor pe care oricum il pierdea ca a intarziat).

Dar.. tot raul spre bine. Lufthansa i-a dat zbor direct Brusselles-Bucuresti cu Taromul. Asa ca e in grafic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

traiasca Lufthansa deci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Help....
Duminica e ziua sotului meu....schimba prefixul....
De obicei sarbatoream odata in oras cu colegii de serviciu,odata acasa cu prietenii nostri.....
Acum....mama mea,fiind consilier local nu poate s stea cu Eva duminica..deci va fi cu noi....Eva are inca program de copilas,e fitzoasa si suparacioasa...in fine...copil dulce...si nu stiu cum sa procedez...sa invit la noi...ar fi 18 oameni fara copii...copiii sunt inca 9 ...27 de oameni pe care nu am cum sa-i pun laolalta....
-
oare cum sa procedez elegant,in asa fel incat sotul meu sa nu simta ca il privez de petrecerea meritata..da` cu fitzoasa mea de copil e cam greu..hai ca mancarea o comandam...dar ...oare cum sa fac?Sa iesim la restaurant noi trei...hm..ntz..ntz....please help...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Foarte simplu Mada. Gasesti pe altcineva care sa stea cu Eva sau o duci in familia unei prietene a ei, ca sa nu simta ca e parasita. Sigur, e o favoare pe care o ceri si eventual si platesti ...doar pentru o seara nu se face gaura in cer.

O alta solutie ar fi sa ii inviti pe toti, adultii si copiii undeva, intr-o incinta / carciuma unde sa aiba si copiii unde alerga si voi unde va relaxa. Dezavantajul acestei solutii este ca veti fi limitati in timp caci copiii isi vor cere dreptul la somn.

Orice ai alege, in nici un caz nu face acasa, adulti si copii ... asta va fi sigur un dezastru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Incercand sa depashim momentul metodei de administrare a durerosului moldamin, o sa va spun ca in tara asta pare ca nu se face ... sa confirme si Michelle noua prostie pe care o arunc pe subiect, daca o fi prostie (?) ... eu nu am auzit pana acum in tara asta de streptococul hemolitic si moldaminul binefacator. Exista o asa zisa infectie cu Strep dar nu pare a fi atat de grava, ca se trateaza in general cu Amoxiciclina.

Ma mir asa in gura mare, pentru ca nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu. Fica-mea are o lunga istorie cu acest Strep si ma intreb ce streptococ o fi asta. La ea, este atat de parshiv incat nu ii da nici un simptom, nu febra, nu molesheala, doar durere in gat din 2 in 4 zile. Din acest motiv nu am luat-o in serios pana cand nu a facut o iritatie in jurul gurii si pe fund ... cand m-am dus la doctor sa tratam iritatia, au gasit-o cu strep in gat si cica de la asta era totul. Anul asta de ex a avut strep de 3 ori.

O sa citesc pe net sa vad ce ganganie e asta care circula prin gaturile americane si de ce nu se perforeaza inceeeet, inceeeet si popourile lor.


buflea , citind mesajul lui Rufus si eu m-am gindit cum de aici nu se fac injectii pe banda ca in Rom?
william in afara de vaccinuri nu a facut nimic injectabil aici si nici la alte mamici nu am auzit...decat probabil cei internati in spital ...cazuri grave.

la strept...daca e acelasi tip ca in ROm...habar nu am...se da antibiotic pe cale bucala.

cand am fost in Romania william a facut o infectie urita in git si tratamentul bineinteles ca a fost penicilina cu gentamicina...10 zile. dar parca ii baga in branula.

imi amintesc ca william (4-5 ani)cand o vedea pe asistenta ca venea sa-i faca injectia, o intreba:
"la ce ai venit? te-am chemat eu? pleaca din casa mea!"
saraca femeie ii aducea si bomboane...doar ca sa n-o ia la rost...dar tot nu scapa.

a mai facut william tratament cu antibiotic 20 days (pe cale bucala) cand dupa o vizita de cateva luni in Romania i-a iesit o " amiba" la parazitologic(sau cum se numeste analiza de kk). doctora a stiut sigur ca am fost in calatorie in afara Americii...fara sa-i spun eu.

aici parca sunt mai degajati si cu tratamentele, cu febra...nu intra in panica repede. o fi bine, o fi rau... nu stiu.

dar mi-e mila de nu mai pot cand aud ca in ROmania una, doua ...injectabil...si cand stiu cat doare

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Familia unei prietene de a ei..sunt cei care ar trebui sa vina la noi..cade..cu altcineva in afara de mama si eu..nu a prea stat,soacra-mea cade ca la ea nu e locatia corecta.....
Probabil o carciuma..si timp limitat din cauza copiilor...sau,sa-i sarbatoresc ziua saptamana viitoarecand suntem singuri in weekend....

Mergi la inceput