Ceasca de punch

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

buflea, ai tai vb romaneste? stiu sa citeasca , scrie in romaneste?

Vorbesc romaneste fluent, cu accent si numai cand nu au incotro - adica cu bunicii care nu inteleg engleza si in Romania cand romaneste se vorbeste. Intre ei vorbesc engleza, le vine mai repede.
Noi in casa vorbim romaneste si ca peste tot, ei in marea majoritate raspund in engleza. Speech-ul meu educational a fost in romaneste, de unde si intrebarea "ce e aia manierat" ... i-am explicat tot in romaneste ca in engleza nici nu stiu cum se spune.

Dar ce e amuzant cu amestecul asta de limbi, este ca se pierde ideea principala din lipsa de vocabular. La fel a patzit maica-mea care, profesoara de matematica fiind, s-a apucat asta vara sa faca probleme cu ei, in limba romana (ca alta nu stie) . Si cand a inceput sa le citeasca o problema de genul: 10 tractoare ara un ogor si il imparte in 5 brazde ...etc. Au inceput intrebarile ...ce e aia ogor ? Ce e aia brazda ? ce e aia "ara" ...etc de zicea maica-mea ca dura o vesnicie pana le explica textul problemei . Noroc ca cifrele sunt aceleasi in orice limba, asa ca a trecut la tabla inmultirii


in engleza se spune "good manners"
si noi vb romaneste in casa...william vb romaneste fara sa sesizeze asta.
chiar imi spunea recent ca el nu stie romaneste(il puseserm sa vada un film titrat vorbit in romaneste)...decat daca vb cu mami si tati, dar culmea ca vb si citeste cursiv si chiar si scrie romaneste
am niste carti de pov din tara, dar nu-mi plac ca sutn cu scriere veche...bordei,ulitza,...si treb sa-i mai explic ce inseamna.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Oh ! Nu stiu daca intereseaza dar am studiat eu de ce doare moldaminul asta asa de rau ...ca si eu am facut la moldamin, de vai fundul meu ...

Pentru ca este o substanta care se branzeste si odata aflata in siringa, trebuie introdus repede in fund. De aia cam trebuie facut de cineva specializat, cum baga acul, cat mai adanc in muschi, trebuie sa apese pe pistonul ala de iti omoara buca.


auci!

singura chestie corecta din materialul studiat e ca se baga acul cat mai adanc in muschi (adica se injecteaza intramuscular profund).

in rest, nu, nu branzeste, ci este de felul lui o suspensie, de asta doare. si daca ti-l introduce cat mai repede te poti trezi cu un abces de toata frumusetea - dimpotriva, se injecteaza cat mai lent posibil.

(mi-am autoadministrat candva o solutie tip suspensie - zinacef - si nu-mi ajunge vocabularul sa va descriu conflictul care se isca intre cunostintele medicale care imi spuneau sa il introduc cat mai lent posibil, si instinctul de conservare care isi dorea sa se termine cat mai repede durerea aia au iesit victorioase cunostintele medicale, dar nu-mi doresc sa repet experienta)


intrasem de fapt sa spun ca mor de dragul puilor mai mari sau mai mici, sunt niste frumooosi toti - daca m-ar obliga cineva sa fac un clasament n-as reusi.

sa va traiasca si sa aiba mult noroc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

...da, pas alergator si bagaje usoare...



michelle


bagajele ar trebui sa ajunga singure dintr-un avion in altul (eh, intelegeti notiunea de "singure", ideea e ca nu le plimba posesorul).

o singura data am avut vreo 40 de minute intre zboruri - de fapt erau 55, dar a fost si o intarziere de un sfert de ora. si mai trebuia sa cumparam si bomboane pentru colegi, c-asa-i traditia. am reusit, dar am tras concluzia ca aerpoprtul din Viena e totusi mic din fericire (comparat de exemplu cu cel din Frankfurt).

in fond ce se poate intampla daca pierde un avion? isi mai face de lucru catva timp in aeroport, si, din cate stiu, il hranesc si-l hidrateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Credeam ca v-am spus, Ana are un beta hemolitic, nu stiu ce grup, un streptococ care i-a iesit la exudat acum mai bine de o luna. Asa ca initial a zis dr. sa facem 6 Moldamine, si apoi sa faca din nou analize, inclusiv aslo. Acuma cica s-o incerce dupa 4 sa vada ce iese, ca-i e mila de fundul ei. Asa ca miercuri merg sa-i dea ieri cu batul in gat. (Roxana, tu mai esti pe aici? Nu-s putine 4?)
Mie mi-e mila de fundul ei, dar nu chiar asa mila ca sa nu faca cate trebuie, mai ales ca a fugit azi la atletism ca iepuru, n-a dat semne ca o jeneaza buca. In fine, nu-s de meserie sa emit pretentii ca stiu.



nu ma cheama Roxana, dar nu, nu-s putine 4 daca gangania dispare:

Avand in vedere proprietatile mai sus aratate Moldaminul este indicat inainte de toate in infectiile cu germeni foarte sensibili si constant sensibili la penicilina (streptococi beta-hemolitici si Treponema Palidum) si numai in anumite etape si forme clinice ale infectiilor respective, precum si in scop profilactic. Angine cu streptococ beta-hemolitic: se va urma aceeasi schema ca mai sus in scarlatina. Erizipel: aceeasi schema de mai sus. Purtatori de streptococi hemolitici: vor primi cate un flacon de Moldamin la 3 zile interval (total 2 flacoane).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Oh ! Nu stiu daca intereseaza dar am studiat eu de ce doare moldaminul asta asa de rau ...ca si eu am facut la moldamin, de vai fundul meu ...

Pentru ca este o substanta care se branzeste si odata aflata in siringa, trebuie introdus repede in fund. De aia cam trebuie facut de cineva specializat, cum baga acul, cat mai adanc in muschi, trebuie sa apese pe pistonul ala de iti omoara buca.


auci!

singura chestie corecta din materialul studiat e ca se baga acul cat mai adanc in muschi (adica se injecteaza intramuscular profund).

in rest, nu, nu branzeste, ci este de felul lui o suspensie, de asta doare. si daca ti-l introduce cat mai repede te poti trezi cu un abces de toata frumusetea - dimpotriva, se injecteaza cat mai lent posibil.

Povestea asta cu branzitul il stiu de la o asistenta, smechera probabil. Eu toate moldaminele pe care le-am facut m-au durut din cauza ca se facea injectia foarte repede, o injectie facuta incet, doare mai putin.

Am cautat pe net si uite ce am gasit pe un forum medical. Mie imi pare logic, eu n-am intalnit asistenta sa frece amestecul ala 10 min.
Acum nu vreau sa ma dau experta ca nu sunt ... daca ma inseala perceptia mea de primitor de moldamin sau forumul asta minte, mint si eu mai departe.

"Toata durerea legata de Moldamin vine din faptul ca se injecteaza foarte rapid o cantitate destul de mare de solutie. Daca se agita suspensia timp de 10 minute, medicamentul se dizolva total si nu mai exista riscul infundarii acului, astfel injectia se poate face si lent - fara durere. Insa din comoditatea asistentelor, Moldaminul doare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Asa.... sa va povestesc ce zboruri i-au gasit aia lui Celcesforaie:
Pana la Luanda cu elicopteru'
Apoi: Luanda-Kinshasa, Kinshasa-Bruxelles, Bruxelles-Frankfurt Frankfurt-Bucuresti. Astea cu avionu'.

Ca sa nu mai spun ca intre zboruri are doar 50 minute. Si cred io ca un zbor tot o sa rateze.

Sus-jos din avion.

sper ca nu e pe wizzz!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

"Toata durerea legata de Moldamin vine din faptul ca se injecteaza foarte rapid o cantitate destul de mare de solutie. Daca se agita suspensia timp de 10 minute, medicamentul se dizolva total si nu mai exista riscul infundarii acului, astfel injectia se poate face si lent - fara durere. Insa din comoditatea asistentelor, Moldaminul doare."


tare-as vrea sa vad pe cineva care sa afirme ca a facut un moldamin si n-a durut

nu ma simt in stare sa explic la ora asta chestii de chimie-fizica, dar cand vorbim de injectii pot fi solutii apoase, solutii uleioase si solutii in suspensie. cele nedureroase sunt solutiile apoase, izotone. e chestie de osmolaritate, daca au aceeasi osmolaritate cu tesutul in care sunt injectate nu dor.

(cand eram copil asta a reprezentat o mare dilema pentru mine - urma sa fac o cura de polidin si familia, incercand sa ma linisteasca, imi explica ca nu doare. nu reuseam sa pricep cum pot spune asa ceva - pai intra acu-n mine, cum sa nu doara? la prima penicilina am inteles ce voiau sa zica )

din principiu orice solutie coloidala (adica suspensie) trebuie dizolvata bine, ma ingrozesc cand citesc de ac infundat. da, probabil ca daca stai si te uiti la el poate sa "branzeasca" (de fapt precipita particulele din suspensie, ceea ce-i cu totul altceva), dar nu se pune problema sa se intample asta la o dizolvare corecta si administrare suficient de lenta ca sa nu faca vreun rau.

insa oricat de bine dizolvat si oricat de lent administrat, tot doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Incercand sa depashim momentul metodei de administrare a durerosului moldamin, o sa va spun ca in tara asta pare ca nu se face ... sa confirme si Michelle noua prostie pe care o arunc pe subiect, daca o fi prostie (?) ... eu nu am auzit pana acum in tara asta de streptococul hemolitic si moldaminul binefacator. Exista o asa zisa infectie cu Strep dar nu pare a fi atat de grava, ca se trateaza in general cu Amoxiciclina.

Ma mir asa in gura mare, pentru ca nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu. Fica-mea are o lunga istorie cu acest Strep si ma intreb ce streptococ o fi asta. La ea, este atat de parshiv incat nu ii da nici un simptom, nu febra, nu molesheala, doar durere in gat din 2 in 4 zile. Din acest motiv nu am luat-o in serios pana cand nu a facut o iritatie in jurul gurii si pe fund ... cand m-am dus la doctor sa tratam iritatia, au gasit-o cu strep in gat si cica de la asta era totul. Anul asta de ex a avut strep de 3 ori.

O sa citesc pe net sa vad ce ganganie e asta care circula prin gaturile americane si de ce nu se perforeaza inceeeet, inceeeet si popourile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neata................

Mai,m-am hotarat...o sa merg si o sa-mi fac toate analizele posibile ,inclusiv cele care detecteaza bolile autoimune.Durerile astea au aparut dupa voroza,sunt surde si similare durerilor de crestere.Plus ca-s umflate mainile si picioarele si nu am putere in ele.Tratament pentru circulatie iau deja,trebuie sa incep o noua transa.

Nu stiu,eu nu-s invatata sa fiu bolnava,nu m-a durut nic niciodata..asa serios,sunt sanatoasa ca un cal si nu sunt genul mimoza,dar....

Mianna,tu cred ca esti medic ca si profesie chiar daca nu faci efectiv asta...de la ce ar putea sa apara durerile astea articulare?Din ce mi-a spus mama...ca urmare a unui soc p care-l are organismul la imunitate,pate fi declansarea unei boli autoimune,poate fi reumatism(umblatul in rochie si o haina subtire pe 0 grade....sau.....)....pana i mi fac nalizele...intreaba tu pe vreun doctor..da` unul bun,daca poti,te rog.Ca oricum cu analizele alea o sa iau la rand cei mai buni doctori,dar pana atunci...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mianna, multumesc de precizari. Obisnuiesc sa cer pareri de la roxana, sigur, medicul de familie este cel care decide, dar asa-i omul curios si intreaba.
Interesant mi se pare ca Viviana imi confirma o banuiala si anume ca nu Moldaminul este singurul medicament recomandat. Sigur, vad ca-s diferiti si treptococii astia. Inainte de injectii, dupa ce am aflat ca Moldamin scrie pe fundul Anei, am inceput sa caut alternative, ca mi-era mila de ea. Doctora de familie a fost categorica (Moldamin), la un privat a zis ca sa vada ce iese, apoi o ...grama (mai ce lapsus am!) sa vada care-i antibioticul, adica nimic clar. Pana la urma, la moldamin a ajuns.
Mie mi-a fost frica sa-i fac, asa ca mergem la policlinica.
Bine, am un vecin care mi-a zis ca el a rezolvat-o cu laser, ca doar n-o sa-si gaureasca pretiosul dos.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput