Fluturasi minunati de mar-apr 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Multumim frumos pentru urari!

Catank, aseara am faut prajitura cu miere, prajitura aia cu mierw in foi, sunt 4 foi si umplute cu 2 straturi de crema alba si 2 de cioclolata. Mai avem cateva bucati.

Doamne tare mi- e dor sa mai stam la o barfa, ca altadata, dar zau daca apuc sa mai sriu cum o faceam. In Ro timpul are alta dimensiune.

Va cu ma drag pe toate!

Inca o data la multi ani sarbatoritilor de astazi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

au mai trecut o zi///obositor neica...desi nu am facut mare lucru..dar daca am facut totul singua se strang de la vase la toate cele....
moamoa Miki si Catank....desi ziceam ca ma apuc dupa 12 nu am mai procedat asa ..cum am scris aici am scos toaste cele necesare..voi mi-at fost de mare ajutor, ca eram dezorientata cu gramele alea,dar recunosc ca nu mi-a iesit cine stie ce...daca mai am timp revin cu detalii..ideea a fost ca pe toti cei prezenti i-am incantat...nu stiuau ce am pus in el si parca incepusem un concurs..alune..NUUU...caramel NUUUU....am gresit si zdrobirea zaharului caramelizat....l-am facut prea finut si cand mai gaseam cate unul care scapase mai mare am i teles ca asa trebuia sa-l las. el oricum se mai topeste cat mai sta la frigider....e asta e

Mada ...e tarziu daca o trimit maine...azi nu am mai reusit sa intru ....of si acum nu vad tastele de obosita

multumesc inca o data pt urari

Andreea abia astept sa citesc ce examan ai luat....succes pe mai departe

nu mai scriu nimic..ma duc la nani....NB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello!

deea, este bine cand ai tu timp. Cum o am din nou, cum o execut

eu azi am facut cel mai simplu tort posibil, adica cu foi cumparate si crema dr Oetker , am cumparat si martzipan si l-am imbracat, facut stelute, bobote si serpisori , a iesit interesant...nu extraordinar de gustos..deh toate cumparate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heeloo

ma scuzati ca nu am mai intrat. v am citit si atat....
am vrut sa ii raspund lui Happy......sa stii ca acum la al 2 lea copil nu m am mai "agitat" cu nimic....daca I la 1 an si 7-8 luni nu mai avea pampers nici ziua nici seara iar suzeta a "papat o lupul" tot prin acea perioada , la L stau total relax .....nici pe olita nu il prea pun, desi spune de fiecare data cand face "mami, fac caca!" daca il duc repede la wc se screme putin apoi imi spune ca nu vine :)) si apoi face.. asa ca mai bine astept sa fie el total pregatit....sunt sigura ca o sa imi ceara el in curand sa mearga la toaleta iar cu suzeta...de ce sa ma grabesc?? ca ii este atat de draga!! oricum mai mult de 2 ani si 2-3 luni nu o sa o las dar pana atunci nu ii iau bucuria :)) biberon are si acum la lapte, inca nu am de gand sa il scot pt ca el bea foarte bine laptele, cam 3 biberoane pe zi a cate 350 ml....apa , ceaiul, sucul din pahar sau canita cu cioc/pai.
cu vorbitul stam foarte bine, intotdeauna am stat ok.
cu nazdraveniile la fel..frate dar este atat de incapatanat si ambitios ca de multe ori reuseste sa ma scoata din pepeni cred ca a stricat/rupt/daramat o parte buna din casa deja si mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca este totul nou si ne am chinuit sa le facem ....
se "ratoieste" la I ca un cocos, daca nu ii convine ceva o trage de par sau vrea sa o loveasca

eu azi am cumparat ornamente de Craciun... anul acesta schimb cu,oarea la ornamentele de brad...si in maine sau poimane vreau sa fac bradul! noi asa in facem de pe la sf nicolae sa ne bucuram cat mai mult de el!
am cumparat si cadourile/jucariile pt ambii mosi la toti copilasii...deci sa vina sarbatorile!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada cand este "pe rapid" mai bine faci tortul cu blat de biscuiti. crema o poti faci ori cu budinca ori cu oua si lapte...eu maine vreau sa fac prajitura turnata cu branza dulcesi stafide...
nu stiu mancare ce sa fac sa am si duminica.....mai ales ca maine mergem si la mami la masa dupa masa: peste prajit cu mamaliguta si mujdei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

La multi ani tuturor celor care poarta numele de Andrei sau Andreea!

Imi cer scuze ca nu nominalizez, dar, la cat de prost stau in ultima vreme cu memoria, imi este frica sa nu omit pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, data viitoare nu am sa mai fac pe rapid...ori il fac ca lumea ori cumpar ..ca e si mai rapid
Nu vrei sa ne spui ce ati patit cu sanatatea? poate mai invatam si noi ceva. Sunteti ok acum?

lidia, multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

salut,

la multi ani Andreilor fete si baieti. Si Alex al meu e Andrei.

Din pacate nu l-am sarbatorit astazi pentru ca facui o nefacuta. M-am trezit de dimineatza cu o durere cumplita de cap si o stare generala de rau, dar n-am facut /luat nimic ca mi s-a pus mie pata musai sa ma impartasesc astazi. Numa bine ca mi s-a facut rau tare cand ma intorceam cu copii de la biserica si am lesinat Atat am mai apucat sa trag pe dreapta ca altfel cine stie ce nenorocire faceam. Noroc cu Alex ca l-a sunat pe al meu sa vina dupa noi. Toata ziua am zacut in pat, acuma peseara m-am ridicat si acum nu mai pot dormi.

Si noi am impodobit partial casuta si am incept repetitiile de colindat. Stim deja 2 colinde noi, mai avem de invatat una, dar trebuie sa-i scriu eu versurile. Noi cantam Ilinca danseaza .In fiecare noapte stam tarziu pana la 12 si colindam, e asa de frumos ca as intepeni timpul asa.

Miki doctorita noastra de urechi nu ne da niciodata antibiotic ci doar exercitiile alea de v-am mai povestit eu si aerosoli cu 1 ml ser efedrinat, 5 ml serfiziologic si o fiola ACC sau fluimucil. Din compozitia asta scoti 3 ml si faci aerosol pana se termina.In plus mai primim nurofen ca si antiinflamator. Daca imi spui ce fel de otita e iti caut in cartea cu homeopate remedii.
Fii atenta la debut se da Aconit, Ferrum phosphoricum si Beladona CH 15. Aconit asta e miracol in toate starile inflamatorii noteaza-l si sa-l ai in casa in permanenta . La fel si beladona.
Dupa 24 h cum sunteti voi aum nu se mai da aconit ci Capsicum si Arsenicu Albun Ch 15 dimpreuna cu celelalte. Le dai de 3 or pe zi cu mentiunea ca beladna poti sa o dai din ora in ora in prima zi.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Madutza, izolarea copiilor este motivul pentru care noi nu avem decat un TV si un PC si suntem 7 si alea mai tot timpul someaza.Mai bine ne certam pe el, si aia tot comunicare se cheama nu? decat sa stam fiecare in camera lui, la filmul/emisiunea lui. Daria va implini 14 ani dar sta tot timpul cu noi in living, chiar si daca citeste tot jos citeste.

Ha,ha Miki si noi avem o colectie mare de pipi dupa perdea. cand o schimb se da repede jos si fuge in findul gol dupa perdea si trege acolo un pipi cat de mare ii iese.

Hapy nici Ilinca nu face mai nimic din ce spui tu acolo. Eu nu inteleg de ce te stresezi cu olita. Noi nici macar nu avem una. Pana la 2 ani si asa nu rezolvi nimic , eventual prinzi tu din zbor un pipi/caca in oala, dar nu-i nimic definitiv venit de la copil .

Waw Catank cum aranjeaza Ioana puzelul. Ilinca n-are rabdare la nimic. Numai fuge , sare, trage si se catara in cele mai traznite si de infart locuri.

Ina esti mortala cu raraitul vostru

Ally asa mult ai dat pe mascarile alea de cizme? Si Daria mea isi doreste dar nu imi permit sa-i iau. Inca n-am terminat de incaltat pentru iarna toata trupa mai am de luat cizme de zapada pentru Matia si Vic si poate nici nu ninge anul asta

Uff apropo de bani sau mai bine zis lipsa lor. Sa va spun ce m-am suparat la dansurile baietilor, cica fac serbare si au nevoie de costume. Le face o croitoreasa si se cumpara totul la comun sa iesim mai ieftin. Joi am primit pretul `125 lei de copil. La asta se mai adauga nu stiu ce ghete negre care sunt minim 70 lei. oamenii astia au capiat ? sa dai 200 lei numai pentru o amarata de serbare si atunci la celelalte ce mai faci nu? ca trebuie si la gradi/scoala? Sunt tare amarata nici nu stiu ce sa fac.Daca nu-i duc la serbare atunci nu-i mai duc toata luna la dans dar ce sa le spun ca de ce nu-i mai duc? Dar parca nici nu-mi vine sa arunc cu 500 lei asa pe nimic.

Ma bag si eu in pat ca maine merg la munci si parca vad ca nu ma pot trezi.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

La multi ani, Romania!

Poftiti la o cafelutza si poate la niste www.google.ro/imgres?start=74&hl=ro&tbo=d&rlz=1G1SNNTCRORO411&biw=1600&bih=754&tbm=isch&tbnid=2ncXfy90DOLvnM:&imgrefurl=http://mihaelapd.blogspot.com/&docid=TbnxDCU_nyAHqM&itg=1&imgurl=http://4.bp.blogspot.com/-Q3HL31OtF38/ULkA2uXE3RI/AAAAAAAACQY/O9Sebb6HytU/s640/briose%252Btricolore.jpg&w=600&h=474&ei=E5S5UJjqDs_Ssgb49IHgAg&zoom=1&iact=hc&vpx=782&vpy=181&dur=2644&hovh=199&hovw=253&tx=150&ty=100&sig=108032590348050594212&page=3&tbnh=135&tbnw=171&ndsp=39&ved=1t:429,r:0,s:100,i:5" target="_blank">briose?

M-am trezit pe la 6:30, si nu am mai putut sa adorm. Drept urmare am la foc o mancarica de fasole boabe

somleac, tu esti o adevarata enciclopedie tare mi-ar placea sa vad cum se desfasoara la voi o seara "normala" , cu pretul costumelor...wow..e f mare, mai ales ca le poarta o singura data. Daca era vorba de hainute care mai puteau fi folosite, mai ziceam..dar asa... Nu le poti face in alta parte, poate mai ieftin?

Mergi la inceput