Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Moama Roxana, cum arata biscuitii! O sa pun si eu poza cu ai mei, dar e facuta cu tel. vai mama ei de poza, fara lumina naturala, ca nu ajung niciodata pe lumina acasa
Cat despre pate, miam! Am facut si eu de Paste, nu se compara cu cel din comert sub nicio forma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nici macar nu se fac greu. in afara faptului ca iti ocupa cuptorul cateva ore din cauza dublei coaceri... nu e nicio scofala. 5 minute de adunat ingredientele, 10 de framantat, modelat "butuceii", dat la cuptor.

hai, pune si tu pozele, ce conteaza ca-s cu telefonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu am luat azi 600 g mac macinat (sanatate celui care l a macinat si ambalat si vandut :D) ... mai tre` sa iau 150 g nuci, astea pt 5 bucati baigli.
Si am comandat 3 pungi de eclere sa le umplem.
La capitol mancare vom pregati puiul :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

fii atenta ca data viitoare cand facem concurs te pun sa faci ca premiu cel mare 2 bucati din alea cu mac!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany


La capitol mancare vom pregati puiul :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun





Cum il faci?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anuscha, in felu` standard cum ii place fie`mi:
din juma` piept snitele cu cereale - porumb ... alea fortza :D
fac o salata mica mica de cartofi pe langa asa cu 2 linguri maioneza
din restul puiului fac supa, iarrr, cu galusti de gris
din cealalta jumatate trag un bol de beuf
asa ca nimic spectaculos sau iesit din comun.
daca am energie fac tortul cu crema de zahar ars, reteta tot pt puturoase ca moi :D tort 3in1 ii zic io :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Pentru aperitiv as face:bulete de cascaval,piftelute pe gogosele de cartofi,cartofi umpluti cu ciuperci,rulada de cascaval,pateuri cu carne,clatite aperitiv cu branza si spanac.
- un aspic de pasare :
- friptura de purcel la cuptor :
- sarmalute de vita cu foi de vita:
- cozonac
- placinta cu dovleac si mere;
- bineinteles vom avea vin fier cu scortisoara si cuisoare....
Sper sa reusesc sa fac ce mi-am propus pentru masa de Craciun,pentru ca eu timp de trei zile nu mai gatesc de loc.....


"Tot ceea ce este necunoscut,trece drept maret" - C.Tacitus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Imi plac meniurile voastre si nu sunt toxice si cred ca mananca bine si copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

,neata,

Si eu ma tot gandesc ce sa gatesc ca sa manance si copiii.

Ceva aperitiv cu rosii cherry si crema de branza, salata boeuf aranjata frumos, supa de pui, friptura de curcan cu cartofi + dulciuri.
Si biscuitii ptr mos si cadourile comandate :)

Cand i-am zis copiilor ca fac sarmale, au inceput sa tipe ca nu...

O zi buna si spor la pregatiri,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Am inceput de azi fursecaraia si am facut deja 3 feluri
mai pe scurt...
Formute: 2 galbenusuri fierte date pe razatoarea fina, 2 oua intregi, 250g unt sau untura ca-s mai bune, 200g zahar, un vf de sare, 1 praf de copt, cca 500 de faina sau cat cuprinde - se face aluatul (eu am facut rapid toate aluaturile la robot) se intind foi, se taie forme, se dau cu albus batut spuma, se tavalesc pe o parte in nuca cu zahar si se lasa la cuptor

Maragrete: 4 galbenusuri se freaca cu 250g zahar pudra, 1 pachet margarina(unt), 250g untura, 1 praf copt, un varf cutit amoniac, coaja rasa de la lamaie si faina cat cuprinde

Cornulete cu nuca: 250g margarina(unt), 70g nuci macinate, 100g zahar pudra, 1 praf copt, faina cat cuprinde

P.S. eu sunt mare fan inghetata, fie iarna, toamna, nu conteaza, dar...ca sa nu fac excese..cu atatea dulciuri prin casa, am zis ca o sa fac ceva mai simplu si sanatos, piure de fructe semi-inghetat. Am ales kiwi si ananas - va prezint varianta bruta, neinghetata

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput