Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Vai Anda,ce bine arata!!!!!

In a doua poza sunt margaretele?Se poate inlocui untura tot cu unt?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

mersi andacos :)
da, a doua poza este cea cu margaretele inainte de a le pune la cuptor. In principiu poti inlocui untura cu unt, dar nu vor fi la fel de fragede - dar se poate, sigur :)

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
mai, am descoperit reteta perfecta de cornulete fragede, cu rahat sau gem, cu ce va pofteste inima (mi-a suflat-o o colega)
am facut-o in week end, ca necesita ceva timpi morti.

am facut asa:
6 galbenusuri
cam 800 grame de faina (puneti vreo 650-700 apoi framantati si vedeti cum se simte la mana)
150g untura
100 g unt + aprox. 200 g unt topit
3-4 linguri de zahar pudra
8 linguri de smantana (nu am avut si am folosit iaurt Cedra de bivolita de la Napolact)

se amesteca bine toate intr-un aluat moale si matasos (nu glumesc, exact asa se simte la mana :) ). se imparte in 4 si dni fiecare parte se intinde o foaie dreptunghiulara, nu subtire! de vreo 0,5cm minim. se unge foaia cu unt topit din belsug, se ruleaza si se dau cele 4 suluri la frigider. se lasa vreo 2-3 ore. se scot apoi sulurile, se taie felii de vreo 2 cm si se intind. se ruleaza, cu rahat sau gem sau nuca inauntru. se dau la 180 de grade - eu am pus vreo 160 ventilat ca faceam cate 2 tavi odata. se dau prin zahar pudra, stiti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

De unde luati untura???
As vrea si eu sa fac fursecuri fragede si toate retetele sunt cu untura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

untura este de cumparat la magazine / supermarket - sigur o gasesti

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anda08

untura este de cumparat la magazine / supermarket - sigur o gasesti

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Wow,ce festin al fursecurilor! Musai tre' sa incerc si eu. Nu am mai facut niciodata, dar unele retete de pe aici par simplu de urmat...
La subiect, eu nu pregatesc nimic de Craciun, ca mergem la tara la soacra. Acolo e trai pe vatrai, o sa faca paine si cozonac in cuptor din ala pe lemne, ca la tara, si special pt. mine o sa puna si 2 tavi de pizza, yummmyy. Porcul a fost taiat, carnea portionata, afumata, etc., asa ca ne asteapta bunatati "porcaresti", friptura, chiftele, carnati, salata de boef, sarmale, supa de gaina, tocanita de pui (comanda speciala a fiica-mii mai mari), cornulete cu nuca, rahat si gem, placinte la cuptor... Eu o sa fiu doar ajutor de bucatar si bineinteles, degustator .


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Chocolate crinkles si am la rece compozitia de trufe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

eu tocmai am terminat fursecurile cu cacao: 125g faina, 75g unt, 75g zahar pudra, 1 ou, 3 lingurite cacao, un vaf de sare, esente si praf de copt (eu am dublat cantitatile fiindca iese putin...) Dupa ce am facut aluatul, l-am lasat la rece juma' de ora si apoi la treaba

P.S. ce bine arata ale tale valentina

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Vad ca deocamdata prajiturile sunt in pregatiri...
Am facut azi, pentru antrenament, o prajitura cu mere care-mi place mult si culmea! e si foarte usor de facut. E gustoasa, pufoasa si "usoara" la stomac.
Reteta este:
-4 oua
-o cana cu zahar
-1/2 cana ulei
-1 cana cu iaurt
-1,1/2 cana faina
-praf de copt
-zahar vanilat
-mere
Ouale se freaca cu zahar, se pune uleiul, iaurtul, zaharul vanilat, faina, praful de copt. Pe rand, cate putin, se amesteca. Iese un amestec moale, care curge, ca o smantana groasa. In tava cu hartie de copt se toarna cam un sfert din amestec, apoi se acopera cu merele (curatate de coaja, taiate in felii subtiri). Se toarna restul de compozitie. Se coace la foc mic, se incearca cu scobitoarea.
Eu fac o portie jumatate, la tava mea. In afara de mere, am mai pus si alte fructe, in amestec, cum ar fi piersici si struguri, dar lista e deschisa. Chiar si niste nuci sunt gustoase. Am pus si smantana in loc de iaurt (nu aveam iaurt, dar aveam multa smantana, nu prea grasa)
Dar chiar si numai cu mere, este delicioasa. Eu mai pun si putina scortisoara. Ca asa-i la mere...

Incercati-o...nu o sa fiti dezamagiti, mai ales copiii o adora.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput