Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

era in oferta de la selgros, acum cateva saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Un purcel de lapte? Wow ce dezmat...
si cum se pregateste asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la cuptooor!! la foc mic, frecata pielea cu mirodenii si sare mare. stropita cu vin.
aoleu, cine m-o fi pus sa raspund???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te reclam la moderatori pentru asta sa stii Hai baga mare reteta ca's ochi (si urechi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

imi imaginez ce sorici delicios are :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu nu stiu ce sa pregatesc de Craciun pentru fata mea de 9 ani.
Ea nu pune gura pe sarmale, carnati si piftie, deobicei se umfla cu dulciuri toata perioada asta.


As vrea sa i pregatesc ceva funny pentru ea si atragator care sa manance, am tot cautat meniuri de sarbatoare pentru copii dar tot in pana de idei sunt.
Voi ce pregatiti la copii? Faceti ceva diferit sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Boala veche dulciurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Anda, care reteta o vrei, aia de fursecuri cu menta? Este clasica, o stiu de la o colega din liceu si-o fac destul de des:
1 ou, o cescuta de zahar, 1 cescuta de ulei, 2 cesti de faina, un praf de sare si 1 plic de zahar vanilat
Am frecat oul cu zaharul, sarea si uleiul, am daugat faina, apoi menta frecata. Am luat cu lingurita din compozitie si am pus gramajoare in tava cu hartie de copt. Eu la compazitia asta mai fac si cu stafide sau cu nuci tocate.

Restul fusecurilor, este o reteta clasica la care adaug diverse arome:
1 ou, 100 gr zahar pudra, 150 gr unt, 250 gr faina! Faci coca, o lasi la frigi cel putin o ora si apoi intinzi foaie si tai ce forme vrei tu!

Biscuti sarati cu fistic i-am facut si eu pentru prima oara, este reteta unei tipe de pe alt forum:

30 gr fistic macinat(sa nu pui mai mult ca eu m-am pacalit si au gust mult prea pregnant de fistic)
80 gr unt
80 gr faina
80 gr parmezan razuit fin
Se face o coca din astea, se formeaza un sul si se pune in folie alimentara 1-2 ora la congelator! Apoi se scoate, se taie felii si se coace cam 12-14 min la 180*. Meg la o bere belea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vali moama ce bine suna ideea de biscuiti sarati!

eu am facut vreo 2 ani biscotti cu parmezan si piper, o nebunie absoluta, numai ca refuz sa ii mai fac ca mancam pana nu mai putem.

purcel de lapte am facut o singura data si dupa reteta ff simpla a mielului de Pasti. zice si Radu Anton Roman, si Julia, ca are carnea asa frageda si aromata ca e pacat sa o strici cu alte arome stringente sau puternice. eu l-am primit, era curat, frecat, alb. l-am dat cu sare si piper mare, si inauntru si pe dinafara, l-am uns cu ulei si am mai pus in tava 2 pahare de vin alb.. am incins cuptorul bine si l-am dat la foc mediu vreo 3 ore, tot stropindu-l. la sfarsit am dat la grill sa se rumeneasca bine. nu l-am pus in pozitia clasica cu marul in gura . daca vreti sa faceti asa trebuie pusa o impletitura de betisoare sub porculeanu, ca sa isi mentina pozitia.

si acu stati sa fac mesaj separat cu ce am inginerit aseara - evil grin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

deci

am facut Pate. dar nu orisce pate, da? de vreo 3 ani de cand mi-am facut cadou cartile Juliei Child tot incerc o gramada de retete de pe acolo. si normal ca, mancand pate-uri din alea mici in borcanele de 20 de lei bucata de la Comtesse du Barry si alti profitori ma tot isterizatm ca trebuie, dom'le, sa fac si eu!
si ei bine, am facut [:]
ficati de pui am avut si cativa eco, la cuptor, cu vin, cimbru si piper negru. am pasat, cu vreo 60 de grame de unt, cu niste crema de branza, cu un strop de mustar englezesc si vreo 2 linguri de maioneza. am lasat piperul si cimbrul inauntru, adica le-am mixat impreuna. si apoi am incorporat niste muschi de porc afumat, masline verzi, 3 linguri de Porto si 4-5 boabe de piper verde murat. a iesit... absolut demential!

asa bun, ca am pus in 2 borcane rezultatul, si va fi facut cadou mi-au mai ramas vreo 4 linguri, pe care le savurez pe paine prajita diseara. cu niste vin rosu
dar musai mai fac de Craciun, adica sambata mai precis. si o sa fac din ficat de vita + porc....

Mergi la inceput