Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai sa nu ne oprim in carnati, bine?

Eu vreau o reteta buna de crema pentru cremsnit. Stiti vreuna? Foi am cumparat, chiar d-alea nu m-am incumetat sa fac, dar vreau sa fac un cremes ca la mama acasa.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Hai sa nu ne oprim in carnati, bine?

Eu vreau o reteta buna de crema pentru cremsnit. Stiti vreuna? Foi am cumparat, chiar d-alea nu m-am incumetat sa fac, dar vreau sa fac un cremes ca la mama acasa.


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


crema de vanilie-(mama celeste) de pe situl culinar

400 ml lapte rece
3 linguri rase de amidon alimentar ***
5 linguri de zahar
vanilie
coaja rasa de citrice
2 oua
3 linguri de unt

Se combina intr-o cratita laptele rece, se dauga zaharul in care s-a amestecat amidonul. Se amesteca toate pana se incorporeaza bine, se adauga cele 2 oua bine batute.
Se pune la foc moderat pana da in fiert#65533;de la primul bulbuc se numara pana la 60 (1 minut exact) #65533;se da la o parte. Se adauga coaja rasa de citrice, vanilia si untul, se amesteca pana untul s-a topit in intregime.
Se lasa partial la racit#65533;dupa care se foloseste ca umplutura pt torturi, #65533;clair, sau alte prajituri.

***eu ca sa o fac mai tare adaug o lingura in plus de amidon


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Deci amidonul intareste crema aia?
As vrea o crema care sa stea teapana, sa nu curga dintre foi, indiferent cat e de gustoasa. S-o pot pune in strat gros.

Anul asta o sa incerc sa fac haios, prajitura aia cu osanza. Mama o facea intotdeauna la sarbatori. Sa vad ce-mi iese...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Deci amidonul intareste crema aia?
As vrea o crema care sa stea teapana, sa nu curga dintre foi, indiferent cat e de gustoasa. S-o pot pune in strat gros.

Anul asta o sa incerc sa fac haios, prajitura aia cu osanza. Mama o facea intotdeauna la sarbatori. Sa vad ce-mi iese...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


da, se foloseste in loc de faina. pune o lingura in plus si va fi tzeapana, garantat.

fa o incercare in we asta...si faci crema de vanilie servita in cupe cu un pic de frisca sau dulceatza deasupra.in 5 min e gata.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu as pune o foie de gelatina. Aia o intepeneste garantat.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Mey Rufus, pot sa te imprumut?Esti printe rarii barbati care gatesc..al meu nici un ou nu stie frige
Pentru haiose ma prestez ca cavie .Sunt ani de cand n-am mancat una facuta ca lumea, alea din comert sunt dezgustatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:


Hehe,eu anul aceta sunt pusa pe fapte mari! Sa vedem acum cate din ele imi ies pana la urma!

Am facut carnati.Am de gand sa facem si cateva portii de piftie.
Sarmale,fripturi(de pui si porc),diferite salate si antreuri.

Prajituri fac muuulte !
Prajitura cu nuca,gem si glazura de ciocolata
Rulade umplute cu diverse creme si feluri de gem.
Prajitura cu branza de vaci si stafide
Piersici
'Bombe'( zau ca nu-mi amintesc denumirea 'oficiala',eu si fratele meu le ziceam 'bombe' si asa le-am tinut minte,revin cu informatii)
Fursecuri cu ciocolata
Neaparat si o 'Lamaita'!
De Sf. Stefan un tort dragut pentru piticut!
De Revelion inca unul.

Apoi,cozonac cu nuca asa cum il face tatal meu!


Curatenie,cumparaturi,cadouri si multa liniste si pace,sanatate,multa iubire si intelegere,calm si toleranta!
Cam astea-s task-urile de bifat de pe lista mea de pregatiri de Craciun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si eu folosesc aceeasi crema de mai sus pentru cremsnit, iese tzapana!
Azi aveam un elan asa muncitoresc si am facut niste fursecuri cu lamaie si le-am lipit cate 2 cu gem de gutui, dementiale!Mai fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu aveam de gand sa fac nimic traditional, ci sa comandam pizza la oferta 2 + 1 :D
Cand a aflat fi`mea ca nu fac sarmale, ca nu fac dom`le prajituri, alea-alea, a inceput scandalele :-) ca ea va muri de foame.
Si mai mult de atat, nici vorba sa nu facem fursecuri ... desi am dus-o special la o cofetaria din zona sa i arat ca de bugetul limitat isi poate alege ce vrea ea. Nu si nu si nu.
Asa ca va citesc ... si ma uit pe calendar ...



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Eu nu aveam de gand sa fac nimic traditional, ci sa comandam pizza la oferta 2 + 1 :D
Cand a aflat fi`mea ca nu fac sarmale, ca nu fac dom`le prajituri, alea-alea, a inceput scandalele :-) ca ea va muri de foame.
Si mai mult de atat, nici vorba sa nu facem fursecuri ... desi am dus-o special la o cofetaria din zona sa i arat ca de bugetul limitat isi poate alege ce vrea ea. Nu si nu si nu.
Asa ca va citesc ... si ma uit pe calendar ...



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun




mai multe nu pot sa zic

Mergi la inceput