Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Si eu folosesc aceeasi crema de mai sus pentru cremsnit, iese tzapana!
Azi aveam un elan asa muncitoresc si am facut niste fursecuri cu lamaie si le-am lipit cate 2 cu gem de gutui, dementiale!Mai fac!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania





Tu vrei sa raman fara calculator la cat balesc aici .de la fasolea cu carnati numai zic acuma imi zici si de prajituri ,un pic de mila .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Acuma cica sa zic si eu ce fac :

prajituri 2 felucri sper eu ceva cu foi (asta sper eu)
cu preparate din porc nu ma pot baga ca nu am cum
sarmale
si o friptura de pui zic eu olandezu vrea de altceva

neaparat tort ala de ciocolata cu multa ciocolata

Si atata si o sa imi fie dor de colindatori de uratori si de multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu , cum am zis in "Meniu de Craciun" cam asa m-am gandit pentru seara de Craciun:
somon la cuptor cu garnitura (nu stiu inca de care)
salata de caracatitza
creveti si diverse fructe de mare musai cu tagliatelle
lasagne pentru copii ca fara aia nu se poate
Tiramisu si Panettone cu crema chantilly
sorbetto de lamaie
apoi pt a doua zi fiind in concediu de la Craciun pana la anu'sa nu ma plicti: salata de boeuf, oua umplute,chiftelute si rulada de carne, sarmale(astea ca sa nu mai fac 2-3 zile nimic de mancare), paine de casa ca de-aia mi-am luat masina dp,cozonac cu nuca si pajitura grilaj ca mor dupa ea.
Carnati si restu' le las pe la Craciunul viitor din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Citind pe-aici mi-a venit dorul de Sarbatoare, si cum Ajun fara turte de Craciun nu se poate, sigur le trec in capul listei. Alaturi de tochitura cu mamaliguta si branza de oi, pentru cina, ca noi nu postim.
Pe principiul pofta vine mancand, ma gandesc si la un cozonac cu multa nuca. Si daca mai citesc pe-aici, sigur va fi sotul, si eventualii musafiri, fericiti de ideile ce mi le dati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Asa ca va citesc ... si ma uit pe calendar ...



Uite o simulare, m-am gandit, mi-am facut planuri...si a iesit asa (cu precizarea ca nu se potrivesc toti in tiparul asta, poate se inspira cineva):

17 dec: -dezghetat carnea pentru afumat (cine o are congelata): muschi, slanina, coaste, rasol)

18 dec: -pregatit carnea pentru afumat: sare si mirodenii; lasat la macerat

19 dec: -dezghetat carnea de carnati
-pregatit matze: dezghetat, spalat, eventual lasat in apa cu otet

20 dec: -tocat, preparat si umplut carnati
-lichior de oua

21 dec: -caltabos, toba (cine se pricepe...)
-jumari

22 dec: -piftie
-cozonac
-afumat carnati si restul (si toba si caltabosii se pot afuma)

23 dec: -invelit sarmale, asezat in oala (eventual prefiert, daca se foloseste carnea preparata o data cu carnatii si nu mai poate sta inca o noapte nepreparata)
-pregatit ciorba de perisoare cu zeama de varza (tocat zarzavat, tocat carne proaspata si pregatit perisoare)
-afumat carnati si restul

24 dec: -fiert sarmale (se fierb in ajun, e musai sa miroasa in casa a sarmale)
-fiert ciorba de perisoare
-biscuiti, fursecuri/tort/placinta cu mere si scortisoara (la alegere, nu toate odata...)
-ultimul fum la carnati (afumatul continua la slanina)
-pregatit sorici
-pregatit castronul de muraturi
-vin la rece
-pregatit ceainicul pentru tuica fiarta (Mosul nu vine daca nu-i lasi o cescuta de tuica fiarta...sau era lapte si biscuite...cine mai stie?)

Saaaaau, desi nu recomand, ceva de genul asta fix pe 24 decembrie:
http://www.cautareduceri.ro/deal1ACD9E?fl=list9/i4


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Aoleu Rufus, livrare la domitil, ceva ?

La noi lista va fi scurta, baigli, iar, sarmale, vesnica supa pe pui sau curcan sau ce o fi, vesnitele snitele cu cereale , pireu, noile muraturi descoperite de fi`mea (la piata, ofcorz; castraveti umpluti cu varza, gogonele umplute cu varza ), cica facem fursecuri cu miere si vrea tort, inca nu stie de care. Imi e si frica sa o mai intreb, lista mea era mai scurta
Toate astea facute pana n 24 dimineata, piua
Ca apoi avem de impodobit bradul



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

off Rufus,ce bine ar fi daca totul ar fi asa simplu....
Lista mea:vineri 21 seara party de craciun la sotz(cu dantuiala pana dimineata)
sambata 22 sacrificat animalu si adus de la tara(jumatatea mea)operatiune efectuata de catre sotz,ca eu muncesc in acea sambata dimineata.Dupa ora 15,cand termin programul,vin proaspata si odihnita sa bucatzesc carnea(de obicei taica-meu imparte totul in sferturi si descurca-te Nicoleta........
Pana duminica 23 decembrie la 14,animalul trebuie inghesuit in frigider.
Pe 23 seara dupa 20 cand termin programul fierb graul si montez turtele pentru ca pe 24 sa impart.
Pe 24 dupa ora 15 cand ies de la munca,dupa ce impart de post,fac sarmalele,o friptura si o ciorba.
Daca imi ramane timp,improvizez si o tarta cat timp barbatii familiei fac bradul.......
Are cineva timp de vanzare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Uite o simulare, m-am gandit, mi-am facut planuri...si a iesit asa (cu precizarea ca nu se potrivesc toti in tiparul asta, poate se inspira cineva):

17 dec: -dezghetat carnea pentru afumat (cine o are congelata): muschi, slanina, coaste, rasol)

18 dec: -pregatit carnea pentru afumat: sare si mirodenii; lasat la macerat

19 dec: -dezghetat carnea de carnati
-pregatit matze: dezghetat, spalat, eventual lasat in apa cu otet

20 dec: -tocat, preparat si umplut carnati
-lichior de oua

21 dec: -caltabos, toba (cine se pricepe...)
-jumari

22 dec: -piftie
-cozonac
-afumat carnati si restul (si toba si caltabosii se pot afuma)

23 dec: -invelit sarmale, asezat in oala (eventual prefiert, daca se foloseste carnea preparata o data cu carnatii si nu mai poate sta inca o noapte nepreparata)
-pregatit ciorba de perisoare cu zeama de varza (tocat zarzavat, tocat carne proaspata si pregatit perisoare)
-afumat carnati si restul

24 dec: -fiert sarmale (se fierb in ajun, e musai sa miroasa in casa a sarmale)
-fiert ciorba de perisoare
-biscuiti, fursecuri/tort/placinta cu mere si scortisoara (la alegere, nu toate odata...)
-ultimul fum la carnati (afumatul continua la slanina)
-pregatit sorici
-pregatit castronul de muraturi
-vin la rece
-pregatit ceainicul pentru tuica fiarta (Mosul nu vine daca nu-i lasi o cescuta de tuica fiarta...sau era lapte si biscuite...cine mai stie?)

Saaaaau, desi nu recomand, ceva de genul asta fix pe 24 decembrie:
http://www.cautareduceri.ro/deal1ACD9E?fl=list9/i4


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Pai si foile de praji,mai Rufus??

Pe 22 fac piftia,
pe 23 fac numai prajituri ,
pe 24 sarmalele(umplute cu o seara inainte),ciorbita,antreuri.

Asa emotii am! E primul Craciun cand nu suntem in Romania! E primul Craciun fara zapada,fara colindatori. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ni-na(Nicoleta) foarte interesant ce zici tu, cu impartitul turte in ajun, ce turte faci? Cu grau de coliva sau cum? Noi pe 24 dimineata impartim covrigi, nuci si mere, vin colindatorii cu Buna Dimineata! Asa se spune la noi! Ia c-ar fi interesant un subiect cu obiceiuri de Craciun din diverse zone ale tarii/planetei!
Si in seara asta niste fursecuri simple, cu vanilie, rom si unele umplute cu after eight, care mi s-au cam spart si s-a scurs crema un pic, da sunt bune rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Pana la Ignat trebuie sa fac turtele si sa le coc pe dosul tavii.Turtele le fac in faina,apa si un pic de sare,intinsa la maxim,cu sucitorul.Am incercat sa folosesc foi de placinta insa sunt prea fine.Ma gandeam de tura asta sa folosesc aparatul de facut paste ceva de genul acesta...http://www.youtube.com/watch?v=LZqsVCXant0 .Chiar de sunt mai inguste,coc cate doua odata.In preziua Ajunului dizolv miere in putina apa calduta si ung turtele sa adere nuca macinata.
Fierb si grau,apoi il amestec cu esenta de rom si multa nuca,adaug turtele,spal niste nuci ,mere si portocale si asez totul pe farfurii noi pe care le dau de pomana....nu inainte de a tamaia farfuriile.
Va propun un exercitiu de imaginatie...la 6 dimineata(ca la 6.45 tre sa fiu la munca)intr-o bucatarie de bloc lumanari aprinse,eu cu o farfurioara in care fumega tamaie zic incantatia mostenita din stramosi pentru sufletul celor plecati..........

Mergi la inceput