Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vaaai fasole la cazan! super!! ia sa fac si eu saptamana aviatoare
ia nu mai deturnati subiectul de la craciun!!

in subiectul asta ma bazez ca nu murim (chiar toti) pe 21!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

citat din mesajul lui andacos

De fapt am sa formulez altfel,vreau s afac cirnatzi din 5 kg de carne,citzi metri de matze imi trebuie?
Si m-as bucura sa-mi spunetzi si cam cit cintaresc metri respectivi,ca eu nu stiu exact daca astia vind matze la metru sua la gram.
Oricum trebuie sa dau comanda si macar sa stiu ce spun.

Multzumesc anticipat!

Dana
---
depinde cit de grosi ii faci.
eu cred ca la 1kg de carne folosesti 2-2.5 m. de matze. aici se vand la gramaj, intr-o cutiuta ...dar eu rar gasesc in magazine.
oricum daca iti mai raman matze le pui in congelator si stau acolo bine si 1 an.
si mai bine cumperi in plus decat sa nu-ti ajunga.
noi facem carnati din matze de miel ca sunt mai subtiri.


tu ce condimente pui?


si noi o sa facem carnati de sarbatori

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

michelle,habar n-am sa spun de grosime,ca eu sunt la mina altora cum se spune,depinde ce-mi da macelarul.

Cam cit cintaresc 2,5 metri de matze,sa stiu cu aproximatzie cam cit sa cer...daca cumva e la gram.

Stiu ca pot fi tzinutzi in congelator,problema este sa gasesc...chiar si pe baza de comanda.

Condimente...eu itzi spun din amintiri,cum faceam in Romania,usturoi si ardei iute cit mai mult,sare,piper si cam atit.
Personal nu-mi place cu cimbru.(sper sa nu fi uitat vreun condiment???)

Anul asta o sa primesc ceva condimente pentru cirnatzi de acasa,deci s-ar putea sa fac cu aceste condimente
(o parte din cantitate)si cu cele traditzionale care stiu eu.

Intii sa intru in posesia pilniei(mi s-au adus mai multe dimensiuni din Romania,insa n-am intrat inca in posesia lor,
nu stiu exact care se va potrivi la masina mea de tocat,
cumparata special pentru cirnatzi!)

Voi ce condimente punetzi la cirnatzi?Din cele existente in comertz,care sunt cele mai bune dupa experientza voastra?
(oare de ce n-am intrebat mai inainte ca oricum condimentele sunt deja ajunse aici,
doar ca nu am intrat eu in posesia lor???)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Andacos, eu cred ca un 300g ar trebui sa-ti ajunga ... Eu cand am luat, erau intr-o cutiuta, nu cred ca au fost acolo mai mult de 500g, asta maxim, maximorum, si au fost peste 10m cred, serios.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

citat din mesajul lui mcoca

Andacos, eu cred ca un 300g ar trebui sa-ti ajunga ... Eu cand am luat, erau intr-o cutiuta,
nu cred ca au fost acolo mai mult de 500g,
asta maxim, maximorum, si au fost peste 10m cred, serios.


Vicky si Printzesone

----

Am intzeles,multzumesc,am macar un punct de plecare!Daca e mai mult nu e nicio problema ca pun la congelator.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

azi am inceput cu pre-pregatirea pt craciun .
cum o sa fac cadou atitea prajituri si multe retzete noi, m-am gindit sa incep sa le testez din timp.

pt prima data am facut mini cheesecheck ( mini tort de brinza).
a iesit super si e asa de simplu.


poimiine fac lemon bars.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ma pregatesc demult pentru Craciun, de asta-vara. Sapte kg am dat jos, numai bune de recuperat de sarbatori
Roxana, iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa salivez inca de pe acum, ca si in alte zile care au trecut si care vor veni!

Dana, reteta carnatilor aproximeaza 1/2 kg carne/m de carnat. Dar cum spuneau si fetele, este destul de aproximativ, in functie de grosime. Sigur ca ar fi buni mai subtiri, se afuma si se usuca mai usor (daca apuca!), sunt mai aspectuosi, insa nu ai de unde sa stii ce-ti vinde; si de cativa ani se gasesc rar mate subtirele de porc. De ce trebuie sa iei mai mult? Ca sa ai de unde alege. Aici, unde matele se gasesc peste tot si nici nu-s scumpe rau, imi permit sa iau cantitate dubla, ca sa aleg grosime, sau sa nu am surprize ca-s gaurite sau prea scurte. Ca se mai intampla.

Mi-ar fi placut sa se urneasca "schimbul in natura" sau chiar vanzarea-cumpararea. La nivel de discutii treaba-i aranjata, urmeaza cateva experiente "de labrator" (trimisul prin posta). Avem aprobarea de principiu a Adminilor, trebuie doar sa vedem cat interes naste aceasta idee si sa vedem detalii. Mi se pare amuzant cate probleme apar de la o idee relativ simpla.

Anul asta n-o sa ma abat prea mult de la traditia culinara; dar pentru ca in ultimul an am progresat la capitolul prajituri si am vazut ca fetele mele incep sa rada tava dupa tava (dupa ce ani de-a randul erau mai bune cele din comert), o sa fiu antena pe-aici, pentru ca am progresat eu insa sunt novice la dulciuri.

Pe toate le astept cu nerabdare...insa anul asta cel mai pofta imi este de...lichiorul de oua!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mamaaa... ce cozonaci o sa pregatesc eu la cofetarie si ce carnati si jumari la magazinul sibienilor din piata

am in plan doar sarmalele. Nu mai spun ca am intrat si la regim de 2 saptamani, asa ca doar ma voi uita la toate... daca reusesc


Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Dana, am cantarit (asaaa, la mana) cutiuta cu cei 20 de metri de mate si nu depasea 300 gr. In general asa se face, se ia cel putin 50% mai mult ca sa ai de unde alege, sa nu fie sparte sau cu diferenta mari de grosime. Ce ramane pastrezi sau daca nimeresti segmente groase le umpli cu lebar.

M-am uitat ieri prin cartile de bucate si ale maica-mii de tehnlogie la retete de carnati si constantele sunt carnea (evident ), care poate fi doar de porc sau pana la 40% vita, oaie, capra, vanat, iar condimentele sunt usturoiul, sarea si piperul. Alte condimente mai sunt boiaua, cimbrul, ienibaharaul (de obicei carnatii cu vanat au mai multe ierburi).

OFF TOPIC, dar de interes aici: in Auchan exista acum o oferta "Povestea bucatariei romanesti" de Radu Anton Roma, 7 volume, pe regiuni geografice, cred ca sunt cca 900 de pagini in total, cu 3.9 lei/volum. Merita, sunt super faine, retete de-ale bunicilor plus indrumar de vinuri la fiecare reteta.

Eu nu-mi doresc, dupa cum se vede, de acest Craciun decat carnati de casa, m-am saturat de aia plini de zgarciuri si coloranti de cumparat. Astept bonurile de masa ca sa le spanzur doar pe carne pt carrrrrnatzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

citat din mesajul lui Rufus


Ma pregatesc demult pentru Craciun, de asta-vara. Sapte kg am dat jos, numai bune de recuperat de sarbatori
Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
----


ai fost mortal Rufus,zau asa.

Multzumesc tzie si boticelinei de lamuriri,hai intratzi si la subiectul cu cirnatzii sa va intreb ceva.(
si sa raspundetzi si la intrebarea cu usturoiul si apa)

Dana

Mergi la inceput