Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Osinza e grasimea din interior,deci in partea Moldovei(sudul ei)se face distinctzie intre grasime si osinza!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dana, pusei eu reteta de cornulete in urma cu 2 pagini. foloseste-o, zau, e fantastica! nu trebuie topita osanza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Moama ce de dulcegarii! Fur si eu niste retet simple sa facem ceva sa manance mosul cand o veni cu cadourile
Am tras cu ochiul la pozele Andei si imi plac fursecurile alea de langa Senseo. Cand le-o vedea pitica si pe cele cu cacao .......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

astazi ultima tura de dulciurele bombonele cu smochine si rafaelo

bombonele cu smochine: dat la robot 60g migdale, 115g smochine si amestecate cu 2 linguri cacao, 1/2 lingurita scortisara, 3 linguri miere, 1 lingura coaja rasa de portocala, 1/2 lingurita extract de migdale - se fac bilute si se dau prin zahar

rafaelo: se amesteca 200g unt cu 200g zahar (eu am pus mai putin), 100g lapte praf, 100g nuca de cocos - se fac bilute si se dau prin nuca de cocos (eu am pus si o aluna inauntru )

mersi Cloreta

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ceva idei de aperitive care sa nu icluda 'porcarii' aveti? Ma gandeam la oua umplute cu pasta de peste afumat si salata de ciuperci cu maioneza si castraveti murati, dar mi-ar mai trebui vreo 2.

Multam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Fratilor, help...vreau sa fac piftie de curcan, am 1 bucata ciolan de curcan afumata, doua aripi, doua bucati de spate cu totul...am sanse sa se inchege fara gelatina? Sau tre sa pun si ceva porc?

Dulcegariile la noi sunt in seama sotului si maine le face, asa ca la asta nu ma bag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Am o frumusete de gaina, matura, poate cam prea ..., achizitionata de la tara din ultimul meu raid de aprovizionare si pe care doresc sa o pun pe masa de Craciun in loc de curcan.
Va rog mult sa-mi dati ceva sfaturi ca sunt pierduta pt. ca am anuntat ca voi face fata cu ea ca si cu un curcan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Gata, am stins si eu cuptorul sub baigliuri
Si am primit haioshe cu osanza spre exemplificare
(as vrea sa adaug la ce am scris zilele trecute ca osanza se da prin masina de tocat carne ca sa iasa o pasta)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Fratilor, help...vreau sa fac piftie de curcan, am 1 bucata ciolan de curcan afumata, doua aripi, doua bucati de spate cu totul...am sanse sa se inchege fara gelatina? Sau tre sa pun si ceva porc?

Dulcegariile la noi sunt in seama sotului si maine le face, asa ca la asta nu ma bag.


Eu am facut anul trecut din pulpa superioara(curcan)si citeva ciocanele d epui si s-a inchegat!

Anul asta am aripa si pulpa de jos,nu vad de ce nu s-ar inchega!

Nu stiu ce sa spun de afumatura la racitura,sincer nu am auzit niciodata!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Gata, am stins si eu cuptorul sub baigliuri
Si am primit haioshe cu osanza spre exemplificare
(as vrea sa adaug la ce am scris zilele trecute ca osanza se da prin masina de tocat carne ca sa iasa o pasta)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun




Baigliurile(nici nu stiu cum se scrie m-am uitat in mesajul tau sa nu gresesc)sunt in a doua poza,ceva cu mac?

Bine ca ai facut recizarea cu osinza data prin masina,ca eu ma intrebam cum se face sa se omogenizeze in aluat!

Dana

Mergi la inceput