Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

ni-nalasa ca or sa se aranjeze lucrurile,nu dispera,va fi bine ,ai sa vezi!Bine ca suntezi impreuna si sanatosi cu totzii...gasesti tu o bucata de friptura pina se deschid drumurile!

Dana


merci,mi-a trecut,nu bucata de friptura imi lipseste ca de fac sapaturi mai gasesc in congelator un pachet de carne din porcul taiat in octombrie ci zapaceala caracteristica,treburile ingramadite care mai de care,grijile,organizatul lucrurilor si la sfarsit dulcea moleseala ,cand,cu treburile terminate,oalele forfotind pe plita si in cuptor,bucataria curatata beau un ceai (sau un paharut de Angelli...sssst,asta nu trebuie sa stie Mosul)si privesc satisfacuta rezultatul muncii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

ni-na

astazi am mai facut niste fursecuri cu gem si saratele
fursecuri cu gem: se face un aluat mai moale din 170g unt, 100g zahar, 2 galenusuri, 220g faina si esente. se fac bilute, o gaura cu degetulin centru si se pune putina dulceata

saratele: se amesteca bine 1 pachet de unt cu 1 lingura de sare, 2 linguri de otet, 1 lingura de branza framantata, 6 linguri de apa si faina cat cuprinde. se fac formele dorite se dau cu galbenus si se presara la algere, mac, secarica sau susan sunt teribil de delicioase

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Vai Anda08 ce dezmat e acolo la tine. Arata super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Am de la obezul de porc cumparat de inconstientul de sot osanza.Ce fac cu ea ca sa nu o arunc asa cum am facut cu ceva resturi "disecate" de pe carnuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

b.nica eu stiu ca osinza se topeste si iese o utura foarte buna pentru prajituri.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Asta o stiu ca d'aia am pastrat-o dar am o dilema: se foloseste asa cum este sau topita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

SE topeste,s eface untura si untura aia se foloseste !

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In zona mea osanza se pune asa, cum este, nu untura, pt a rezulta haioshul.
Efectul exfolierii rezulta din topirea ei in timpul coacerii la cuptor. Practic aluatul trebuie intins, uns, apoi impaturit si se repeta acest procedeu de minim 4 ori, abia apoi se va pune la copt in diverse feluri.
Dar poate sunt si alte retete mai simple



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vezi ca unii spun osanza si la grasimea de pe porc adica ceea ce noi numi slanina.
Ca sa lamurim treaba osanza si slanina nu sunt unul si acelasi lucru.
Slanina este partea grasa de pe porc care are sorici sau eventual pe muschi.
Osanza este tot grasime insa se gaseste in interior are alta consistenta si nu se topeste ci in unele zone se foloseste pt anumite prajituri.
Slanina cu sau fara sorici se taie cuburi mari si se topeste rezultand jumari si untura.
Untura se poate folosi la prajituri - de exemplu aluatul fraged pt cornulete (am vazut mai sus parca o reteta).
Osanza - grasimea din interiorul porcului se foloseste de asemenea la prajituri - ex. haios cum spuneai mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da ,la voi in Ardeal folositzi osinza asa netopita,la noi in partea cealalata a tzarii(si mai ales la nepriceputzi in ale prajiturilor ca mine)se topeste!

Mie nu-mi plac cornuletzele de exemplu,imi amintesc ca mama spunea ca se fac cu osinza,acum nu stiu exact daca topita sau asa cum este ea.

Dana

Mergi la inceput