hreanul?

hreanul? | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

am cumparat o radacina mare de hrean, cum as putea sa o pastrez pt un timp mai indelungat?
merge sa o pun in congelator si sa-si pastreze proprietatile?

am incercat mai demult cu alta sa o tin in frigider dar s-a uscat dupa vreo 2 luni...m-am gindit ca poate congelatorul e o optiune mai buna.


michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce ai de gand sa faci cu hreanul ?

Noi il pastram intr un singur fel: razuit, pus otet si la borcan cu el in frigider :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Exact ca szivarvany, sau in salata cu sfecla rosie (coapta si data prin razatoare) cu putin otet si sare (dupa gust). Ambele in borcare etanse la frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiu ca se pune si putzin zahar.In rest exact asa cum au scris fetele.

In congelator nu am auzit,dar cred ca s emoaie ca orice radacinoasa congelata asa ca nu potzi decit sa-l aunci apoi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am cumparat o radacina uriasa ca nu am gasit mai mica si ma gindeam sa il folosesc si peste 3-4 luni, cand pun iar varza la murat...sau sa pun muraturi.
m-am gindit eu ca se moaie la congelator, dar nu eram sigura...de asta stiu ca ma pot bizui pe sfaturile voastre

pana la urma il tzin in frigider...si daca mai e bun,bine...daca nu cumpar altul...




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,ingroapa-l in pamint sau pune-l in nisip daca il vrei pentru pus la murat.

Eu am crezut ca-l vrei ca sos la diverse mincauri...hmmm...un rasol cu hrean si mamaliga!!!!!


editez ca nu stiu cum e clima la tine,asa ca in pamint s-ar putea sa incoltzeasca,deci cred ca in nisip ar fi ok.Sau invelit in ziar in pivnitza,in loc racoros.Asa cum s epastreaza morcovii.


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Se usuca.
Daca vrei doar pentru muraturi, curata=l si taie-l asa cum il pui la muraturi, apoi congeleaza-l. Cand il pui in borcan/butoi, pune-l congelat.
Se inmoaie, dar nu asa tare, ca n-are apa multa in el ca un morcov. De aia se si usuca si se face ca piatra daca il lasi.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

conserv hrean in 2 moduri, ambele le pastrez in frigider ,in borcanele mici de sticla.
1.hrean ras + sare+otet de vin alb.
2.hrean ras+sare+miere+otet vin alb .

primul amestec il folosesc cand mananc toba si piftie de curcan, cocos,porc . Al doilea il folosesc in umplutura rulourilor ( salate de cruditati ) din diverse mezeluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Se usuca.
Daca vrei doar pentru muraturi, curata=l si taie-l asa cum il pui la muraturi, apoi congeleaza-l. Cand il pui in borcan/butoi, pune-l congelat.
Se inmoaie, dar nu asa tare, ca n-are apa multa in el ca un morcov. De aia se si usuca si se face ca piatra daca il lasi.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


esti tu sigur ca mai e bun daca a fost congelat?

si ideea lui andacos mi se pare buna, dar sa il pun in ziar si in frigider ca nu am pivnitza.
sotul imi spune ca sa-l mai stropesc din cand in cand cu apa...dar mi-e frica sa nu mucegaiasca.
sa-l pun in pamant...asta chiar nu m-am gindit...pare idee buna.


multumesc tuturor pt raspunsuri...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

In nisip garantat.....asa/l pastrez eu ani de zile.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Michelle, e chiar asa scump hreanul in state, de nu-ti permiti sa mai iei o radacina peste 2 luni?

Mergi la inceput