Bucuria popilor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Campania electorala cu ajutorul neijlocit al preotilor se face de ani de zile. Cel putin cand am facut si eu politica mai activ pe la inceputul anilor 2000 era o adevarata batalie pentru a castiga bunavointa preotilor care in campanie spuneau duminica in biserica ca politicianul X a ajutat biserica prin fonduri, donatii, teren sau indemna oamenii, dupa slujba sa ramana in fata bisericii pentru ca vine politicianul Y sa le vorbeasca.

Normal ca bunavointa preotilor se castiga cu alocari din fonduri publice in marea majoritate a cazurilor. Nu contest ca erau si politicieni care donau din banii lor bisericii, mai ales daca se renova sau construia ceva. Nu cred deasemenea ca 100% din preoti erau de acord cu ceea ce am scris mai sus, dar marea majoritate intrau in joc.

Eu ma refer aici la lucruri pe care le-am vazut in mai multe judete, practicate pe scara larga, nu la vreun exemplu izolat.

Deasemenea exista organisme de conducere ale Bisericii care cuprind si mireni, adica oameni din comunitate care nu sunt preoti. Evident ca in toate eparhiile exista politicieni in aceste consilii eparhiale, care bineinteles ca sprijina activitatea bisericii rpin alocari de la bugetele locale sau centrale si apoi primesc, la randul lor, sprijin. Cu un google se pot da multe exemple despre acest ultim aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
De aceea m-am intrebat daca ti-ai botezat copilul, deci daca ai apelat la serviciile unui om pe care il dispretuiesti in mod vadit. In mintea mea treburile astea doua nu se leaga.
Si sunt multe forumiste care se declara atee / au cuvinte de ocara la adresa bisericii, insa isi boteaza copilul. Mie mi se pare un gest 100% ipocrit.


Serviciile unui om ? Omul ´´Ion´´ nu ofera servicii de botez.

Iar botezul este traditie. Este mai mult legat de obisnuinte decat de credinta propriuzisa. Iar biserica stie asta si nu pare sa aiba vreo problema.
Ma indoiesc ca, atunci cand a fost botezat, Isus l-a platit pe Ioan Botezatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
Voiam doar sa spun ca faptul ca un cuvant se afla in dictionar, nu face automat acel cuvant plin de respect.

In dreptul lui este mentionat popular si familiar. Nicidecum jargon, argou, trivial, insulta sau mai stiu eu ce n-ar place urechilor preasfinte.
Ramane deci popa. Suna mai familiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Ca tot aduse Laura vorba despre hrapareata manastire Agapia.
Nu stiam ca o manastire are alaturi de popi (coracora, iertare! ), staret, maicute, diaconi si ... www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20091128&pagina=1&articol=23566" target="_blank">bodyguarzi!



Dar stiai ca este "perfect normal" ca la intrarea in curtea cel putin unei manastiri din Bucovina, sa se perceapa taxa, ca la muzeu? Eu nu inteleg, daca vrei sa participi la liturghie sa sa te inchini, trebuie sa platesti bilet?



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Exista preoti si preoti, asa cum s-a mai spus, dar problema cea mai mare, din punctul meu de vedere, este ca biserica a devenit o afacere.
Cred in Dumnezeu, dar pentru mine nu este egal intre credinta in Dumnezeu si credinta in institutia bisericii cu atat mai putin in persoanele ce o reprezinta fie ele numite popi, preoti etc.

Am sa sustin biserica in momentul in care isi va relua menirea sa ii ajute pe cei nevoiasi sa fie alaturi de comunitatea in care se afla. Atata timp cat biserica este o afacere, pe mine nu ma intereseaza. Iar preotii care cer bani pentru botez nici atat.
Nu am sarutat si nu voi saruta nicodata mana unui preot si nici nu ii voi spune "saru'mana parinte".

Cunosc preoti care isi respecta rolul in societate, care respecta cu adevarat rolul bisericii in comunitate. Care chiar aduna de la cei care binevoiesc sa dea si care chiar da celor care au nevoie, care este alaturi de oameni la nevoie si care nu au cerut niciodata bani ca s-au deranjat sa oficieze cele crestinesti pentru un copil sau adult indiferent unde a fost solicitat sa mearga. Acei oameni au intregul meu respect si sprijin.

Se ridica atatea biserici, in fiecare curte de biserica vezi una veche si una noua, dar in niciuna (sau foarte foarte rar) nu vezi o scoala, un after school, o gradinita (stiu una cu gradinita), spital sa nu mai vorbim, cantina pentru cei nevoiasi etc.

Este un subiect foarte delicat si asa cum pe unii ii doare ca se vorbeste in tonuri negative despre biserica asa ma doare si pe mine ca biserica si-a schimbat directia si atitudinea fata de credinciosi.

Scuze pentru mesajul lung :(

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da, se ridica biserici peste tot. Cand vii din afara Romaniei, acest lucru te frapeaza. Nicaieri in Europa (de vest) nu se mai construieste cu atata sarg la biserici.
Pana si in Bucuresti am vazut ca sunt acum biserici in curtile spitalelor ... iar in oraselul meu natal - a aparut o biserica in curtea POMPIERILOR.
Urmeaza deci biserici in curtile scolilor ...adica oriunde un popa se doreste stapan pe o parohie ...
Multi (ba foarte multi) popi nu au nimic spiritual cu Biblia cat cu pormoneul.Stiti cum se spune in popor ... fa-te popa sau doctor, ca ai sa ai mereu bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

un preot in zilele noastre :)

http://www.youtube.com/watch?v=t4VKGnsk_H4&feature=player_embedded



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo
un preot in zilele noastre :)
http://www.youtube.com/watch?v=t4VKGnsk_H4&feature=player_embedded

coracora, astuia putem sa-i zicem popa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Off,mare ispita subiectul asta...a aparut si el tocmai in postul Craciunului.
Ma manaca limba tare mult,la cate am patimit cu popii astia.Totusi,din respect pt cele sfinte(si una din ele ar fi smerenia)ma abtin.
(promiteti sa reveniti dupa sarbatori?va rooog) am glumit.

Biserica si statul au fost mana in mana tot timpul,nu ma mai mira nimic.

Bizantinii au construit multe biserici(se afirma mai sus ca nu mai are nimeni atatea bis. ca no),perioada de aur a crestinismului-ca raspuns imptriva asupririi crestinilor.De la ei ne-au ramas multe capodopere.Bine,aveau si cu ce.
In zilele noastre,in Romania,ce se intampla pe aici...Poate o fi un fel de raspuns impotriva asupririi comunistilor asupra crestinilor!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mari, nu se poate sa nu fi vazut si tu bisericile aparute in ultimii, sa zicem, 10 ani doar. (cu tabla 'de aur' ca la palatele tiganesti) Ti se par capodopere? I se pare cuiva ca se face macar un 1% arta?


Mergi la inceput