Bucuria popilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mari9
Poate o fi un fel de raspuns impotriva asupririi comunistilor asupra crestinilor!?

Nicidecum. Este doar o combinatie de fariseism politico-religios cu grandomania multor popi cu gradele ascunse sub sutana.
Adevaratii martiri ai prigonirilor antireligioase din vremea comunismului nu si-au construit biserici. Iar biserica oficiala a cam uitat sa-i pomeneasca. Nici nu are cum, din moment ce sefii ei erau chiar printre prigonitori! Vezi Teoctist&co.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui mari9
Poate o fi un fel de raspuns impotriva asupririi comunistilor asupra crestinilor!?

Nicidecum. Este doar o combinatie de fariseism politico-religios cu grandomania multor popi cu gradele ascunse sub sutana.
Adevaratii martiri ai prigonirilor antireligioase din vremea comunismului nu si-au construit biserici. Iar biserica oficiala a cam uitat sa-i pomeneasca. Nici nu are cum, din moment ce sefii ei erau chiar printre prigonitori! Vezi Teoctist&co.



Cat de bine ati zis!Intrebarea mea,era oarecum ironica.Fariseism si grandomanie de prost gust intradevar.


Aceste noi ''biserici'' sunt facute pt nepotu',finu' lu' mai marele nu stiu cui, care are nevoie de ''sa manance si gura lui ceva''.
Nu vreau sa generalizez,dar din pacate asta se intampla in marea majoritate a cazurilor.
Laura25,d'aia sunt facute la norma,arata cum arata,nu au ncio legatura cu basilicile din per. bizantina.Este o mareeeee diferenta intre ele,secole diferenta de gust!!!! Defapt nici nu trebuie facuta comparatie!

(ah,si am zis ca ma abtin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecs_andra spune:

da' la ce le trebuie bani? au bulina rosie pe ele? cad la cutremur?
intreb si io ca tocmai ce am platit un sac de bani ca sa ne putem inmormanta tatal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alecs_andra

da' la ce le trebuie bani? au bulina rosie pe ele? cad la cutremur?
intreb si io ca tocmai ce am platit un sac de bani ca sa ne putem inmormanta tatal...


Doar ai citit, au nevoie de parohii si biserici ca e cerere mare!

Tare as vrea ca aceia care s-au suparat pe subiect sa ne dea exemple de implicare a Bisericii, din banii ei, la proiecte sociale de anvergura! Da' nu cu adus moaste din strainatate!
Doar asa reprosul lor poate ne-ar rusina!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecs_andra spune:

eu pot sa va dau un exemplu, chiar daca nu sustin preotimea (n-am nimic cu religia in sine).
cunosc o asociatie (infiintata de patriarhie sau cel putin sustinuta f. puternic) care adaposteste femei si copii victime ale abuzului in familie. fara niciun interes. preotul este un om deosebit si nu cere niciodata bani, nu judeca pe nimeni, nu incearca sa-ti bage pe gat dogme sau vizite obligatorii la biserica. adapostul este f. bine ingrijit, persoanele care ajuta acolo sau sunt angajate sunt f. ok.
cel putin eu asta am vazut si mi-a placut. mai departe, care or fi interesele sau daca este altceva la mijloc, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:


Presupun ca asta inseamna de fapt implicare bisericii in comunitate si sustinerea proiectelor comuniatii, in ajutorarea nevoiasilor ...

Acum e logic, m-am luminat.





16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Valea Plopului...

...asta nu inseamna ca sustin biserici construite intre blocuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Mai sunt si oameni buni si generosi printre popi (si asta o spun fara sa fiu religioasa, insa cunosc un astfel de om), din pacate insa sunt foarte putini, sunt exceptia care confirma regula. Regula fiind atitudinea asta hrapareata, de acaparare a tot ceea ce se poate (indoctrinarea copiilor in scoli, infratirea reciproc avantajoasa cu politicienii si primitul de bani de la buget, deposedarea oamenilor de proprietatile lor etc.).

Mi se pare revoltator ca se tot discuta despre aceste lucruri, ca se tot construiesc/renoveaza biserici in timp ce scolile si spitalele se inchid, ca presa tot arata diverse abuzuri, si totul continua nestingherit (pe principiul "cainii latra, ursul merge"). In conditiile in care noi niciodata n-avem bani pentru nimic (nici macar pentru lucrurile extrem de importante), si mai e si criza asta, bisericii i se dau bani de la buget pentru catedrala neamului prost (ma scuzati, dar cum altfel ar putea fi numita?!) si pentru tot felul de nebunii, ca deh, contribuabilul plateste! Si inca din fondul de rezerva, care teoretic ar trebui pastrat pentru situatii neprevazute, urgente, catastrofe si mai stiu eu ce.

Ce sa mai spunem de atitudinea cum nu se mai poate mai crestineasca si mai milostiva si mai plina de iubire fata de aproapele a celor de la Manastirea Agapia, care pune cainii si bodyguarzii pe oamenii care vor sa intre in propria curte...

P.S.: e amuzant cum unii dezaproba simpla relatare a unor fapte... ce poti dezaproba la o fapta reala? Faptul ca se povesteste despre ea? Deh, cand nu avem argumente, merg si "diversiunile" astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui alecs_andra

eu pot sa va dau un exemplu, chiar daca nu sustin preotimea (n-am nimic cu religia in sine).
cunosc o asociatie (infiintata de patriarhie sau cel putin sustinuta f. puternic) care adaposteste femei si copii victime ale abuzului in familie. fara niciun interes. preotul este un om deosebit si nu cere niciodata bani, nu judeca pe nimeni, nu incearca sa-ti bage pe gat dogme sau vizite obligatorii la biserica. adapostul este f. bine ingrijit, persoanele care ajuta acolo sau sunt angajate sunt f. ok.
cel putin eu asta am vazut si mi-a placut. mai departe, care or fi interesele sau daca este altceva la mijloc, nu stiu.


Din pacate este o exceptie. Daca macar jumatate din biserici s-ar implica activ in viata comunitatii, iti spun sigur ca n-ar mai comenta nimeni ca se dau bani de la fondul de rezerva.
Si eu stiu un asemenea caz, era o biserica (de fapt inca este), dar catolica, de la mine din cartier care infiintase o gradinita particulara in incinta ei, am avut fetle acolo 2 ani, desi n-am avut nicio treaba cu biserica respectiva (eu nefiind catolica). Sumele platite la gradinita erau simbolice, acopereau salariile si cheltuielile de functionare, primeau orice copii, indiferent de religie, spatiul era f. curat si bine intretinut, educatoarele erau tinere si foarte pasionate de ceea ce fac, si rezultatele se vedeau. Copii nu faceau religie la gradinita, in schimb faceau engleza.
Singurul contact cu biserica era fpatul ca se faceau serbarile acolo, in rest nici nu observai ca exista vreo legatura intre cele 2 (intrarea in gradinita era separata, si chiar daca cladirea in care erau amenajate clasele comunica cumva cu biserica, usile respective nu erau folosite de copii).

La 5 mintute distanta de aceasta biserica era una crestin-ortodoxa, unde atmosfera era total diferita. Cand m-am dus sa-mi fac molifta dupa nastere (parca asa se cheama, sorry, da' eu nu prea sunt dusa la biserica , n-am problema cu credinta, ci cu institutia bisericeasca in sinea ei), era un preot fara pic de har, care vorbea repede, fara niciun fel de inflexiuni in voce si total neinteligibil, de n-am inteles nimic din ce-a balmajit acolo, iar cireasa de pe tort a fost momentul cand i-a sunat mobilul si a raspuns la el fara pic de jena. In aceeasi biserica mi-am botezat fata cea mica, o slujba la fel de fada, dar pentru ca am avut parte de un nas oarecum celebru pe care domnu preot l-a recunoscut de la TV, n-a scapat ocazia sa majoreze la maxim tarifele percepute, evident fara chitanta (ca se si mira omu' cum de la o bisericuta de cartier se percep asemenea taxe exorbitante).

Ca o concluzie personala, celelalte biserici sunt mult mai ok si mai implicate in viata comunitatii decat cele crestin-ortodoxe.

Mergi la inceput