Bucuria popilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Coracora, ai intervenit pe acest topic in mod agresiv si nedrept.
Eu am copiii botezati, merg la biserica dar sunt convinsa ca sunt preoti cu har si popi cu mai putin sau deloc.
Desprecopii atrage atentia prin articolul citat asupra unui fapt extrem de sensibil acum in campanie electorala: este oare implicata Biserica in luptele electorale?
Pe fondul nebuniei care se declanseaza la mari sarbatori cu zeci de mii de credinciosi care se inghesuiesc sa pupe moastele ca poate asa vor scapa de lipsuri si de necazuri, nu cumva se gasesc unii care vor sa profite de deznadejdea oamenilor cu donatii nu din propiul buzunar ci de la Buget ca tot dispun de el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Biserica este scutita de taxe si impozite, deci contributia lor la buget e nula. Daaar, cel mai mare producator de cherestea din Moldova de ex. este Manastirea Bistrita. Sute de hectare de padure au trecut in proprietatea bisericii si acum vuiesc de drujbe si camioane pline de lemn. La Agapia biserica a castigat procesul impotriva a jumatate de sat si le cer satenilor sa isi mute casele, ca sunt pe pamantul lor.

Oare de ce mai scrie in constitutie ca Romania este un stat laic?!?!

Romania e laica. Padurea, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ca tot aduse Laura vorba despre hrapareata manastire Agapia.
Nu stiam ca o manastire are alaturi de popi (coracora, iertare! ), staret, maicute, diaconi si ... www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20091128&pagina=1&articol=23566" target="_blank">bodyguarzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

coracora, interventia ta nu are nici o legatura cu subiectul. a fost doar sa o superi pe desprecopii fara motiv.
nu vad nici o legatura in linkul pe care l-a postat ea si intrebare ta indiscreta.


preotimea asa cum spui e o profesie. preotii nu sunt cu nimic mai presus decat oricare alt muritor. si ei fac greseli, afaceri, nelegiuiri.

pana la urma urmei biserica e o afacere. ar trebui sa i se aplice aceleasi legi.

eu mi-am botezat copilul, pt ca asa e traditia, pt familie. am platit pentru asta, si preotul si-a facut meseria.

Ponta exact asta face ce spune desprecopii. da pomeni electorale de la buget preotilor ca acestia sa propavaduiasca interesul USL la liturghie.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Poate cineva sa-mi desluseasca fenomenul? Coracora dupa ce desfiinteaza subiectul acesta ii da un vot, , fara alt comentariu! Jenant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu am citit articolul, pentru ca nu ma intereseaza incercarile de denigrare a Bisericii.

Voiam doar sa spun ca faptul ca un cuvant se afla in dictionar, nu cace automat acel cuvant plin de respect. Da, "popa" este un cubant din dictionar, la fel este si m u i e r e, si plod, si jidan, etc ca sa nu vorbim de cuvinte de-a dreptul insultatoare care se gasesc si ele in dictionar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Poate cineva sa-mi desluseasca fenomenul? Coracora dupa ce desfiinteaza subiectul acesta ii da un vot, , fara alt comentariu! Jenant!


Subiectul exista bine-merci, lumea isi exprima parerea la fel de bine-merci.
Daca eu il cosider mediocru, trebuia sa-i fi dat 5 stele?
Abia atunci ar fi fost jenant...
Sper ca "fenomenul" poate fi considerat deslusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

In conditiile in care in tara asta sunt mai multe biserici decat scoli, in care popii isi suplimenteaza veniturile la negru (orice botez, nunta inmormantare se face cu plata unor sume aberante la care eu n-am vazut pana azi vreun popa sa dea chitanta), in conditiile in care biserica este scutita de taxe dar desfasoara bine merci activitati economice, ba face chiar si camata, in conditie in care tara e lovita de criza, atunci e clar ca ultimii oameni/ultimele institutii care aveau nevoie de ajutor de la buget si nu oricum, ci din fondul de rezer a (ala pentru situatii exceptionale) NU ERAU POPII/BISERICA.
Asta e de fapt problema, dar cand n-ai argumente ca sa te contrezi pe subiect e mai usor sa arunci discutia in derizoriu prin atacuri la persoana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Nu am citit articolul, pentru ca nu ma intereseaza incercarile de denigrare a Bisericii.

Voiam doar sa spun ca faptul ca un cuvant se afla in dictionar, nu cace automat acel cuvant plin de respect. Da, "popa" este un cubant din dictionar, la fel este si m u i e r e, si plod, si jidan, etc ca sa nu vorbim de cuvinte de-a dreptul insultatoare care se gasesc si ele in dictionar...

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) si Jefferson (3 Iulie 2012)

POZE



Nu e nici o incercare de denigrare, e stire seaca: guvernul a dat din fondul de rezerva bani (destul de multi) pentru ridicarea de biserici.

Dar te rog eu mult, mult si pe tine si pe coracora sa cititi articolul pus de capcaunul. Si alea sunt fapte, realitati, nu e nimic denaturat , nu e denigrare 'fabricata'. Si poftim apoi doritorii la Agapia sa contribuie la cutia milei si sa pupe "sfintele manushite" ale precuviosilor popi si maicutze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta cu retrocedarile de paduri si terenuri catre biserici e veche.Inca din vremea PDL-ului si mai demult,s-au facut manareli in acte ca sa se dea pamanturile si padurile inapoi bisericilor,iar cele mai bune afaceri le au preotii.Preotul de la o anume biserica are han undeva intr-o zona extrem de frumoasa,unul are afacere cu benzina,o statie de benzina si firma de inchirieri masini,unul i-a facut birou notarial fiica-sii(numai taxa de intrare in clica notarilor e 50000 de euro,tipa a fost colega de liceu cu mine.Apoi,lumanarile....in magazin 10 lumanari costa 1.5 ron.La biserica 1 lumanare 0.70 bani.Casa popii de langa biserica....haoleu,maica.

Nu se poate spune ca biserica nu prospera.Insa acum Ponta se foloseste doar de o conjunctura,doar de ceea ce este deja,Exact cum renovezi o cladire.Era,tu bagi bani in ea ca sa-ti aduca profit.
Iar soborul de babe....aoleu maica.....numai ca acum nu mai este chiar asa de simplu.Lumea nu mai merge orbeste dupa ce spun preotii.

Edit:cand eram studenta...eram la o biserica...in fata icoanelor.Preotul era prin fata altarului....la un moment dat ii suna mobilul.Popa sisi salta fustele,scoate celularul,lasa batrana care se spovedea si raspunde la telefon.M-a busit rasul,desi nu era momentul.

Mergi la inceput