Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Fetelor eu nu stiu cum sa procedez cu Elena...

E f grasuna(imediat are 13 kg-vreo 12.5 kg)in sit in care nu mananca paiune aproape deloc, biscuiti deloc, dulciuri f rar, cartofi rar..Mananca supe, carnite, iaurturi, fructe, pufuleti, destul de des gris si orez in lapte (insa slab indulcite)... si mananca la pofta, insa putin ..
Cum sa o pun la cura?

EDIT: Sasha poarta hainute de 18-24 luni in general; 12-18 luni H&M, unde masurile sunt putin mai mari.

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Buna Sei,

Iti raspund intai tie, inainte de a citi mai departe.
Am avut aceeasi problema cu Maya cand era fix la aceasta varsta, in sensul in care atunci mi se parea doar un pic grasuta (era primul copil din grupul nostru si nu prea eram obisnouiti cu gras-slab la copii). Manca foarte bine, nu i-am dat cereale de ex pana la 3 ani si jum, tocmai ca sa nu se ingrase aiurea, pt ca mi se parea mie ca are tendinte.
Uitandu-ma acum la pozele de cand era mititica, nu mi se mai pare grasuta, mi se pare enorma! si sasha are exact aceeasi greutate ca si Maya la varsta lui, insa ea era mai pufoasa.
Nu i-am dat paine, biscuiti, cereale, mix-uri (fructe cu branza, cu biscuiti etc), ci numai mancare normala (bazata pe lactate, fructe si legume). De la 1 an si 2-3 luni pana la 4 ani nu a mai luat in greutate niciun gram, ci pur si simplu greutatea i s-a distribuit si ea s-a inaltat. Acum arata perfect, are vreo 17 kg la aproape 6 ani, poate e chiar un pic cam slabuta, dar nu-i pb.
Noi nu mancam niciodata la fast food (nu am fost la Mc, KFC etc, am refuzat sa merg la orice petrecere organizata in astfel de locatii - considerati ca am eu un pitic pe creier) pentru a-mi proteja copiii macar atat cat acest lucru depinde de mine.
Sfatul meu este sa nu-ti faci griji, ci doar sa ai tu grija ce-i dai sa manance. Adica dulciuri nu altceva decat facute in casa si cat mai putine (si bazat mai degraba pe gris, orez cu lapte, decat pe creme si pandispan / foietaje), cat mai putine prostii (gen biscuiti), cat mai multe legume, branzeturi, fructe crude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna fetelor

Andreea, in Craiova la Zara o gecuta costa 185 lei si combionezonul peste 250 lei.Nu mai inteleg nimic. In Bucuresti sunt mai ieftine?

Trebuie sa gasesti un job pana termini concediul...bafta


Mikka, din cate am observat Anastasiei nu-i place in el dar asta nu inseamna ca nu-i place Mariei...


Sei, Oana, multa sanatate fetitelor

Lena, de ce ti-ai luat tu pantaloni?Nu ti-a placut geaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

bune fatelor,
ma bucur ca reveniti incet incet(pinky, andreea)
Noi suntem ok eu am fost vineri la medic si am facut prima eco.Am sase saptamani si 4 zile si di punct de vedere ecografic si dupa ultima menstruatie deci cred ca e mai mare, are 7,3 mm.Am aauzit inimioara .
Acum si partea trista e ca am un hematom, si trebuie sa iau utrogestan(parca asa) de 3 ori pe zi o luna.Acum sper sa fie totul ok pana la urma, incerc sa nu ma panichez, chiar daca nu prea e posibil.ei dar na acum cum o vrea DD.

Iancu e din ce in ce mai dragut si il ador la propriu.De vineri doarme singur la el in pat(patul mare), la pranz cand s-a trezit s-a dat singur din pat si a venit la noi.Gata e mare deja.Si mai nou a inceput sa imi aduca olita cand vrea sa faca pipi sau kk.Deci e oficial am baiat mare.Mai devreme cand am sunat-o pe bona mi-a zis ca i-a adus Iancu telefonul fara sa ii zica ea cand l-a vazut ca suna
Cu vorbitul mai greu dar facem si aici progrese joi a zis tata pt prima data si de atunci pas, tot mama a ramas la putere.

Fug sa pap si intru mai tarziu

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Anca nu te ingrijora, o sa fie bine bebe. Pup

Iancu chiar e baiat mare, cate lucruri face singur...
Eu nu reusesc sa-l obisnuiesc sa faca la olita, ca de cerut nici gand. De cele mai multe ori plange cand incerc sa-l pun iar cand reusesc incele din ura e un chin sa-i pun pempersul la loc. Voi cum procedati de fel?
Ingeras eu ii dau biscuiti, pufuleti, paine cateodata mai ales ca e foarte pofticios si-mi cere cand o vede insa nu abuzez. Sunt de acord cu tine ca e bine sa stea deoparte de fast food si alte prostii alimentare. E bine ca mananca tot ce ii dai ca al meu e mofturos la legume, greu il conving sa manance asa ceva indiferent cum le prepar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

raluca ei inca nu cere la olita , doar mi-a adus-o de trei ori si cand l-am pus am avut surpriza ca a facut , deci pt mine e o mare chestie.Nici el nu sta pe olita tot timpul, si cand nu vrea nici nu insist, oricum cred ca mai am mult pana scap de pampers, asa ca de ce sa il chinui.
La pus pampersul nu ma plang in 80% din cazuri sta, mai sunt dati dar na , mici cazuri.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, nu ii dau nimic pt muci. ser si aspirat la nevoie. i am dat nurofen pt ca era plangacioasa si am presupus ca e vreo durere de cap .atat sanatate elei!:*

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca050

Anca nu te ingrijora, o sa fie bine bebe. Pup

Iancu chiar e baiat mare, cate lucruri face singur...
Eu nu reusesc sa-l obisnuiesc sa faca la olita, ca de cerut nici gand. De cele mai multe ori plange cand incerc sa-l pun iar cand reusesc incele din ura e un chin sa-i pun pempersul la loc. Voi cum procedati de fel?
Ingeras eu ii dau biscuiti, pufuleti, paine cateodata mai ales ca e foarte pofticios si-mi cere cand o vede insa nu abuzez. Sunt de acord cu tine ca e bine sa stea deoparte de fast food si alte prostii alimentare. E bine ca mananca tot ce ii dai ca al meu e mofturos la legume, greu il conving sa manance asa ceva indiferent cum le prepar

mami de Eduard Stefan ( 26.08.2011)


stii ce a mers cel mai bine la mine, cu ambii copii?
statul la masa impreuna, lasat sa ia incl din farfuriile noastre, cu manuta, dat legume si fructe crude in manuta chiar si intre mese (si covrigei tari ii dau lui Sasha). Si eu ii dau painica in mana cand pofteste, dar fara sa abuzez, evident.
Ai mei se indeamna destul de mult unul pe celalalt, acum insa Maya a devenit extrem de pretentioasa la mancare (la carne in special).
Daca nu uit (poate imi aduceti aminte maine), o sa pun niste poze cu sandwich-uri tari de tot pt copii; sunt haioase foc! acum am facut rost de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

raluca ei inca nu cere la olita , doar mi-a adus-o de trei ori si cand l-am pus am avut surpriza ca a facut , deci pt mine e o mare chestie.Nici el nu sta pe olita tot timpul, si cand nu vrea nici nu insist, oricum cred ca mai am mult pana scap de pampers, asa ca de ce sa il chinui.
La pus pampersul nu ma plang in 80% din cazuri sta, mai sunt dati dar na , mici cazuri.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Anca, relax si enjoy. tu n-ai fost de la inceput sa ma fi vazut prin cate am trecut in sarcina. am avut hemoragie mare la 10 saptamani, dupa care 2 hematoame. unul din ele era mai mare decat copilul la varsta aia (am si uitat dimensiunile exacte si ce le mai stiam :) )

Si ia uite ce bebelina am :D

Dar ai grija la efort, incearca sa nu ridici, sa nu sari, fi mai precauta.

Daca o sa sangerezi sa nu te panichezi, asa se elimina hematoamele. Eu am sangerat cate putin incontinuu pana la 22 saptamani, timp in care s-au eliminat cele 2 hematoame.
Dar bineinteles sa mergi la dr daca sangerezi.
Sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, poate la voi o sa fie ok, depinde si de copil. Unii sunt cu extremitatile reci permanent
Salopetica pare foarte faina

Andreea, 100 ron salopeta la zara?
era la reducere?

Oana, nu e complicat. Bine k mi-ai adus aminte k tb sa o mai hranesc(macar din cand in cand :)) )
eu de cand am dat de painea lui stefan cu maia, cumpar din aia si ii dau, daca nu gasesc nu ii dau, end of story :P

Sei, offf, astept lana lui peste, am mai comandat si de pe okazii niste lana faina la pret foarte bun, am luat niste lana si de la noi dar imi pare tare naspa, sa fac globuri de craciun. Nu stiu ce sa le pun in interior... ceva idei? :D

Racheel, erau foarte faine gecutele si la reducere, dar eu doar asa sa cercetez m-am dus k am o salopeta din 2 piese, si o sa mai primesc o geaca.
Pantaloni mi-am luat k demult vroiam, ochisem o pereche la Levi's dar soata a zis sa nu iau k dak vine bb2 dau bani degeaba.

Anca, am impresia ca am avut si eu hematom la inceput. Nu iti fa griji
eu am spus ca la bb2 nu ma mai duc la eco cum am fost la bb1, k au fost atatea probleme care au trecut si daca nu ma duceam nici nu stiam de ele.
numai stres in plus. o sa ma duc doar daca e cazul, desi stiu cum asteptam cu sufletul la gura sa mergem sa vedem bebe :P

Mergi la inceput