Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Strugurasi de sept-oct 2011**2** | Autor: Sept-Oct2011

Link direct la acest mesaj

In 2011 ,pe la inceput de an ,asa,am inceput sa ne adunam o mana de viitoare mamici in burticile carora cresteau samburei de strugurasi.Timp de 9 luni si un pic am vorbit,am impartasit experiente,ne-am consolat unele pe altele si ne-am incurajat de aici pana aici. Apoi ,dupa ce toti strugurasii au venit pe lume ,ne-am mutat aici ,unde timp de 365 de zile am trecut impreuna prin colici, ragade, "lapte furios" , apoi mancarici , retete, creme miraculoase de fundic usturator, operatii ,dar ne-am si bucurat de zambete,ras in hohote,primii pasi "de-a busilea" , primul pas de manuta,primul pas facut singurel,am lacrimat impreuna la primul "mama" si ne-am incurajat la nevoie.Am asteptat si ne-am rugat ca pana la ziua de nastere a celui mai mic din "vie",sa aflam ca un strugurel va deveni fratior mai mare, si s-a intamplat aici ,in ultimul capitol.

Incepem al doilea anisor de aici:
Cap 1



Ne sarbatorim pe rand, cu tortulet,in ordinea urmatoare :
Cine-i nascut in luna AUGUST hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 7 baietei!




* 05 *EVA --- ANDREEA2011
* 16* BOGDAN NICOLAE --- TANNO25
* 17*VALERIA --- MARRYAN
* 20*MARA --- LOREDANAR
* 21* MARTIN --- LAI
* 23*TEODORA IOANA ---LALI_METE +PAUL IULIAN(01.10.2009)
*24 *ELENA ALEXANDRA --- SEIDANA
*24 *EVA MARIA ---CAMADY +Razvan)07.07.2003)
*24 *MARIA SOFIA ---LALIC
*25*ROBERT MIHAI --- ATHOSIK
* 25*ANASTASIA MARIA --- RACHEEL
* 25*CATERINA ---BUJO +FILIP
*26*EDUARD STEFAN ---RALUCA050
* 26*LORIANA MARIA --- CATY2585
* 28*KATE RINA ---MATZAREBELA
* 28* TUDOR ANDREI ---JADEJADOR
* 28*STRUGUREL si STRUGUREL --- RAMMY_79
* 30*CLARA --- RALLU +ROBERT(24.06.2009)
* 30*ILINCA --- NATALIAS + ANA(01.02.2005)+ STEFANIA IRINA(26.12.2007)


Cine-i nascut in SEPTEMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 13 fetite si 25 de baietei!


*01 *LUCA ---DIDIANANA+GEORGE
* 02*LENARD SEBASTIEN ---THEEA +
*02 *ADIEL ---SIMMO+MARCU (02.2006)+MADALINA(01.2010)
*02 *AYAN ---ZUBI
*04 *MIRIAM --- INEZLUIZA
* 07*ANTON DANIEL ---ABMARIANA
*09 *GEORGE RAZVAN ---IRINUSH4U
* 09*ALEXIA MARIA ---ELENA2706
* 11*DAN ANDREI ---PINKYSOR
*12 *STRUGUREL ---ANDR@
*13 *IANCU MATEI ---ANCA_TOMA
* 14*SARAH --- GERTRUDA32
* 15*RAZVAN OCTAVIAN ---HAYAT_KH
* 15*INEZ ALEXANDRA --- NANNA_MIKA +INDRA STEFANIA
* 16*CIPRIAN ANDREI ---RALU_24
*17 *STRUGUREL ---DANANAGI
* 17*AMALIA MARIA ---OANAB04
*18 *STRUGUREL ---HELENUTZA23
* 18*ECATERINA MARIA ---OANAIASI
* 18*STEFAN ALEXANDRU ---MICHELLA78+TEODORA(2006)
*18 *ALBERT STEFAN ---MARIA26
*18 *ELISA EBECA ---CREOLA +MARIA SARAH(13.04.2005)
*19 *PETRU SEVER ---HELLENA
*19 *LUCA ALEXANDRU SI MATHIAS VALENTIN ---MARINAENACHE
*20 *MARIA CLARA ---ALEX2011
* 20*MARIA ALEXANDRA --- MIKKA11
*21 *ANDREI BOGDAN ---ANDREEA_T
*21 *RONALD ---ELLY+ANNELIES(30.06.2005)
*21 *DIMITRIS ---KORA_B+IANNIS
*21 *LUCA STEFAN ---MUSETTE_01
* 23*MAXIMILIAN ---STEFY13
* 25*RADU GEORGE ---KLAU_DITZA
*26 *BEATRICE ANA ---MAY3
*26 *ANTONIA --- IRIS_K
* 29*TEODOR ---INUTSA+
*30 *MADALINA MARIA --- CORIVIO




Cine-i nascut in OCTOMBRIE hai sus,hai sus,hai sus!
Adica 8 fetite si 5 baietei!





* *MIRUNA MARIA --- IDANUKA
*01 *NOA --- DBUNNY +DANIEL(23.11.2006)
*03 *MIRUNA MIHAELA ---ANILANSA +DARIUS GABRIEL
*04 *ILINCA MARIA ---UNBOTICUTZ +RARES MIHAI
* 06*ANTONIA MARIA --- ANNARE
*07 * RADU ---DARISA +ALEX
*08 *MAIA --- LENAC
*08 * FLAVIUS --- ANCARORO
* 09*NOURA ---ALAYNA
*11 * CALIN --- OANA_S
*26 *LUCAS --- BROOME
*28 *MARIA SOPHIA ---MARIA SOPHIA
*31 * TUDOR --- IONELAMARIA +MIHNEA(14.11.2009)




Rugaciunea noastra pentru puiutii nostri
Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin

Sa-l ajutam pe Strugurasul nostru Razvanel sa ajunga cu bine la operatie, si apoi sa vedem zambetul lui mami si a lui tati ca totul e bine
Donatii : in contul RO35 RNCB 0231 0921 0892 0001
BCR Loc.Medias, pe numele BUCUR RODICA-GEORGEANA:





Zilele de nastere

IANUARIE LenaC: : 07.01.1986,Andreea 2011 09.01.1984, corivio: 23.01.1979, HellenaD: 26.01.1986
FEBRUARIE Mariasophia2, Gertruda32: 20.02.1979, Ionelamaria: 28.02.1982,
MARTIE camady: 05.03.1976, ralu-24: 09.03.1986, NataliaS: 13.03.1976
APRILIE ancaroro: 08.04.1982, Anilansa: 09.04.1984,MatzaRebela: 13.04.1987,musette01: 14.04.1988,
,MAI,loredanar: 24.05.1984
IUNIE raluca050: 01.06.1978, oanab04: 04.06.1981, mikka11: 04.06.1979, elly_b: 13.06.1981, andreea_t: 13.06.1979, athosik: 17.06.1983, Hayat_kh : 24.06.1982, seidana: 25.06.1984
IULIE Creola: 15.07.1975, theea: 22.07.1982, rallu: 23.07.1979,didianana: 24.07.1987
AUGUST Lali_mete: 13.08.1986, adika210xy: 24.08.1981
SEPTEMBRIEAlayna:06.09.1980 , bujo: 06.09.1981, marryan: 21.09.1981, maria_scu: 24.09.1978
OCTOMBRIE maria26: 09.10.1981, racheel: 20.10.1982
NOIEMBRIE dananaig: 20.11.1974, andr@: 27.11.1983
DECEMBRIE inutsa: 04.12.1985, annare: 05.12.1982, klau_ditza: 07.12.1981, zubi: 07.12.1981, caty2585: 25.12.1985, pinkysor: 30.12.1982




CE SA FACI DACA:
Trebuie facut un nou capitol

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.


Cum sa faci parte din grupul nostru
http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/

Cum intri in grupul de yahoo, sa ne vezi si sa te vedem:
-Intri des pe forum,participi activ la discutii sa ne cunoastem.
-Ceri acceptul pe forum,sa vada toata lumea
-Intri pe linkul http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/ si dai "JOIN" la grup
-Specifici printr-un mesaj trimis odata cu "join" sau intr-un pm nickul de pe DC,ca sa te recunoasca administratorii
-Astepti acceptul cerberilor nostri
-Pui in cel mai scurt timp poze cu tine sa te cunoastem si noi

Esti eliminat din grup daca :
-Nu faci folder cu poze intr-o saptamana ( putem modifica timpul ,cum spuneti voi)
-Nu dai date sa dam de tine( un nr de telefon,un mail,sa dam de tine daca dispari si ne ingrijoram)


Nu vrem sa parem rele sau (prea) exclusiviste dar in trecut au fost ceva probleme , si asa am ajuns precaute. Pe grupul de yahoo sunt si date personale de aceea nu se da acceptul foarte usor

CONTUL COMUN
Sept-Oct2011
pentru parola trimite PM



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

sunt prima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

Rach.. nici noi nu ne prea permitem, ca ramane sa traim cu 2000 lei + stimulent , din care 1000 ar merge pe gradinita.. insa la cresa de stat nu vreau sa o duc sub nici o forma, vreau sa se ocupe de ei 100 %.. si la gradi asta, le schimba pampersul le da papa... si sunt 7 copii in grupa
Mama imi zice ca din primavara nu mai vine , ca ii e mila de tata sa il lase singur si trebuie sa inteleg.. E varianta semi-navetei, facem si noi, face si ea... insa e greu 1 h dus una intors, + drumul prin oras..
BONA.. nu vreau sub nici o forma, nu vreau sa imi ingrijeasca un strain copilul, prefer gradinita de 10 ori mai mult


Creola... sapt asta nu promit, pt ca sunt ff obosita

Raluca.. si eu astept iarna, am emotii cu bradul , presimt ca mai mult pe jos va sta (bradul)

Si eu sunt Dependenta de pitica.. de asta refuz vehement sa o las la bunici, desi Mama ma face egoista

Klau.. de mos Nicolae ii iau fotoliu extensibil de burete sau canapea , si o jucarioara cu telecomanda... de Craciun as vrea un bebe/papusa mai mare, ca mai nou imbraca dezbraca ursuletul.. bebele ei fiind prea mic si mai vedem.. un telefon mobil (de jucarie).. niste magneti de frigider , si mai vada acolo

Anca .. ce fain ca doarme langa tine, la noi e numai cu stutul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

se pare ca da! e o premiera pentru mine!
buna dimineata, multumim de cafea raluca!
eu sunt intr-o mare curatenie la munca, dar ma simt foarte bine ... arunc o gramada de chestii .....stiti ce bine face la moral !!!!!!!
crese/bone/gradinite/bunici la mine subiectul e transat din start! tatal meu cred ca ar fi facut depresie daca as fi adus in discutie cuvantul cresa. bine, situatia oricum e una speciala, locuim, asa cum v-am mai spus in aceeasi curte. lucrurile sunt simplificate la maxim, am incredere in mama 1001% legat de ABSOLUT ORICE.

cat despre separarea temporara de copil eu recunosc ca sunt diferita de voi. nu ma recunosc in descrieri ca ale lui bunny, creola, sey. cred ca sunt oleaca defecta. recunosc eu nu am plans/lacrimat nici cand i-am nascut, nici la primii pasi, primele vorbea. pur si simplu mi se umple inima de bucurie, explodez si sun pe cei care eu stiu ca iubesc mult copii si le dau vestea. ma manifest cu totul altfel.
daca stiu ca am plecat pentru o perioada de timp, ma bucur de ceea ce mi se intampla. stiu ca sunt ingrijiti copii, ca as fi sunata de urgenta daca ar fi cazul, pur si simplu ma bucur de petrecerea/evenimentul la care particip. (spre exemplu, cand sunt la munca eu nu sun niciodata acasa sa o intreb pe mama ce fac copii. pai la cata treaba are cu ei, culmea ar fi sa aiba timp de palavre cu mine. in schimb avem conventia ca ea ma suna urgent daca sesizeaza ceva in neregula, si functionam excelent asa)
e adevarat ca ni se intampla foarte rar sa avem evenimente la cre sa nu putem lua copii cu noi dar atunci .... ne dam si noi tinerei pentru cateva ore .
concedii fara ei nu as putea dar un week-end pe an ar fi binevenit!
dar asta e doar ceea ce mi se potriveste mie. fiecare face cum simte.

ma gandeam zilele astea la alex2011 . nu a mai scris de multisor si tare mi-ar prinde bine un sfat de la ea cum sa abordez anumite probleme. spre exemplu Teodora mi-a venit acasa de la scoala cu "perlute" de genul "plange ca o fetita" la care eu m-am aratat usor mirata si i-am spus ca nu gasesc nimic rusinos nici in a fi femeie/fetita si nici in a plange daca simt aceasta nevoie, indiferent de sex. eram curioasa daca e ceva literatura in domeniu, despre cum sa abordam subiectul cat mai pe intelesul lor.
stefan e intr-o eruptie dentara continua. masele/canini ... are o stare mititelul. ufff, de-abia astept sa trecem si de asta. aseara i-am luat un calut pe roti, din ala care se trage cu sfoara. mare bucurie pentru el!
va pup pe toate! revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MICHELLA te invidiez pentru ca ai parintii aprooape. Eu am avut o luna copilul la socrii si era un ritm infernal pentru mine. Drumuri de 40km sa imi vad copilul, curatenie, aervici, mancare.
Cu bona sunt 100%relaxata. Si am incredere in ea. iar copilul a acceptat-o foarte repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

ba eu sunt de parere ca mai buna e o bona la casa omului, bineinteles de incredere si sa se ocupe.
eu cu soacra-mea nu cred ca ma intelegeam, numai sa fi lasat eu de la mine si s-o las s-o infofoleasca, sa ii faca baita la 40 de grade, sa sa sa.
asa cu bona, face ce ii zic eu. o consult si pe ea, dar stie ca nu iau deciziile in functie de ce zice ea.

cu mama nu as fi lasat-o (ipotetic vorbind, fiindca nu e cazul ca nu mai e), fiindca mami a avut 4 copii, nu ii mai trebuia inca unul de crescut. ea era si poeta, mai picta, avea inclinatii artistice. as fi ingradit-o sa i-o dau pe Bibi cand avea si ea timp pentru hobby-urile ei. Pacat ca s-a dus prea repede...

Klau, te inteleg perfect

Sei, depinde si de strain :)
eu cred ca gradinita e bine venita de la 2 ani. mai devreme e cam chinuiala pentru copil. nu mananca singur, nu face la olita etc etc
pana la 2 ani e bine sa socializeze in parcuri, centre, locuri de joaca cateva ore.
a mea deja n-o mai baga in seama pe bona alea doua ore cat sta la centrele alea. isi mai aminteste de ea cand se apuca aia sa stranga jucariile :))
tot am zis ca o invat pe bona sa filmeze sa vad si eu ce face pe acolo.
cica in afara de faptul ca le cam smulge jucariile la alti copii, e cuminte bine, am pus-o pe bona sa o invete sa dea jucariile inapoi. cateodata le da, cateodata nu...

Helenutza, bine ai revenit

Dbunny, ce de par are Noa si ce seamana cu tati :)

mi-ati ignorat intrebarea ce faceti de Craciun :D

noi stam acasa toti trei si ne odihnim. poate mergem pe la o ferma de animale, pe undeva sa il vada si ea e mos Craciun, o sa mergem pe la frati-meu si pe la niste prieteni. si atat. pe bona o trimitem acasa pt 10 zile, deci 10 zile suntem doar noi trei .
o sa-i iau cadou o masuta cu scaunele, fiindca ii plac la nebunie cand merge la centru cu copiii. si acasa se aseaza pe tot ce prinde, scari, baloane, mingi, jucarii. :))

noi tot racite. mie mi s-a intors in forta raceala si tusesc mai ceva si ma doare in gat. iar stau cu masca.
Bibi da semne de vindecare, azi noapte n-a mai tusit asa rau.
dar la 6 dimineata avea chef de joaca asa ca am luat-o cu noi in pat si ne-am jucat si iubit pana la 7 cand a trebuit sa ne pregatim de plecare.

progrese n-a mai facut sesizabile rau.
de mers deja e experta, merge si cu spatele si intr-o parte, alearga. si are o fatuza asa mandra ca ii ies toate astea :))
e cam obsedata de desene. se lasa cu plans ca eu ii pun desene cam juma de ora seara. ii pun you tuburi cu desene de astea educationale. fiindca asa ii mai fac aerosoli, ii mai dau sa pape mai usor, ii mai dau siropele. de astea :D
si se lasa cu cantec cand trebuie sa o iau de la ele.
de vorbit tot mama, tata, baba, bye bye si papa.
dar de multe ori ne imita si ii ies cuvintele de ramai blocat


Lalli, Jade, Mikka, Andreea, Lena, Oana?! Ce mai faceti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

May.. o sa o dau la gradi pe la 1 an si 8-9 luni...

Si noi acasa de Craciun .. la mine Craciunul e in familie in mod Clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

May parerile sunt impartite insa atata timp cat ii am pe ai mei aproape nimic nu as apela veci la bona.

La gradinita vreau sa-l dau si eu pe la 3 ani ca mai devereme la noi nu se poate, nu exista grupa de pitici. In schimb merge cu ai mei la centre de joaca si e foarte incantat, momentan e suficient.

Craciunul noi il petrecem numai in familie, nici nu as vedea altfel,facem cozonaci, sarmale, alte bunatati... impodobim brazii, asteptam colindatorii,seara de ajun ca sa desfacem cadourile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

hehe, vorbiti despre Craciun!
eu tocmai ce am terminat de ticluit scrisorele de la mosu pentru copii cuminti din curtea noastra! ieri i-am dat sotului scrisoarea pe care am gandit-o pentru teodora. a fost chiar impresionat.
asa ca, stimulata fiind de aprecierea lui, m-am pus pe compus scrisori si pentru varul si verisoarele ei. hartie colorata am, ceva autocolante tematice, si gata o surpriza pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

eu cred ca sunt omul naspa al Craciunului , nu vreau sa ma duc la Piatra sa petrec cu familia.vreau sa stau acasa la mine sa fac de toate si sa miroase si la mine a Sarbatoare.In fiecare an fug de la munca(bineinteles ca lucrez si pe 24 dec) ma urc in masina si val vartej la Piatra acolo dute la fratemiu stam putin si apoi fugi la socri stam putin si apoi fugi la cumnat stai putin(toaate trebuie facute in seara de 24 sa nu se supere nimeni)apoi 3 zile te lupti sa iti revii din obseala.Normal ca a doua zi tre sa merg la bunici, ca na sunt singuri si e obligatoriu.
deci cam asta e motivul pt care vreau sa fiu ffff antisociala de Sarbatori, vreau sa stau acasa la mine si sa dorm si mananc, fara vizite, bine poate e dragut sa te mai vezi cu cineva.

Lui Iancu ii iese dintele nr 6 deci asta e motivul pt care e fff mamos si sa nu mai zic de nnnnn treziri pe noapte.Si cum singurul meu simtom de sarcina este somnolenta acuta ma omoara trezirile multiple, dar scap eu , mai am doar 14 dinti .


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Salutare
Klau-ditza-multu de cafea,ador sa beau cafeaua si sa citesc acest forum.
Elisa il va primi de Craciun pe Winnie povestitorul,ii place tare mult.De Mos Nicolae,in cizma ,daca si le spala cateva clementine si ceva simbolic ,o minge sau o carticica.

Si noi de Craciun stam acasa si-l asteptam pe Mosulica si bineinteles colindatorii.

Michella -nu esti deloc defecta ,cred ca tine de firea fiecareia...eu de ex.as fi vrut sa pot sa fiu mai relaxata,detasata.
Timpul le va rezolva pe toate ,pana pleaca cu totul voi avea vreme sa ma obisnuiesc

Mergi la inceput