Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anca... te inteleg perfect..asa eram si noi.. la parinti, socrii, la fratele meu (cand era ), la bunica batrana.. insa de cand e Ela , vin ei la noi .. ca noi avem bradul mare si copilul

Michella.. eu apreciez mamicile relaxate.. as vrea sa fiu mai detasata , insa nu pot ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

anca, da, de acord ca sarbatoarea nu mai e sarbatoare daca te tot plimbi din casa in casa. dar esti gravi, ai copil mic suficiente motive sa spui 24/25 sunt la mine acasa. dar e posibil ne vedem intre craciun si anul nou! nu stiu, ma bag si eu ca musca cu pareri dar parca asa o trambalare ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


May si noi acasa de craciun :)

Michela uite aici o carte faina http://sfatulmamei.com/atelier-creier-roz-creier-bleu/

Sei, pai la gradinita nu tot un strain are grija de ea? :D

Si noi suntem in febra mersului. Cine a zis ca e mai greu cand incepe sa mearga? mie mi se pare mai simplu :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola,

may eu crosetez. multu de intrebare

cateri va sta pana la 3 ani cu mama si de la 3 ani va merge la gradi doar 4h pe zi pana la scoala.

lena, si mie mi s a parut mai greu cu mersul din cauza cazaturilor, canturi de mobila, colturi, alunecat pe parchet/gresie, impiedicat de covoare, impiedicat de pietre afara, pazit copilul de borduri etc. a mea acuma merge in pat..fuge. cand ajunge la margine imi sta inima..se opreste brusc. odata a cazut..cu buza de cantul patului. si a facut o franjuri. si cica sa minimizezi NU-urile...cum?!?! Cu un astfel de copil?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Racheel, Multumim!
Fetelor, sa ne treceti si pe noi pe listuta pls.
Maya dec 2006, Sasha oct 2011.

Eu o sa-l duc si pe Sasha unde merge Maya, la gradi particulara. De anul viitor Maya va merge la scoala si o vor lua cei de la gradi pt afterschool, care va fi cu actuala ei educatoare, de care sunt extrem de multumita.
La grupa mini-mica, la care va merge Sasha, sunt numai cativa copilasi cu 2 ingrijitoare (nu au educatoare, evident, pana la 2 ani).
Ii schimba, se joaca, ii culca, le dau sa pape (se gateste in bucataria gradinitei si le fac pasat ce le spui tu, daca piticul inca papa pasat). Deci nu tb sa manance singuri, dar acolo vor invata.

Referitor la somnic, noi seara ii facem baita, ii dam lapticul si apoi il punem in patut la el in camera, eventual cu un pic de joaca (noi langa patut, Sasha in patut), apoi il lasam singur cu 2-3 jucarioare moi si steluta (la care isi da drumul singur) si adoarme imediat. Asa am procedat de la inceput cu ambii copii, nu i-am culcat cu noi in pat sau in camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si noi tot acasa de craciun :)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC


May si noi acasa de craciun :)

Michela uite aici o carte faina http://sfatulmamei.com/atelier-creier-roz-creier-bleu/

Sei, pai la gradinita nu tot un strain are grija de ea? :D

Si noi suntem in febra mersului. Cine a zis ca e mai greu cand incepe sa mearga? mie mi se pare mai simplu :)




Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011


Lena ba da un strain, un strain supravegheat, autorizat , in mediu "confectionat" pt ingrijirea si educarea copiilor..

Bona e un strain la mine in casa, si ramane la latitudinea ei cat si cum se ocupa.. la gradi nu exista cat si cm.. decat relativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

aaa, a propos de Craciun, uitasem sa va spun: Maya mi-a dat azi dimi o scrisoare pt Mos Craciun in care, surpriza, a scris "Draga Mos Craciun, imi multumesc pentru cadouri! Maya"

am lesinat de ras cand am vazut si i-am spus:
pai mai mami, tu stii deja ca primesti cadouri, de ii multumesti?
M: daaa, pt ca am fost cuminte si spiridusii m-au vazut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:


In sfarsit am gasit si eu o gecuta sa-i vina Anastasiei Bine... nu am vrut sa dau pe ea 200 lei si am gasit pana la urma la FOX cu 100 lei dar ii vine perfect Imi este asa drag.Poate ma credeti nebuna, dar ea fiind mai slabuta si piticuta nu-i veneau deloc bine.,..care ii era buna pe corp ii era lunga la maneci sau care -i era buna la maneci ii venea mare pe corp.
Ne trebuie si ghetute de iarna.Dar i se par scumpe lui tac-su cele care sunt din piele.


Anastasia, inainte sa o intarc adormea la san si eu o luam si o puneam in patutul ei.Acum se pune pe mine(eu trebuie sa stau intinsa in pat) pune caputul pe umarul meu si adoarme.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

ingeras, a fost tare Maya

Mergi la inceput