Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Care sunt orele la care mananca acest tip de meniu fetita ta? Dar lapte? Ce cantitate de lichide consuma fetita ta? Al meu e mereu in urma la lichide, nu stiu de ce. Ce lichide mai bea Maia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

May, informatia de la lena e dintr o carte. cred ca trebuia sa puna tot capitolul aici. ea a facut un rezumat. a dat ideea de baza. problema e ca ai privit tu distorsionat informatia. sunt copiii care refuza sa doarma sau se trezesc f des in timpul noptii de teama ca dimineata, la trezire nu o mai vad pe mama. si cate mamici nu sunt care se plang de nopti nedormite si cauta cauza?!?....

Lena, champignon.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Camady poate chiar ii era frig Evei , s-o urmaresti pe parcurs si sa ne tii si pe noi la curent

Zubi si eu un bebe acasa care se enerveaza si se tranteste de pamant ,iar daca o iau in brate mai nou a inceput sa ma loveasca cu picioarele !!!!

Oana chiar m-ai facut curioasa cu Conceptul Continuu ,abia astept s-o citesc ! Bravo pentru kg in plus (chiar daca era imbracata)

Lena mersi pentru link . E interesanta omleta ,dar mi se pare multa munca eu nu gatesc aproape deloc pentru noi ,nourei ii fac la ochiul aragazului si sa deschid cuptorul pentru un ou (l-ai pus intreg? ca nu scrie) ,sa fac mamaliga si la urma sa nu-mi manance,ma dau cu capul de pereti asa
Noi avem un puzzel cu un fluture ,contine 3 bucati si vin asamblate , corpul si 2 aripi ,de o parte si alta a corpului ,mi se pare un pic greoi pentru ea ,dar o ajut si se descurca ea

Atosik ce modern e Mosu la voi aduce-n sac un Ipad Noura l-ar face praf, l-ar calca in picioare,o vad cum se comporta cu notebook-ul meu

May sanatate ,offff vad ca iar ati racit .Mi-ai dat curaj sa -i dau Nourei o ciupercuta sa pape
Varza sa n-o baloneze ,eu mi-am facut o data varza de bruxelles cu un sosulet si nu mi-a placut ,de atunci n-am pus in gura varzuci
Bona ta merita o urechiala , cum sa-i dea cu parfum fetei ??Pfooaaa

Klau cand unesti acele 2 cuburi si e format puzzel corect,scoate un sunet ? Ca noi asa avem ,dar e greu pentru Noura ...

Mihaela, imi era dor de voi

Multumesc fetelor , Noura e mai bine acum , nu mai are diaree,cred ca e de la dinti ca-i iese o masea, acum sunt doar 4 scaune pe zi mai pastoase,in rest toata ziua vrea sa se imbrace si umbla cu hainele dupa cap , merge foarte bine mai nou a inceput sa alerge , se invarte ,amesteste si buufff jos face aauuaaa , la sortatotul de forme nu are rabdare,daca nu ii iese ,tipa si arunca totul chiar da cu piciorul in ele ,
De Mos Nicolae nu-i iau nimic, ca nu sarbatorim Sotul nu stie de asa ceva , Noura nu intelege si nu tin la traditii de genul asta



Bunny ????
Jade e suparata sigur pe noi ,de nu ne mai scrie deloc !!!





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May, eu sincer as vrea sa primesc informatii care sa ma deranjeze. Am mai spus asta si o mai spun o data. Pentru ca de multe ori am aflat prea tarziu
Una din referinte este cartea Alethei Solter "The aware baby". Acelasi lucru l-am citit in mai multe carti.
Evident ca nu o sa il trezeasca, dar daca observa probleme cu somnul poate sa fie acesta un punct de plecare cand incearca sa afle de ce se intampla acest lucru. Nu am dat solutii pentru ca nu sunt in masura. In plus daca Klau ar vrea detalii m-ar intreba, daca nu ii place/convine ce am spus m-ar ignora. End of story.
Eu credeam ca aici faceam share la ce stim.
O sa incerc sa imi triez raspunsurile.
Nu ma supar cand cineva e direct :)

Mihaela, pai habar nu am cat lapte bea, dar bea de obicei dimineata (in jur 7/8/9, depinde cand s-a culcat) la amiaza la somn si seara
micul dejun azi a fost la 11 pentru ca s-a trezit la 10 :D
pranzul la 13
LM dupa pranz ca am bagat somn
humus pe la 4
cina pe la 6-7
lapte seara la somn si dak nu a mancat bine la cina mai bea si inainte de somn
Eu tin un pahar cu apa pe masa si cand ii este sete imi arata, nu i-am dat niciodata asa k trebuie sa bea apa. Nu stiu cat bea, nici nu vreau sa stiu :)) (nu bea mult :D )

Oana, cred ca o sa incerc si eu. Sa vad cand gasesc in piata :)

Alayna bine ca e mai bine pitica
Pai eu la omleta am facut asa:
oparit spanac 2 minute
calit ceapa in apa si apoi am adaugat spanac, am batut 2 oua, am adaugat o lingura de apa rece (pentru pufosenie) apoi amestecat ceapa cu spanacul cu ouale si pus in vas yena la cuptor pt cateva minute.
Nici eu nu m-am complicat cu mamaliguta :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:


ALAYNA nu stiu daca scot si sunet cuburile. La aduce nasa de craciun. eu le-am vazut doar pe webcam
LENA, MAY nu m-am suparat. Asa, in general nu sunt suparacioasa decat daca ma calca cineva pe coada rau.
Oricum din sfaturi/pareri iau ce cred ca se aplica. Piticul meu e fericit cu bona, nu plange seara la culcare si nici nu ma cauta dimineata. Dar cand ajung acasa nu stie cum sa isi mai manifeste bucuria. Ma. topesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Nu s-a trezit nimeni??????
Mai dau o cafea daca e nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor pe unde umblati?
Aseara Eva dupa ce a baut lapticul mi-a vomitat in 4 jeturi o gramada de lapte.Nu stiu ce s-o fi intamplat.Pana acum e bine, inclusiv scaunul.Ce-o fi fost?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

alayana: Am avut probleme. V-am citit insa. A murit soacra de cancer pe 23 noiembrie. Sotul e tare suparat. Nu mai povestesc cu detalii ce si cum a fost. Dar va dati seama.
lena: Multumesc mult. Eu nu prea reusesc sa ii fac un program decent de masa lui Dani. Cel mai mare impediment e ca se culca tarziu si se scoala tarziu. Asa ca cel mai ades masa lui de pranz e pe la 16.30. Pur si simplu n-am idee ce sa mai incerc. Ca sa reusim sa-l culcam pe la un 22.30-23.00 (! mai devreme nici nu reusesc), am ajuns de o vreme, nu mult e drept, sa-l scoatem in muff noaptea la plimbare. Adica impingem caruciorul cu el inauntru pana adoarme, nu il lasam sa circule noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MIHAELA condoleante !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

si eu pe aici!
am racit cobza! imi curge nasul de zici ca sunt robinet stricat! marele noroc e ca am luat eu raceala de la Stefan asa ca el e ok acum. Teodora imi calca si ea pe urme.
camady, poate a baut prea repede laptele, asa mi se intampla mie cu Teodora, ea a fost si este un mare fan al laptelui!
uff, imi vine sa ma bag in pat, sub plapuma!
nu stie nimeni sa faca capitol nou?


Mergi la inceput