Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

merci mikka:) pai el abia ma imparte cu pitica:)) daramite sa mai fie un bebe;))) plus nu as mai face eu fata deja simt ca am 2 bebei lol poate peste ceva timp... cum ai spus suntem tineri.. poate ne razgandim:))

offf may ce patanii si cu bona.. asa e parca uneori te prostesti de tot si uiti ca anumite chestii nu s bn de facut... si eu ma mai trezeam cu soacramea ca mi spunea ca i-a dat nush ce sa manance.. nu ma intreba poate sa manance? a mai mancat? bn e bn ca mi spunea ca i-a dat si dupa ca altfel daca ii era rau nu as fii stiut de la ce.. macar stiu ca mai am si eu cateva ore pe zi pauza nu in fiecare zi insa e ceva si e un ajutor

si a mea se joaca cu sticlele ahahaha si cu hainele:))) are si jucarii se joaca si cu ele prin rotatie:))) dar parca mai bine se intelege cu sticlele:))) ce-o fii asa extraordinar la ele nu pricep:)))
acum in loc sa doarma face ture intre dormitor si sufragerie:)))) i-a pus si tacsu melodia preferata:))) o parodie pentru iphone 5 e moarta dupa melodia aia:)))):))) inchid si eu calculatoru sting becu si o bag la nani fortat:))) ca altfel ne prinde dimineata si nu mai doarme
va pupic
noapte buna

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Ispravele piticei: http://burchiu.ro/kate-rina-burchiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Klau, cum puzzle din 2 cuburi?

Pfff, Oana cu siguranta face ea mii de puzzle-uri in minte cand se gandeste ce sa mai faca :)))
Noi am primit acest puzzle si vreau sa ii mai iau pentru ca ia placut. Adica prima data cand l-a pus era foarte fericita si de atunci daca mai tb sa o iau de undeva (peria de la wc :))) ) ii spun repede sa caute puzzle-ul si ea se plimba prin casa si il cauta :)

May, cateodata te miri cum tb sa dai instructaj pentru orice detaliu... pe vremea lor nu erau atatea chimicale... iar de cum a dat siropul... :(
Felicitari pentru sofat, ai grija la viteza
Se poate sa le dam deja ciuperci?

Mikka deja lucrari? :D
Aletha solter spune ca daca lasam copilul cu o bona trebuie sa asteptam macar 5-10 minute pana se acomodeaza copilul apoi sa plecam in casa (tu cum ai facut?:). Si mai spune ca daca o ducem in alt loc (adica nu la noi acasa) trebuie sa stam si mai mult, pana vedem ca se simte in largul ei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Fetelor, si Maria are o adevarata preferinta pentru peria de la wc
I-am cumparat si ei una si se joaca cu ea, se si piaptana cu ea

Lena, eu corectez inca lucrari,peste 3 saptamani se incheie semestrul si eu nu am note...

Bona vine cam cu 15-20 de min inainte de a pleca eu, se aseza pe canapea si se uita la noi, nu intervine deloc(mi-a spus ca i-a explicat o psiholoaga la care a lucrat ca nu e bine sa intre pe usa si sa vina direct la copil, sa stea mai bine un pic pe langa ea fara sa se amestece), Maria de cum o vede, sare la mine in brate si incepe sa planga, eu ma mai joc cu ea, o pup, ii explic pt a mia oara ca merg la scoala dar vin repede, ca o iubesc mult si o sa imi fie dor de ea, ea urla, apoi papa tzitzi, iar urla, apoi o ia bona, ea urla, apoi incepe sa ii arate diverse prin casa (sau ii mai da drumul la desene dar asta cand nu mai are alte solutii pentru ca urasc sa plec si sa o las plangand, mai bine cu ochii la Tv) eu ii fac repede pa si ies pe usa. apoi stau la usa vreo 5 min si ascult, de obicei se linisteste cam la 10-15 secunde dupa ce ies eu, stiu sigur ca am numarat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LENA din cate am vazut sunt 2 cuburi. de ex se formeaza o rata - capul pe un cub corpul pe celalalt cub. Si sunt mai multe animale.
MIKKA eu am noroc cu bona ca piticul doarme cand plec la servici. Altfel nu stiu cum ar reactiona.
MAY felicitari pt curajul de a conduce singura. Eu nu am mai condus de doi ani. Se cheama. comoditate la mine. Of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Uitasem de cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata:)

Lena, si eu am dat ciupercute coapte in tigaie cu unt si putina sare in mijloc. azi mancam omleta:)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

ziua buna si de la noi!
lui Stefan nu i-am dat inca ciuperci, dar e o idee! a cam tusit si el zilele astea, plus ceva muci! cred ca ii ies caninii, am avut parte de niste plansete, mataieli ...
may, felicitari pentru sofat! va admir din suflet, pe mine la capitolul sofat ma recomanda calitatea de vesnic pieton asa ca ... va admir!
va pup pe toate, trebuie sa termin ceva la munca dar revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Prea liniste in casuta noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, mi se pare foarte corect ce faci
Stii ce ai mai putea incerca. Sa va jucati de-a mama se duce la serviciu. Am inteles ca ii ajuta sa isi elimine tensiunile si nemultumirea.
Ex: iei o jucarie care e mama si o jucarie care e copilul si mama incearca sa iasa pe usa si copilul plange tare si tot asa
sau inversezi rolurile, ca sa se simta si ea in control, ex: cand ea iese din camera tu incepi sa spui: nu iesi, te rog stai aici langa mine... ceva de genu
sper ca ai inteles, pare stupid, dar din cate stiu functioneaza. Noi am folosit playfull parenting cand a fost racita si tb sa ii aspir nasucul si ne-a imbunatatit drastic procesul.
oricum inainte de a incerca playfull parenting am fortato, k daca incepeam direct cu joc era mai bine
mie tb sa imi vina zilele astea playfull parenting si caut sa vad ce scrie la acest capitol, daca vrei o gasesti in engleza online sa arunci un ochi pe ea.

Klau, din punctul meu de vedere cazul Mikkai e mult mai fericit, copilul stie cand pleaca mama si o vede. Pe tine nu te vede si s-ar putea sa ii fie frica sa adoarma ca sa nu se trezeasca fara tine.
Am inteles cu puzzle-ul, o sa caut si eu.

Ce fel de ciuperci dati?


Meniu
dimineata: mei cu mere, stafide si scortisoara si unt
amiaza: ciorbita de vitel cu multe legume
snack: humus din linte cu tahini, usturoi si ulei de masline pe paine cu maia
diseara: paste cu brocoli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

hello.

Lena, apreciez ca esti foarte implicata si citesti carti despre cum sa fi un parinte mai bun. Ce nu apreciez e ca de multe ori faci niste afirmatii, ca cea de mai sus pentru Klau, care nu fac nimic altceva decat sa deranjeze persoana in cauza.
Ce sa faca Klau in cazul asta? Sa isi scoale copilul mai devreme?

Nu incep sa contest si afirmatia in cauza din lipsa de timp si chef.
Dar daca afirmatia in cauza ai citit-o undeva, da sursa sa poata si Klau sa se informeze daca vrea si eventual sa gaseasca si o solutie sa minimalizeze efectele negative. Cu toate ca eu ma indoiesc ca ce ai scris tu se aplica la toti copii.

sper sa nu te superi ca-s asa directa.

merci de felicitari fetele.

Mikka, si noi va pupam

Mergi la inceput