A inceput campania electorala.....

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da` ce-ti place Capcaune tie?Ia zi...sa stim si noi...Boc si Elena?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Da` ce-ti place Capcaune tie?Ia zi...sa stim si noi... Elena?

Madalina


Ii place si lui ce este frumos ca doar nu o sa-i placa frizura lu' Crinutu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bre,uite lipsa de profunzime in gandire a barbatilor....se uita la ambalaj.....caut imediat.....definitia femeiii din poezia lui Eminescu,citand din memorie risc sa gresesc....NUTA e coborata din poezia lui Eminescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Bre,uite lipsa de profunzime in gandire a barbatilor....se uita la ambalaj.....caut imediat.....definitia femeiii din poezia lui Eminescu,citand din memorie risc sa gresesc....NUTA e coborata din poezia lui Eminescu.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Ei na, ca parca ai nevoie de profunzime in gandire ca sa te gandesti la Crin, chiar si politic sau mai ales!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Poate cineva sa ma lumineze cu cine tine Realitatea.tv?
Bichir imi place si emisiunile lui de pe acest post tv mi se par interesante.
Acum nu vreau sa cad in plasa cuiva fara sa stiu cine este!


Uite unde ne-a adus manipularea TV!! Deja nu mai poti sa te uiti la o stire sau talk-show ca automat te gandesti: asta tine cu X sau cu Y!!
Habar n-am cine-i Bichir, poate l-oi fi vazut dar nu i-am retinut numele, insa indiferent la ce post lucreaza, daca iti place emisiunea lui, bagi frumos un google pe una din temele dezbatute intr-una din seri la el, si vezi cam ce zice si restul lumii despre chestia aia. Iti iei informatiile din cat mai multe surse, le treci prin filtru ratiunii si tragi o concluzie: manipuleaza sau nu. Daca el iti explica ce verde-i cerul, si tu gaseti peste tot ca e de fapt albastru, e clar ca emisiunea lui nu se merita! La fel si viceversa.
Si mai repeti asa, de control, din cand in cand, cate-un google pe ce dezbat ei, ca sunt si unii care incep impartiali sa atraga publicul si dupa ce-i fidelizeaza nitel, se strica repede intr-o directie sau alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mickyyy teoretic ai dreptate. Dar eu sunt suspicioasa pt. ca sunt teme de discutie fata de care eu am o orecare sensibilitate si experienta in manipulare, , deoarece atrag public naiv asa ca mine.
Bichir pare chitit pe astia de la Petrom. Acu Vantu nu se stie, sau nu stiu eu, pe cine a pus tunurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Blatul alegerilor este evident!

Sunt numeroase semnale ca Basescu si lideri USL au ajuns la un acord.
PDL-ul pare resemnat. Guerrilla internautilor PDL de pe internet a intrat in silenzio stampa, desi au un potential mare dovedit nu doar la referendum, dar si in perioada 2008-2012.

Primarii PDL colaboreaza in teritoriu cu candidatii USL, sustinandu-le campania "pentru interesele locale". Frunzaverde, unul din ministrii cu multe mandate in turism, care nu a avut loc de Udrea in guvenarile Basescu, incearca sa se relanseze in USL.
Toata lumea asteapta alegerile si migrarile postalegeri din Parlament, sa vada cum au fost "arajate cartile" de catre Basescu si de Ponta. Alegerile nu vor decide configuratia parlamentara. Aceasta se va decide la "masa verde".

www.mediafax.ro/politic/zgonea-nu-i-impunem-presedintelui-basescu-un-mandat-pentru-consiliul-european-ii-recomandam-10337907" target="_blank">Zgonea: Nu-i impunem presedintelui Basescu un mandat pentru Consiliul European, îi recomandam.
Dupa ce declara ca hotararea este de recomadare afirma ca:

Citat:
Întrebat cum va putea Parlamentul sa-l determine pe seful statului sa respecte o rezolutie pe aceasta tema, Zgonea a raspuns: "Eu cred ca ar trebui sa-l întrebati pe presedintele României daca domnia sa va putea sa nu ia în considerare o hotarâre sau o rezolutie a Parlamentului în plenul sau reunit cu privire la un mandat pe care i-l recomanda domniei sale în momentul în care discutam într-un Consiliu European extraordinar resursele financiare alocate României în perioada 2014-2020".

Sigur ca Presedintele o sa ignore hotararea Parlamentului, daca tocmai presedintele CD afirma ca-i o recomandare si ii "ridica mingea la fileu".

Presedintele Camerei Deputatilor nu cunoaste Constitutia!
Citat:
ARTICOLUL 102
(1) Guvernul, potrivit programului sau de guvernare acceptat de Parlament, asigura realizarea politicii interne si externe a tarii si exercita conducerea generala a administratiei publice.

Politica interna si externa din programul de guvernare este stabilita de Parlament, prin programul de guvernare. Presedintele reprezinta Romania, nu se reprezinta pe sine sau electoratul propriu. In situatia asta orice reprezentant la Bruxelles se duce cu un mandat de la Parlament, nu cu un mandat de la Presedinte.
Romania si politica externa nu functioneaza cu doua centre de decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Din seria Flotari Logice: sa se analizeze urmatoarele enunturi:

Citat:
(1) Guvernul, potrivit programului sau de guvernare acceptat de Parlament, asigura realizarea politicii interne si externe a tarii si exercita conducerea generala a administratiei publice.

si
Citat:
Politica interna si externa din programul de guvernare este stabilita de Parlament, prin programul de guvernare.


Gasitorului unei asemanari, recompensa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Uite, vreau sa cunosc si eu un om care va vota una din aliantele USL sau ARD. Si care voteaza din convingere, adica voteaza pentru ca spera, crede ca ce promit aia se va indeplini.
Nu-i nici o gluma, vreau sa-mi explice si mie cineva de ce as vota USL sau ARD, adica cei care au scorurile cele mai mari in sondaje, ceea ce indica intentia romanilor de a-i vota.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, eu as fi unul din marii votanti USL , daca e sa ma du la urne. Si nu ca mi-s dragi si as avea cine stie ce incredere in ei, ci, pentru ca, asa cum a postat si Laura, nu vreau sa ma ajuga PDL la putere acum. Cat au mintit si s-au imbuibat in timp ce noua ne-au taiat salariile si indemnizatiile si ne-au dat cu flit, asa si eu am chef sa le dau tot cu flit. M-am saturat de ei cum ne faceau la misto "mamicutele" care au impanzit Romania si ca bugetarii grasi si rotofei care stau pe spinarea bietului stat roman (da, da, bugetarii aia cu salarii de 800-1000 lei), pe cand ei cand au furat (dar nu asa discret, ci au intrat in cascaval disperati rau de tot) tot pe spinarea bietului stat roman, n-a mai zis nimeni nimic, s-au sustinut unii pe altii la mare arta! Asa ca pas, pot sta bine merci si in opozitie!

Nu ca astia de acum ar fi mai grozavi, repet, nu ii voi vota din convingere, ca sunt uscaturi si acolo, ohoho.... Culmea ca n=am fost de acord cu ei la suspendarea presedintelui, dar PDL-ul tot nu -l mai vreau la putere o perioada!
Dar stai sa vad daca ajung la urne

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Monica, am spus ca inteleg votul negativ, si eu l-am practicat, dar nu mai vreau sa aud de el, consider ca (si) asta (adica votul dat unora sa nu iasa altii) a condus la formarea unei clase politice ce nu mai are nici o legatura cu alegatorii. Pentru ca, indiferent cum, poate cu o rotatie la 4 ani, aceeasi politicieni conduc tara. Fix aceiasi.
Intelegi, desigur, ce vreau sa spun.
Si atunci nu pot vota ceva ce nu cred.

Spuneam ca as vrea sa cunosc un votant USL care sa creada sincer ca ce zice Ponta, Antonescu si trupa lor e adevarat, se va intampla si va avea efecte benefice (asa cum s-au tot laudat de cand erau in opozitie). Cineva care va vota USL pentru ca cunt cei mai buni, nu pentru ca trebuie data o lectie celorlalti.
Am constatat ca tot dand lectii (prin vot negativ) ba unora, ba altora, n-am realizat nimic pentru viata mea. Ei bine, asta inseamna ca am gresit.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput