Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

A, si cu DVD-urile: nu le poti pune la calculator, ca sa nu va mai intrerupa voua programul?

eu is o superscartzara la desene, il las doar de la 9 la 10, cand is pe disney junior desenele lui preferate. in rest... nu prea si acum s-a invatat si el si nu prea mai intreaba.

in schimb, ma asasineaza cu jocuri de rol: eu sa fiu soarece si el pisica... ma rog, in orice rol io tre s-o incasez

Cu jucariile: le strangem impreuna. Daca nu pun mana si eu, nu pune nici el, deci banuiesc ca puterea exemplului personal conteaza aici.

Recunosc ca si eu in ultimul an, care a fost cel mai de rahat din viatza mea, m-am crizat cam mult. Stiu ca e vina mea si nu a copilului si incerc sa ma... reimblanzesc.

Ce pot sa-ti zic e ca am remarcat ca atunci cand are spectatori, inji face spectacol. adica daca suntem mai multi in casa, e mai greu de discutat cu el. probabil nu-si seteaza polul de ascultare, nush, pe mine oricum ma simte mai tensionata cand e mai multa lume, cand is doar io cu el is muuult mai relaxata si ne intelegem mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

La faza cu cutitul: io nu l-as crede pe cuvant ca se va duce sa-l puna la loc.

---

Fetelor, multumesc pt raspunsuri. Si eu sfarsesc cu confiscarea obiectului, darrr cumva raman cu ideea ca nici asta nu e ok, ca e modul meu de a-mi arata muschii. Recunosc ca daca ridic tonul inceteaza si inainte de confiscare...



Ce sa puna la loc??? Nu are cum/nu exista/nu avem NOI voie ca ei sa ajunga la cutite! Presupunand prin absurd ca ajuns cumva (pot exista situatii...), AP sau nonAP i-l cer/iau din mana atunci!!!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:



Adela are plansele de "pitura" intr-o coperta-reclama la Rotarix, care are o poza cu vreo 6 bebei, mi-a aratat unul de-acolo:"Mami, cam asa vreau sa fie bebele meu!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada



Adela are plansele de "pitura" intr-o coperta-reclama la Rotarix, care are o poza cu vreo 6 bebei, mi-a aratat unul de-acolo:"Mami, cam asa vreau sa fie bebele meu!


stie fata ce vrea

si acum
buna
si las cafa

si ceai pentru burtici

O duminica cum o doriti!


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Kiar ca ar trbui sa trec pe ceai... dupa ce am baut o jumatate din cana de cafea cu lapte (m-am oprit ca eram supraturata), m-am trezit ca aveam 120 pulsul... Incepe sa fie mult kiar si pt mine!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Buna dimineata!

Monn, nici mie faza cu confiscatul nu mi se pare ok, as incerca altceva, dar sunt in pana de idei si mi-e frica rau de preocuparea pentru prize. In rest, boacanele sunt normale la varsta asta. Cred ca ar trebui sa ne amintim ce faceam noi la aceeasi varsta si asteptarile n-ar mai fi atat de mari. Din punctul meu de vedere, daca vrem ca ei sa nu se joace cu ceva, trebuie sa avem grija sa ascundem cevaul ala; altfel, e vina noastra, nu a copilului. Nu zic ca nu mi-ar placea ca eu sa-i spun cu ce nu are voie sa se joace, iar el sa ma asculte, dar mi se pare utopic. Cum zicea Novus, ei nu au notiunea pericolului si atunci sunt dispusi sa testeze te miri ce minuni. Tinand cont ca imaginatia lor o intrece mult pe a noastra si ca, din cauza asta, pericole ii pasc si unde nu anticipam, macar alea anticipate sa le "dezamorsam" noi.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

No, Mada, te rog sa te straduiesti sa produci bebelusul ala conform cerintelor!

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Kea, si eu am cutitele de tartinat intr-un sertar in care la o adica ar ajunge si ea daca si-ar pune mintea, dar alea adevarate-s puse asa de bine ca si eu tre sa ma urc pe scaun sa le iau ca am 1,60m si dulapurile suspendate le-o pus destepti de barbati din viata mea (tatal si sotul) fix la 1,60, ca la 1,50 li s-o parut ca dau cu capul in ele Eu imi scot parleala cu cate un "miiiiiitz!" miorlaito-imperativ de cate ori am nevoie de ceva de pe sus.
Oricum, fascinatia pt cutite a disparut indata ce am inceput sa tartinam impreuna "branza cu vacuta" (da, la vache qui rit, spurcati-ma). Nu ca ar fi fost ea prea pasionata de subiect oricum....dar nu pot avea incredere numai in ea, nici nu stii ce idee ii vin, sa se faca utila.... eu imi amintesc o stire la tv in care o bunica si-a omorat nepotul pt ca i-a dat o sacosa in burta, uitand ca in sacosa, pe langa cumparaturi, avea un cutit ascutit si mare, luat de la ascutit in ajun de ignat.... copilul avea undeva la 10 ani si nu a putut fi salvat....

Monn, cu obrazniceala si noi patim exact la fel, cand sunt musafiri eu sunt mai incordata, tati e foarte fixat ca are un copil politicos (si daca tot il stie el ca zice multumesc si cu placere, pai sa stie toata lumea...) iar copilul zburda pe pereti, ne ignora, se desfasoara cu o energie cvasi-isterica si nu ai cu cine sta de vorba.

Mai e ceva. Eu la mine acasa nu mai am prize securizate de exemplu. Am mai renuntat la o parte din securizari. Dar cand suntem numai noi 3 acasa Ilinca e mereu de coada unuia dintre noi, nu e niciodata singura, ca nu sta nici ea, ne cauta compania. Pe de alta parte, cand mergem la tara, am comis-o grav, toti adultii suntem bun bazati ca sigur e un adult cu ochii pe ea....asa ca acum vreo 2 luni o gasit-o ta-su plimband...toporul . Asa ca acum am invatat lectia, stau numai si numai de coada ei si acolo, ca in baza grijii altora.... Asta-vara ma trezesc ca intreb unde e copilul...se joaca la nisip. Cu cine? Pai singura. Asta in conditiile in care nisipul e undeva langa o poarta (nu pleaca singura da oricand o poate insfaca cineva) si pe o raza pe 20m sunt butoaie cu apa de ploaie, bazinul broastelor testoase si muuuuulte cacaturi de instrumente, araci, sarme, ce vrei si ce nu vrei, ca la o gospodarie....si nu pot sa comentez pe tema asta, ca bunicii stau acolo 24/7 iar eu ma duc 3 ore o data la 2-3 saptamaqni..... Asa ca m-am invatat minte: COPILUL E RESPONSABILITATEA MEA SI A LUI TA-SU....numai noi suntem vinovati daca se intampla ceva !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Mai e ceva. Eu la mine acasa nu mai am prize securizate de exemplu. Am mai renuntat la o parte din securizari. Dar cand suntem numai noi 3 acasa Ilinca e mereu de coada unuia dintre noi, nu e niciodata singura, ca nu sta nici ea, ne cauta compania. Pe de alta parte, cand mergem la tara, am comis-o grav, toti adultii suntem bun bazati ca sigur e un adult cu ochii pe ea....asa ca acum vreo 2 luni o gasit-o ta-su plimband...toporul . Asa ca acum am invatat lectia, stau numai si numai de coada ei si acolo, ca in baza grijii altora.... Asta-vara ma trezesc ca intreb unde e copilul...se joaca la nisip. Cu cine? Pai singura. Asta in conditiile in care nisipul e undeva langa o poarta (nu pleaca singura da oricand o poate insfaca cineva) si pe o raza pe 20m sunt butoaie cu apa de ploaie, bazinul broastelor testoase si muuuuulte cacaturi de instrumente, araci, sarme, ce vrei si ce nu vrei, ca la o gospodarie....si nu pot sa comentez pe tema asta, ca bunicii stau acolo 24/7 iar eu ma duc 3 ore o data la 2-3 saptamaqni..... Asa ca m-am invatat minte: COPILUL E RESPONSABILITATEA MEA SI A LUI TA-SU....numai noi suntem vinovati daca se intampla ceva !


Noi am skimbat prizele cu totul, adik astea noi sunt securizate ele de la mama lor, nu avem cum sa le desecurizam, dar nici nu o intereseaza. Cand era mica, le mai cerceta, iar pe atunci eram cu kirie, cu prize veki, pe care le securizasem noi cu... plastice le-alea de la ikea...

Cu soacra-mea am avut si eu o buseala ultima data cand am fost la tara, tot pe-a kestie de-asta, ca lucrurile stau asa si "nu au cum sa stea altfel", dar nu se baga copilul acolo! E nu zau!?

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Da, da!!! Asta am vazut si eu, pe de-o parte copilul e mult mai linistit cand e numai cu mine sau numai cu taica-sau, dar daca se mai adauga ceva neamuri, deja face acrobatii ca sa arata ce poate el, iar eu, ori ma bazez ca-i cu X, dar il asta i-l paseaza lui y si y il lasa balta ca vede ce frumos se joaca cu z( z copil fiind) si ma trezesc ca nu-i supravegheat de nici un adult, ori imi distrag altii atentia, pe langa bebe, de am momente ca-l scap din priviri. La socrii la gradina e tare frumos, dar ma streseaza cele de mai sus, plus ca mai vad cate un cutit infipt in pamant, un topor lasat la indemana etc. Eu plec de acolo tare obosita.

Ah, mai vroiam sa spun ca eu o inteleg pe Floric, ea trebuie sa impace o multime de adulti, ca sa ii schimbe, slabe sanse.

M-a enervat barbatu. Copchilu ma inebuneste ca vrea scaun de la ikea. Si tobogan, dar scaun cu cucu-bau neaparat. Ieri i-am zis ca ii luam azi, ca vazusem un anunt pe internet si era la jumate de pret. Vrusese si niste masini, dar era mai mult asa, ca sa nu iese cu mana goala din magazin. i-am zis ca nu luam si masinile si scaunul, daca vrea scaunul, lasam masinile. imediat a renunta la ele. Azi sunam la aia, cica aaaaa, nu mai stiu cu cat le-am pus in internet, aaa dar stiti la nou costa 60 de euro ( pai stiu, dar nu-l iau nou si doar el stabilise pretul in anunt, nu eu), sa intreb copiii daca mai vor sa-l vanda, bla bla bla, in final ne suna ca nu-l'mai vinde. Apoi am gasit altul in internet dar barbatu-meu gata, el atunci vroia sa se duca sa-l ia, acum nu mai are chef, poate saptamana viitoare...

Mergi la inceput