Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Si prizele noastre sunt din alea securizate, iar pe deasupra le-am mai securizat si noi, dar tot ma streseaza cand ph e cu degetele prin ele. Keutu n-a avut treaba cu ele, dar phmai ca nu le linge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ce faceam eu la varsta asta?

Cea mai boacana...... Am dat mancare la puisori, am inchis usa cu cheia si am plecat dupa mama la serviciu.
Alex tot la varsta asta a plecat si el de capul lui la Disney (era sub supravegherea atenta a tatalui prietenului lui. noi eram unul la baie si unul la recuperat caruciorul). Ni l-au dus aia de la securitate dupa ce l-am dat pierdut.

Asa ca stati cu ochii pe ei ca pe butelie, ca se pare ca-i varsta explorarilor fara parinti.

Luni sau miercuri purcedem la amestecatul biletelelor cu numere si nume. Daca mai sunt doritoare, e ultima strigare pt inscriere pe Lista Mosului.

Mi-a aratat Alex o reclama cu calutul de care zicea Bianca.Se gandea ca dromaderul are nevoie de un prieten.Nici gand!...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vaaai, pisigri, cred ca faceam infarct in locul tau la faza cu curtea Dar parca o si vad pe Ilinca plimband toporul cu moaca ei cand e pusa pe "fapte bune"
Io nu ma pot gandi la mine in copilarie ca io eram genul "unde-l pui, acolo sta"...nu stiu de eram asa o placintzica, ai mei in niciun caz nu m-au "dresat", dar iaca, de copil asa temperament aveam, de la vrasta a doua ce-am luat-o razna
Eu cu Phiphi am zile cand ne intelegem ca doi adulti de-aia responsabili, nu orice adulti;)) Azi am fost numai noi in Real, intai ne-am oprit la fast-food-ul chinezesc si am mancat, a cerut si o apa (n-are nicio treaba cu sucurilesi daca-i sar in nas, parca nici nu le vede, asta-mi place mult, sa speram c-o mai tine o vreme;)) apoi am intrat in DM si i-am dat sa impinga un cosuletz de-ala fain pt copii. No, numai in ritmul meu a mers, ne uitam la rafturi, io puneam ceva in cosh, punea si ea ceva ce i se parea mai atractiv, eu ziceam:"nu ne trebuie asta, pune la loc" si scumpa de ea se executa; uneori doar lua de pe raft si ma intreba din priviri, eu ziceam ca nu ne trebuie si punea inapoi. Bine, analiza ce avem in cos si la toti clientii le-a futurat mandra ditamai cutia de prezervative, no, ce sa facem, noua nu ne plac berzele Nimic nu i-a trebuit de pe raft decat o punga de cereale, e singurul lucru ce l-a pus pentru ea in cosh.
Bine, sa nu-ntelegeti ca e mereu asa, are si ea zile mai proaste...dar foarte rar in ultimul timp, ptiu, sa n-o deochi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!

Noi am fost la Pinochio, i-a placut pana au intrat vulpoiul si motanul in scena, au trecut pe langa noi ca am prins bilete doar langa scena si sa faca o gluma, au incercat sa-mi ia poseta , gata a fost Ada , am plecat val vartej !!


Ilinco, asa ma inteleg si eu cu Ada, exceptand momentele cand e obosita, flamanda sau are o zi proasta ca doar si noi avem din astea, nu ? Adica mergem la cumparaturi linistite, studiem, mai si cumparam cate ceva daca avem bani, daca vreau sa probez haine, ii satisfac ei intai dorinta si apoi se revanseaza si ea

Prizele nu le-am avut niciodata securizate, nici nu a manifestat vreun interes pt ele, cum va spuneam si cu cutitele, ea in principiu e precauta dar asta nu inseamna ca din curiozitate nu poate lua toporul de ex

Cand avem musafiri si ea face spectacol de obicei, ideea e sa o lasam in ritmul ei si sa nu o obligam sa ''performeze'' pe scena ca sa ne umflam noi in pene pt ca asta e de obicei greseala parintilor , la fel si cand copilul face o scena in public, in loc sa isi indrepte atentia asupra copilului, pe ei ii intereseaza mai mult ''ce o sa zica lumea ''

Pana la urma fiecare ne cunoastem copilul si stim cum sa il luam ca sa fie armonie


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Eu cand eram mica, nu prea faceam boacane doar ma pierdeam, se vede ca imi placea sa umblu din frageda pruncie
Asadar m-au pierdut de mai multe ori, de fiecare data cand ma gadeau, mi-o cam luam dar tot nu ma invatam minte

Fratele meu in schimb era tot dupa fusta mamei, eu am fost in in clasa a 5 a in excursie in Bulgaria, v-am mai povestit eu, am facut si ''bisnita'' , el abia prin liceu a vrut sa mearga intr-o tabara si atunci a venit cu jumatate din haine ale altcuiva
El in schimb facea tot felul de inginerii : a facut doua ditamai gauri in perete, sapand cu surublenita pt ca a vazut el un suport de telefon ce astepta sa fie montat si s-a gandit sa le usureze munca alor mei , a desenat cu pixul tot linoleumul dintr-o camera , si-a tras televizorul pe el, a sarit de pe pod direct in apa, si lista ar putea continua, ideea e ca fiecare are temperamentul sau si ce merge la unul nu e general valabil pt toti

Si sincer pe mine nu ma incalzeste prea tare sa aud ca si altii nu mananca fructe sau nu saluta de ex , vreau sa gasesc o solutie care sa mearga la noi


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello!

FLORIC, in mare subscriu la ce au spus fetele. Si eu am tendinta de multe ori de a o trata pe Ana ca pe un adult si de a avea pretentii prea mari de la ea. Si eu foloseam (inca mai folosesc, dar mai rar) metode mai "dure", gen impus, amenintat, etc. Am constatat insa ca nu tine. La ea tine vorba buna, sa ii explici si para explici ceva, pana ti se intoarce gura la ceafa.
A inceput sa dea roade si am ajuns si noi, pe alocuri, la intelegerea de care vorbesc Ilinca si Novus. Nu va putea fi veci genul de copil cum este Ada, tot temperamentul si personalitatea ei le are, dar vad ca a devenit muuult, dar muuult mai intelegatoare. Chiar si acum, cand am avut musafiri (au fost tata si sotia la noi si au stat peste week-end), desi si ea face in general circ cu lume mai multa a fost super intelegatoare, chiar exemplara as putea spune.

Chestii legate de siguranta: Ana e f docila din punctul asta de vedere. Nu atenteaza la prize, nu se catara (f tare, adica are niste locuri in care are voie, dar supravegheata), nu are treaba cu cutite, nu trage (chiar mi-am primit papara de la doamna dr gen ca tin fierul de calcat sus si si-l poate trage in cap. eu stiu ca nu si-l va trage veci, dar de dragul doamnei dr i-am schimbat pozitiunea). Mai ia si ea cutite de pe masa, cu noi de fata, dar discutam, explicam din nou si gata, cere cutitele ei si se calmeaza, sau cere direct cutitul ei, fara sa mai atenteze la celalalte. Controlat, cu mana pe mana mea am lasat-o sa umble si cu cutite de oameni mari, am considerat ca mai bine stie ce si cum se foloseste si stie ca nu are voie singura, decat sa nimereasca cine stie in ce circumstante langa unul si din curiozitate ca i s-a interzis mereu sa faca vreo nefacuta.

DVD-uri: ea le are la indemana pe toate, dar nu umbla decat la ale ei, le rascoleste si para rascoleste. I-am explicat ce se poate intampla si ca va trebui sa isi asume. Cand nu mai scapam de ea ca vrea si vrea sa ii punem, a luat taica-su cutia cu cele in cauza si a pus-o sus. Acum lucrurile au revenit la normal.

Pahare: Ana bea si din plastic si din sticla, dar daca as sti ca e nabadaioasa as lasa-o doar cu plastic. Nu se plimba cu ele prin casa, bea si il pune singura pe bufet/masa, etc.

Recunoscut greseli: are replica Adelei: nu-i nimic, se mai intampla, a fost o greseala. In general recunoaste, a avut o perioada cand zicea ca nu ea, ca n-a facut nimic, dar i-am explicat ca am incredere in ea si ca prefer sa imi spuna adevarul mereu. Cand o prind cu fofarlica o intreb de multe ori daca e sigura, pana recunoaste mustacind adevarul.

Eu in general aplic cu ea sinceritatea si transparenta. Ii spun ca am incredere in ea ca se va uita doar la un desen si apoi va veni sa imi spuna ca s-a terminat si va inchide Tv-ul. Vine de fiecare data sa imi spuna si evident negociaza pe inca unul la infinit. Mai las unul, maxim doua si gata. E cu un pic de scandal, dar ii spun ca daca face asa ma va determina sa nu ii mai pun data viitoare, ca uite, eu am incredere in ea si ii las libertate, astept doar intelegere si respectarea conventiei initiale. Si merge.
I-am lasat acces la cutia cu bomboane spunandu-i ca am incredere in ea, ca bomboanele trebuie sa fie mancate cu limita, ca altfel ne fac rau la dinti, burta, etc. Tine figura, nu ia fara sa intrebe, dar ar intreba toata ziua si incepe cu milogeala aia cu te roooog, numai una, etc. Atunci ii spun : vezi, ma faci sa ascund bomboanele daca nu esti de inteles. Nu e mai bine sa ne intelegem decat sa incepem sa ne ascundem. Tine de cele mai multe ori, mai las eu o bomboana, mai lasa si ea si ajungem la un consens.
Si in magazin la fel, imaginati-va ca am fost atat de temerara incat am dus-o la Carr4 cand au bagat jucariile pt Craciun, inclusiv minnie povestitoare de 300 lei. I-am explicat frumos ca mergem in cercetare, ca nu luam nimic, ca acum doar alegem pt lista mosului si ii scrim lui ce si cum. A fost cu un pic de cantec, ca a pus ochii pe un bebelus nu stiu cum si il vroia taman atunci, dar cu discutii am rezolvat-o si pe aia pana la urma.

Gata, exemple ar fi multe, ideea de baza este ca discutand si explicand, tratand copilul de la egal la egal nu cu "nu ai voie" si gata, pana la urma el va intelege. Cand este ceva care ii pericliteaza sanatatea, recurgem la orice sa indepartam obiectul respectiv. Cand nu exista cale de intelegere, adica e capos si gata, e, aici eu recunosc ca nu am rabdare, dupa ce am explicat de n ori, zic gata, luam X, sau nu mai mergem in Y loc si gata, e receptionat mesajul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Si noi am comis-o pe-asta cu jucariile acum 2 sau 3 saptamani, tot la carfur si tot la minnie povestitoarea am ramas intepeniti... pana la urma m-am dus eu sa fac cumparaturile si a ramas Costin cu ea la Minnie. Cand m-am intors... a trebuit sa il conving pe Costin ca NU NE TREBUIE.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai, mie mi-e asa de ciuda cu jucariile astea povestitoare, de nu ma imaginati....v-am mai zis eu. Pe de o parte sunt de parere ca Craciunul e pentru astia micii si ca o data pe an merita sa le faci orice nebunie ca sa ii vezi fericiti. Pe de alta parte, cand ma gandesc si la cati bani dau (cu care as putea sa cumpar altceva, sau mai multe altceva-uri, nu de alta) pe o jucarie care rosteste 3 vorbe 5 prostii care vor fi invatate pe de rost in 3 zile....
Nu stiu daca tineti minte ca am intrat eu la un moment dat in vrie cu cumparaturi cu mickey, ca parea sa fie pasiune mare. Nu stiu daca nu cumva a fost chiar la primul Craciun dupa operatia cu urechea, ma rog... Si am cumparat 100 de rahaturi pe tema MM.
Am un scaunel gonflabil care se umple de praf la ea in camera, a stat pe el exact in seara de Craciun cand l-a primit.
Am puzzle-ul ala marisor cu clubul lui mickey si cu masinuta care se trage cu cheia si circula, nici nu mai stiu pe unde zace, nu l-am vazut decat de 3 ori insirat prin casa
Noroc cu autocolantele pe care le-a tuflit pe pereti si de care nu scap usor :))))

Pe de alta parte va spun, cand am vazut pisiceala aia rusinata sa-l vedem pe povestitor mai de aproape...m-am induiosat toata...mi-am amintit de mine cand eram (nu asa de ) mica, stiam ca exista chestii cu care ai mei nu ar fi fost de acord si nici nu le mai ceream, desi mi le doream mult....si ma gandesc de ce sa-i fac eu asta fetei...

Dup-aia ma gandesc ca orice ar primi tot o sa se bucure ca-s jucarii noi...

Si tot asa...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vai Doamne, pe cat de minunata a fost in oras pe atat de solicitanta acasa, a scos tot de prin dulapuri si sertare, a vrut numai jocuri "fizice" si care musai sa ma implice: sa-i fac "puszi" pe burta, api ea mie si tot asa ca gaia-matzu' aproape o ora, apoi sa-i fac gadi-gadi, apoi sa ne prindem parul cu agrafe reciproc...Uh, la 17.30 a adormit, sper ca pana dimineata, oricum ne trezim devreme tare....si sper sa nu faca shushu pe ea (vad ca noaptea se tine si 12 ore).
Sa nu va mai zic ce-a mancat azi: ciocolata kinder, o napolitana, pachetzele de primavra de la chinezi, cerealele alea oribile ce si le-a ales din DM (ca pufarinu', niste bilutze), un pumn de fructe goji uscate, 5 castraveti in otzet, 2 felii de paine goala...la un moment cerea smantana dar nu m-au mai tinut nervii, noroc ca atunci a intrat tac'su pe usa si a uitat ce vroia:)) Sper sa n-o apuce durerea de burta la noapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Monn, si cum rezolvi situatia? Caci esti pe linie cu mine. In sfarsit, am cu cine discuta. Cum faci sa il convingi ca "el" e acela care a facut ce s-a intamplat, nu perete, nu mucii singuri, nu delfinul, etc.
ASTA ERA INTREBAREA MEA INITIALA.

Pisik, multumesc de sfaturi.

Mergi la inceput