Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, au existat proiecte lansate in dezbatere publica care prevedeau exact reducerea numarului de ore la unele materii cu aerisirea programei, dar s-a amanat aprobarea lor. Aceste proiecte care regandeau programa de acum. Ce folos insa, totul devine bun de aruncat la gunoi cand se schimba ministrul ....

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12502583-ministerul-educatiei-anul-scolar-2013-2014-elevii-vor-avea-manuale-noi-clasele-anul-scolii-profesionale.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

merci!

Nu stiam ca erau deja facute. Acum le refac :D Cel putin pot merge rapid, daca au deja ceva
Ce apare acolo in articol seamana suspect de mult cu noul plan cadru

Mie normal mi s-ar parea ca modificarile de plan cadru sa apara in acelasi timp cu noua programa. Nu merg decalat. Inca nu am inteles daca va fi asa sau nu. Si nu am inteles nici la cine se aplica - la cei care intra in clasa 1 in 2013, doar cei care intra la pregatitoare in 2013 etc

Cred ca ar trebui un subiect nou legat de asta... Va suparati daca incerc sa transfer tot ce s-a discutat pana acum (legat de noul plan cadru) intr-un nou thread?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

E minunata ideea de a face mai mult sport la scoala,dar de la teorie la practica e intotdeauna cale lunga.Vom vedea.

Daaar...voi ce intelegeti de aici :
"La clasa pregatitoare,clasa a I-a si a II-a se studiaza integrat disciplina Matematica si Explorarea mediului avand o singura programa de studiu care cumuleaza nr de ore alocat pt disciplinele Matematica si Stiinte ale Naturii"

"La clasa pregatitoare,clasa a I-a si a II-a se studiaza integrat disciplina Muzica si miscare "

disciplina "Matematica si Explorarea mediului" ???
disciplina " Muzica si miscare" ???

se studiaza "integrat"?

cum adica "integrat"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Pfff, Jasmine, pe mine m-ai pierdut.... Daca asociem matematica si explorarea mediului...sau o fi o abordare novatoare pe care noi nu o intelegem.

Si Matei citeste zilnic, cateva pagini inainte sa se culce. Si l-am obisnuit sa aiba tot timpul o carte la el, sa citeasca in masina, la tenis cand asteapta sa intre pe teren, la after school dupa ce-si termina temele, etc, oricand se plictiseste. Sa considere cititul cea mai buna metoda de relaxare si petrecere a timpului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Exact la faza cu "integrat" m-am blocat si eu. Chiar nu inteleg ce naiba inseamna asta.

Cat despre suplimentarea orelor de sport ... sunt de acord cu mina si szivarvany.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

La clasele V- VIII se discuta de multa vreme preadarea integrata la chimie, fizica, biologie sub denumirea de Stiinte, predata de un singur profesor. Nu se stia care din cei 3 ar fi mai competent sa le predea la gramada. E si asta un mod de a face economii la buget.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

1.Din cate stiu si am dezbatut problema la scoala va pot spune ca ai nostri copilasi vor merge pe vechiul plan cadru care permite dascalului sa mearga pe nr. minim sau maxim de ore, sa aleaga extindere sau aprofundare la materiile de baza, iar pe noul plan vor merge actualele clase pregatitoare si viitoarele clase I.
2. Muzica si miscare - vom canta si vom dansa, ne vom distra si vom uita de romana si matematica. Nu e rau, dar nu stiu cum va fi pana la urma. Chiar le ziceam colegelor ca vom lua lectii de Zumba sa fie si benefica miscare. Cele doua ore de muzica si miscare le vom face noi si cele de ed. fizica le vor face profesorii. La clasele III-IV va fi o ora de joc si miscare.Eeee, ce vom face...vom vedea. De-a lungul activitatii didactice am trecut de la trimestre si note la semestre si calificative, la o programa tot mai incarcata, ora de lectura separata, scoasa ora de lectura, reintrodusa, cand facem noi orele de ed. fizica, cand profesorul, cand iar la clasele I-II le facem noi si in rest profesorul, iar toate orele le face profesorul...mereu noul a adus mai multe minusuri decat plusuri. De exemplu, eu si acum as prefera tot notele, nu calificativele si colegele mele toate-s de aceeasi parere...dar nu intereseaza pe nimeni de sus.
Din punctul meu de vedere mi se pare grav reducerea nr. de ore la lb. romana la clasa I. Daca pana acum se mergea pe 7-8 ore de lb. romana dintre care 1 era lectura si aveai timp ca 1 ora pe saptamana sa consolidezi alegand 8 ore (7 +1aprofundare), dupa noul plan vor fi 6 ore de Comunicare in limba romana (5 scris-citit + 1 lectura). Daca vor aerisi programa va fi ok, daca nu...va fi ingrozitor. Si la clasa a IV-a va fi mult pentru ca din cele 6 ore vor ramane 4, iar programa e...
3. Nu stim exact cum va fi matematica si explorarea... cred ca se vor face activitati tematice cum se fac acum in gradinite si la clasele pregatitoare.
Stiu ca prin invatarea integrata diferite discipline sunt organizarea, puse in relatie cu scopul de a evita izolarea lor cum se face in invatamantul traditional. Se va face mereu legatura intre matematica si stiinte.

In rest noi suntem bine, scoala merge foarte bine, nu avem probleme. Prefera romana, citeste cu placere fara s-o imping, prefera cartile de la biblioteca scolii, cred ca i se pare mai interesant, iubeste ora de c. mediului, merge cu tot felul de informatii, daca spune ceva de care doamna poate nu stie a doua zi sustine cu materiale concrete si asta am aftat-o recent ca ea nu mi-a spus dar mi-a povestit colega mea dupa o discutie despre pasarea Harpia. Ii plac grozav artele, îi place si matematica acum, rezolva corect, dar parca nu are sclipirea care o au elevii cu inteligenta logico-matematica. Nu le putem avea pe toate.
Cu timpul stau mai prost, intru citesc, dar nu apuc si sa scriu.

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Pfff, Jasmine, pe mine m-ai pierdut.... Daca asociem matematica si explorarea mediului...sau o fi o abordare novatoare pe care noi nu o intelegem.

Si Matei citeste zilnic, cateva pagini inainte sa se culce. Si l-am obisnuit sa aiba tot timpul o carte la el, sa citeasca in masina, la tenis cand asteapta sa intre pe teren, la after school dupa ce-si termina temele, etc, oricand se plictiseste. Sa considere cititul cea mai buna metoda de relaxare si petrecere a timpului.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din 09.09.2004
si bb2 DPN 18.09.2013
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Mina, da-mi te rog cateva exemple de lecturi pe care le prefera baiatul tau. Merci.

ochi_verzi, iti multumesc pentru impresii. E bine ca avem printre noi un cadru didactic care sa sublinieze gravitatea reducerii nr de ore la romana si matem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Sa ma laud si eu cu fie-mea: au facut un concurs sportiv intre clasele a II-a si a III-a si ea a luat locul 1!

lbelciug si Ioana citeste in fiecare zi.
Acum citeste Jurnalul unei Pustoaice, e la volumul III si e topita dupa el.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daca programa actuala a dus la dezastrele de la examenele de final de-a 8-a si bac, aka analfabetii feisbuchisti, atunci poate ceva nou aduce si ceva bun.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput