Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Supeeer mi se pare ! Si sa subtieze manualele evident



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Poti sa argumentezi de ce ti se pare super? Crezi de ex ca acum materia e prea incaracata?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
JUCARII SH de vanzare


N-am citit proiectul de lege ca sunt cam in viteza. Cred ca Daria se bucura din acelasi motiv ca si mine: in scoli se face prea putin sport, copiii sunt mult prea putin educati sa aibe o viata sanatoasa. Daca-ti permiti(financiar vorbind) si ai timp, trebuie sa gasesti activitati sportive extrascolare. Daca nu...nu. 2 ore de sport pe saptamana, din care cel putin una, iarna, se transforma in stat in classa, mi se par prea putin. Ideal ar fi ca aceste ore de sport in plus sa fie axate realist pe activitati sportive accesibile varstei. Caci, daca ajungem tot la probe de control si-n rest jucat fotbal aiurea pe teren, iar n-am facut nimic.
Da, pe undeva materia mi se pare prea incarcata, cred ca as prefera o materie un pic mai lejera si mai mult timp pt exercitii/aprofundare. Dar e bine si asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mina, eu am inteles ca materia predata ramane la fel. Deci de unde mai mult timp pt exercitii/aprofundare?
Nu zic ca sportul e inutil, dar mi se pare o prostie sa le ia din orele de ro si mate pt acest motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am si scris parca despre subtierea manualului sau n-am scris ? :D
Si sper ca am voie sa ma bucur sau n-am voie ?!
O da, eu sunt mai putin academica, mai putin cu stresul si bagatul materiei pe gat asa in ritm comunist, nu de alta, dar nu vad sensul stufaraiului. E pararea mea.
Si da, mintea sanatoasa e intr-un corp sanatos !
Sau la voi in scoli nu sunt copii obezi ?! E normal asta ? Nu mai vorbesc cand vor creste si jumate din clasa au scutire la sport ca ... e greu :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Mina, eu am inteles ca materia predata ramane la fel. Deci de unde mai mult timp pt exercitii/aprofundare?
Nu zic ca sportul e inutil, dar mi se pare o prostie sa le ia din orele de ro si mate pt acest motiv.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
JUCARII SH de vanzare


Pai am zis ca n-am citit propunerea de lege, era doar parerea mea, ca daca se subtiaza materia va fi mai mult timp de aprofundare si ca asta ar fi un lucru bun. Daca.

Nu stiu, pe mine reformele din invatamantul romanesc m-au pierdut demult. In prezent mi se pare o prostie ca pt admiterea la liceu sa conteze inclusiv evaluarea din cls II. De ce nu alea de la pregatitoare? Sau scorul Apgar? Exagerez, bineinteles.....
Una peste alta, insa, o programa mai lejera si axata un pic mai mult pe aspectele practice si aplicative nu cred c-ar strica nimanui. Ba din contra. Iar durerea cu sportul o re-afirm cu tarie oricand: suntem educati, inca din scoala, sa fim sedentari. Pentru sanatatea tinerei generatii, ar trebui facut ceva in sensul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi cer scuze pt vehementa, n-am nimic cu nimeni la acest subiect
Dar, nu voi uita cum anul trecut am mers cu fi`mea la cateva antrenamente de baschet.
Unde erau si fete din clasele 7-8 ... iar cand antrenorul le-a spus sa sara coarda de 100 de x
pt incalzire ... au spus ca ele asa ceva nu stiu dom`le ... ca ele nu prea merg la ore se sport.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Mina, eu zic ca la bb2 al tau sigur la admiterea in liceu va conta si scorul Abgar, asa ca ai grija, da?! 10 cu felicitari sa fie! Si la 1 an poate n-o sa stie tabla inmultirii, ca nu-l primesc astia la cresa:))

Radem, noi, radem..dar sistemul nostru de invatamant e de toata jena, din pacate..:( stim de toate si nimic, marea majoritate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:


Propunerea pt noul plan-cadru nu specifica nimic legat de imputinarea volumului de cunostinte predat, Mina. Cu alte cuvinte vor sa reduca nr de ore, dar materia sa ramana la fel (inclusiv manualele, szivarvany).
De ce nu au introdus proiecte extra scolare care sa implice participarea la ore de sport?
Eu refuz sa cred ca asta era posibil DOAR prin reducerea orelor de romana si de mate. Sa ne gandim cati tineri scriu anagramat in prezent?

Ca o comparatie cu ce am invatat noi cand era la scoala: orice cadru didactic poate confirma ca materia este aceeasi la ro si mate pt clasele I-IV. Ce este diferit fata de "vremea noastra" este volumul exagerat de teme (in cazuri izolate) sau predarea in avans a unor notiuni (de ex la cl a IV-a in loc de a V-a). Faptul ca au mai multe caiete speciale si culegeri este un adevar, dar eu vad asta si pt ca se merge pe o diversitate mai mare de probleme la mate sau texte de citit.

Referitor la citit: cel mai multi elevi citesc in clasa! Daca si orele astea se imputineaza, cand o vor mai face? Cati din ai nostri citesc acasa? PUTINI!

Nu am pus intamplator aceasta intrebare, consider ca e important sa avem o dezbatere! Poate ati auzit dar la simularea de la clasa a-8-a au fost unii copii care ziceau ca subiectele nu erau din materia predata. De ce oare? Schimbarile propuse azi ne vor afecta educatia de maine a copiilor nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Noi am facut seara program de citit - minim jum. de ora, inainte de culcare, citim, toti - inclusiv cea mica isi ia cate-o carte din biblioteca - musai fara poze - carte de oameni mari - are 2,6 ani. :)
Aseara don-soara mare mai-mai ca protesta, ca d-na a zis 2-3 pagini, ea de ce trebuie sa citeasca mai mult?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea citeste zilnic. 2-3-5 pagini cate ii pica bine, seara. Pt ca asa e regula la noi acasa, pt ca a inteles ca in situatia ei este un musat, nu e dupa chef. Citesc si eu ale male si ea ale ei. Nu cred ca scoala trebuie sa ii educe in toate directiile.
Despre scrisul corect, ajunge sa te uiti pe FB si sa-ti vina sa plangi.
Dar ... nu poti da vina pe scoala in totalitate, nu ?! Mai trebuie si disponibilitatea parintelui sa-l verifice pe copil sa vada nivelul, sa tina legatura cu scoala sa afle ce-i face odorul si la ce are nevoie de ajutor.
Zic eu.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Conform legii trebuie schimbat curriculum. Trebuia din 2013, dar s-a amanat
http://adevarul.ro/educatie/scoala/primelemanuale-noi-distribuite-elevilor-clasa-i-mai-devreme-2014-1_50eef71056a0a6567e64bc0c/index.html

Mai era un articol care pomenea chiar de o amanare in 2015, dar nu il mai gasesc. Sper ca nu :D

Mergi la inceput