Juniori de Iulie - August 2004 * (105)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello! Sper sa nu ma dati disparuta, nu am calculator functionabil acasa si la birou sunt full de treaba.

La sfarsit de saptamana m-am petrecut prin spitale, aasaa, ca de onomastica mea, dar am reusit macar sa fac investigatii cardiologice amanuntite, asa ca acum sunt posesoarea unui frumos diagnostic de HTA stadiul 3 cu risc inalt, ceea ce nu e tocmai ceva Ok la varsta mea... Cauza: stresul...
Important e ca deja ma simt mai bine dupa 2 zile de tratament, sper sa fie OK la control peste o luna.

Si eu ma gandesc la cadourile de Mos Nicolae, de Craciun, dar si pentru Sf.Matei, adica vineri.
Daria, seturile cu origami au cumva si instructiuni?

Deocamdata mi-am marit familia cu un motan negru, identic cu pisica disparuta acum un an, iar Matei e in culmea fericirii :)
Felix (asa a fost botezat in unanimitate), face aport, e un alintat si un jucaus, asa ca a fost compania ideala pentru Matei cat eu am fost la spital.

Despre concursuri, stiu ca e un subiect controversat, eu l-am lasat pe Matei sa decida, iar el vrea sa participe in continuare la toate, asa ca avem saptamana asta Smart-ul si Euclid-ul.
Rezultatele din urma l-au motivat, e mult mai sigur pe el, vreau sa vad ce face in continuare si cum reactioneaza si la posibile rezultate mai slabe.

Asta de la noi, sper sa pot inra mai des...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Hehe, sa va traiasca Felix. Si tie multa,multa,multa sanatate Rob, ai mare grija de tine
La origami va pot zice maine/poimaine cand imi ajung Teoretic sunt foi predesenate dupa care apoi se pot ghida, cel putin Giulik asa face :D Ea e minitehnicush nocturn, ca atunci o apuca :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Liliana, cum spunea si Roxana, la noi nu prea sunt Nook-uri, tin contab la o firma de IT, isi cumpara tot felul de gageturi, au o gramada de Kindle-uri, luate si de pe Amazon si din tara, se pare ca sunt multumiti.
Kim, bine ca s-a rezolvat.
Daria, faine cadouri, ma voi uita si eu cu atentie.
Roberta, multa sanatate si ai grija de tine!
Ioana cred ca va fi super piesa. Si copii mei fredoneaza Cai verzi pe pereti.

Legat de cadouri, eu as vrea sa le iau un Xbox, dar asta inseamna ca nu mai primesc nimic altceva si nu cred ca le va conveni. Nu prea stiu ce sa fac, merita oare Xbox-ul? Apropo, cine are, ce jocuri aveti?
Legat de concursuri, si noi o lasam pe Stefi sa hotarasca.

Azi am fost “de servici“ cu Matei, a avut de la 5-6 tenis si de la 7-8 are fotbal. Mi se pare atat de aerian citeodata, dar ii place, face miscare si are momente in care pare ca chiar se pricepe :-) Stefi e mult mai competitiva, era tare necajita ca nu mai vor baietii sa o primeasca la fotbal si ca antrenorul de fotbal al lui Matei nu are si o grupa de fete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ah Ioana am uitat sa-ti spun, scuze, subiectul referitor la concursuri si portofolii e putin mai jos, la "scoli, gradinite..." impreuna cu subiectul despre deja celebra V.B.

Eu nu-l mai las pe Vic la concursuri, decat maxim 2 pe an. anul asta l-am trimis la " evaluare in educatie " si m-am umplut eu de spume cand am vazut subiectele, mai e inscris la cele doua concursuri "gratis" la care le-au dat carti (si care se organizeaza in clasa, mai mult o ocazie sa repete doamna cu ei) si mai e inscris la unul de engleza si la unul de cunostinte generale. Asta in acest an scolar si gata. De la anul, schimb foaia, un concurs pe semestru si basta.

Un concurs cu subiecte peste programa si la care nu ai pregatit copilul in plus, pur si simplu il demotiveaza.

Ieri seara imi spunea ca " nu sunt bun la nimic" wow ce draci m-au luat!!

Roberta, dar nu e o surpriza pentru tine acest diagnostic, din ce spuneai destul de des aveaia migrene si tensiune. Eu iti doresc multa sanatate, sa te tii de tratament si sa incerci sa nu te mai stresezi. Acum mai depinde si de temperamentul tau, de dorinta de a te autoregla si din pacate mai depinde si de colegi, cat de mult vor sa te menajeze. Din experienta mea... din momentul in care i-ai invatat "prost", greu ii mai dezveti, dar nu e imposibil.

Si eu vreau sa stiu de origami, daca are schitele de indoire incluse, cand eram mica am avut o carte din asata, vai ce-ar mai iubi-o Mircea daca ar avea-o si el!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Andrea, xbox ul e super, mai ales daca-ti iei din acela cu senzor de miscare (kinect). Tu trebuie sa cumperi si doua telecomenzi ca ai doi copii, il "spargi" daca nu vrei sa dai banii si pe jocuri originale (dar vezi unde, sa nu-ti strice jucaria, plus ca pierzi garantia) si pe urma crede-ma ca ii plantezi la xbox si acolo ii uita Dumnezeu...

Noi nu avem, are cumnatul meu si periodic il invitam la noi cu tot cu xbox (sau ne ducem noi la el), ei bine in acele zile se joaca non stop 8, 9 ore !! Eu n-as putea nici sa ma platesti pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
Robi, aaah, chiar ca era de banuit ce ai zis tu acolo. sunt sigura ca o sa o tii in frau cu medicatia. dar sa fii cuminte si sa iei tot, da???? sa va traiasca felix, tare imi place numele asta!
ia sa va arat cum s-a desenat Eva, pe ea si pe mine . chiar mi-a specificat ca m-a desenat si pe mine cu parul cret
o zi frumoasa va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

O zi buna si de la mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Roxi super desenul Eveiparca sunteti gemene....ea are carlionti de la natura da' tu musai sa-ti sintetizezi unii artficiali
Robi,tinem pumnii sa mearga bine cu tratamentulsi asteptam poze cu Felix
Andries am cetit cate ceva despre concursuri(nu ca n-as fi stiut unele lucruri de exemplu la fundatia pentru evaluare responsabilitatea pentru centru de concurs din zona noastra se mosteneste a fost soacra acu-i noraiar nepoata respectiv fiica a luat in fiecare an punctaj maxim la toate probele si la fiecare etapa)....eu am inscris-o doar la ce a vrut ea si mai ales pentru a lucra ceva in plus si altceva din programa .....programa care de altfel i-a si transformat in mici robotei care executa doar anumite tipuri de probleme...departajarea la concursuri se face cu subiectele de logica si atentie....nu stiu daca la voi este la fel da' mandra rezolva niste probleme de logica mai usor la grupa pregatitoare decat acum
Eu carti am citit asta vara cand citea mandra pentru lecturi suplimentare...acu seara in loc sa citim bricolam la artattak ...ma gandesc sa scot disneychanel din grila de programe......btw nu stiu daca-i de bine sau de rau,imi povestea mandra cum ieri stand de vorba cu doua colege a aflat ca ambele se uita la Pariu cu viata si ca i-au povestit cum doi au explodat ca le-a pus nu stiu cine o bomba din gelozie....pai zic si tu le-ai spus pe ce te uiti tu la tv?!?....ea razand "nu, cum sa le spun ca ma uit pe canale pentru bb?"
Apropo de xbox......meii da nu mai joaca nimeni,monopoly,rummy sau carti????
hai sa avem o zi faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Roberta, multa sanatate si sa ai grija de tine

Roxana, ce bucle frumoase aveti...:) Pupam carlioantele Evei!

Daria, bun site-ul ala! E super ca e sportiva, ale mele mai putinel (mai mult pentru ca nu le-am dat ocazia, nu din alta cauza).

Andries, tare Mircea!

Ioana, noi, noi ...Am avut seri cand ne-am asezat toti patru sa jucam monopoly de copii. Ne-a placut tuturor...pacat ca nu e timp. Eu ma gandeam la un rummy pentru Maria cadou de craciun (am jucat la bunici si i-a placut), cred ca ar fi incantata. Problema e ca atunci ar trebui musai sa jucam si noi cu ea

Concursuri ...hehehe...Maria plange daca nu o las desi nu ia punctaje maxime. Da' tre' sa fie si ea in rand cu lumea . O las pen' ca o doare-n basca de punctaj asa ca nu ne deranjeaza nici pe noi daca pe ea nu o deranjeaza.

O zi buna sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

tot concursuri?

Mergi la inceput