MONTIGNAC (179)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello, beauties!

Puicusorule, azi am recoltat prima cana de kefir facut de alga mea frumusica. are un gust extraordinar, putin acrisor, si foarte-foarte placut. I-am indepartat crusta de smantana de deasupra inainte de a-l scurge, dar data viitoare n-o mai arunc, e pacat de ea, e foarte gustoasa.

Brindusik, si pe aici se pune plomba provizorie, de control, inainte de cea definitiva. Ti-a scos si nervul?
Cum ti-au iesit calamarii?

mel, ai incercat muraturile traditionale, facute in saramura? doar cu apa si sare, fara otet. sunt foarte bune. Asta daca n-ai interdictie la sare. Somleac, tu le pui la borcan sau la butoi?

Ariel, si eu am prea putin progesteron si exces de estrogeni. dr mi-a recomandat sa iau extratct de mladite de zmeur, sa nu consum soia, si sa am grija sa-mi mentin nivelul de aciditate scazut (fireste, cea din corp )

Meniu? Si ieri si azi cam la fel:
MD: Ou fiert cu rosie/apio + paine vitastar
P: somon la cuptor cu legume sotate(broccoli + varza de bruxelles + apio)
G: seminte/kefir
C: mandarine si kaki

Va pup!
Mama, ce bun e kefiru asta!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei de asta am spus sa-i fac aici , ca desi nu vreau sa raman..nu se stie nicidoata cand o sa am nevoie si cu dintii nu e de gluma(mai ales in familia mea unde ambii parinti au proteze si sora mea are dintii imbracati de la 18 ani)...desi sunt convinsa ca si in ro sunt medici buni...ca vb aia de asta si emigreaza in alte tarii...eu gasindu-l pe asta roman fix la 5 minute de unde stau eu..si asta din greseala

ninha nu o scos nici un nerv,,,dar cred ca o vrut sa vada cat e de rezistenta ce a mai ramas din masea si mai ales daca nu se infecteaza...ca plo,ba de a scos-o era ff aproape de gingie si chiar mi-o dta sangele putin ...e preacaut cred eu
cat despre calamari...oricand as manca un crap decat fructele de mare dat aviitoare cred ca o sa-l fac in unt ..in rest...or iesit ok dar nu atata de buni incat sa imi spun ca numai asta o sa mananc de acu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata fetele,

Aveti dreptate cu Franta si limba franceza. De asta, suntem in Quebec.

Am vizitat si noi Barcelona asta vara, si tot asa ne-a placut mult arhitectura, peisajele, dar nu si spaniolii.

Brandusa, si eu zic ca e mai bine sa iti faci dintii unde esti acum.
Ai asigurare ?

Si noi avem pb. cu dintii, folosim complet asigurarea de dinti.

Meniu:
md: p. prajita cu humus + cafea;
g: pepene rosu;
c: fasole batuta cu carnati + mar
g: iaurt 0%
c: pui la rotisor cu salata verde.

O sapt. buna si conforma,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

loreleo ca mi-am amintit...te cunoastem si noi sau nu(pe mine cel putin ma omoara curiozitatea )

cge aici am asigurare da..dar materialele folosite pentru plombe is mai de proasta calitate(cele decontate adik - pentru masele)..unul fiind cel care e din metal(pe care nu il vreau ca are si urme de mercur si nici nush cat e de indicat cand faci rmn-uri sa ai asa ceva in gura) si al doilea material e unu din compozit dar care e mai sfarmicios si in timp se uzeaza repede...asa ca am optat pentru material pe care il platesc in privat ..de asta e 40£/plomba...eu am de facut/replombat 8 treburi...2 is mai fatza..si alea le suporta NHS-ul cu material bun..dar celelalte 6 la platesc in privat...mi le ia tipul la jumate de pret deci is multumita (oricum in tara e undeva la vreo 20£ plomba deci nu dau mare diferenta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Brandu, macar esti bine ? Nu te doare, asa-i ? Si mie mi-a pus de fiecare data plomba provizorie.
E biiiine in concediu , dar ma cam plictisesc cu niste treburi casnice. N-as putea sa stau acasa .... Mai bine obosita de la serviciu , pe bani, decat de la treburile casei .

Ninha, ai facut si gogosarii in saramura ? N-am incercat.

Meniu:
D: fulgi de secara si iaurt 0%
P: ciorba de perisoare si varza a la Cluj
C: iaurt gras si conopida gratinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel de simti bine in general ma simt..dar in ce priveste maselele mele..is abea la prima...azi dimi chiar ma intreba dentistul cum ma simt...si i-am raspuns "ca si cum as veni la dentist..tu cum crezi?"...a inceput si el sa rada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, ma bucur ca iti place chefirul. Eu il strecor asa cu smantana cu tot.

Miha, felicitari pt scadere Trebuie sa fac si eu falafel ca nu am mai facut de mult. Condimente speciale gasesti in carrefour. Si cica o smecherie la falafel e sa il lasi o jumatate de ora in frigider dupa ce ai pregatit compozitia ca iese mai pufos.

Mel, concediu placut

Ariel, sanatate sa iti treaca sinuzita. Am primit ieri pachetul si in dimineata asta le probez

Brandu, calamarul nu e nici preferatul meu dintre fructele de mare. Dar am mancat un calamar grozav in Croatia: proaspat, delicios

Lorelei, nici nu m-am gandit la Elvetia, tocmai pt ca e foarte scumpa si nefiind in UE nu recunoaste diplomele romanesti. Cel putin asa stiam eu.

Meniu ieri:
MD: ceva resturi de la fiica-mea de somon si legume
P: mozzarela light, wassa, rosie
C: un ardei umplut si o portie de terina

Daca va plac chestiile de la Accesorize azi mai puteti cumpara voucher de 50% reducere de pe Groupon.

Si de azi sunt reduceri de 40% la jucarii la Metro

Pe mine m-a apucat febra cadourilor deja

O zi faina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neatza frumoaselor si slabutelor.



Am o stare de fericire maxima. Sunt recunoscatoare pentru familia minunata pe care o am si pentru viatza frumoasa si plina de bucurii. Nu mi s-a intamplat nimic deosebit, asa pur si simplu si tocmai de aia vreau sa va spun si voua.

Ilinca spune ca o cheama "Didi" de la Ghighi si are 2 ani.

Ieri am facut o crema de conopida super delicioasa. Am fiert conopida, am lasat-o sa se scurga bine si sa se raceasca.In blender cu paletele de plastic am frecat-o cu ulei si mustar. Am adaugat un catel mic de usturoi sa nu fie prea tare aroma ca intentionez sa mananc la lucru. E un deliciu, mult mai buna decat aia cu maioneza.

La naturisti am gasit taitei subtiri integrali din grau dur. Arata tare urati saracii dar sunt deliciosi. Am bagat in supa si n-au bagat de seama copii ca sunt urati.

Mel spor la treaba in concediu. Du-te sa vezi un film nu mai sta numai acasa.

Puisor si mie mi-au iesit un pic cam seci. Poate erau altfel daca le prajeam in ulei.

Brindu supravietuire iti doresc

Cat despre emigrare, subiect dureros. Parerea mea e ca daca e de plecat e bine sa pleci pana nu apar copii. Dupa mult mai greu. Am prieteni care au emigrat, unii povesti fericite altii rateu din pacate. Cred ca mai depinde si de soarta.

va pup sarat ca dulcele ingrasa

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro personal mie chiar imi place calamarul si caracatita si crevetii..numai astea...dar mno...cred ca trebe sa mai incerc
somlec sa-ti traiasca Ilincuta . eu nu am copii..dar cred ca un parinte poate fi cel mai fericit din lume sau cel mai trist cand vine vb de copii sai

meniul meu azi:
Md: lapte cu fulgi
G: cateva alune de padure
P: legume fierte cu peste la cuptor (fish fingers dar e tot pestele)
G:lapte cu ceai, clementina
C: icre cu paine de tarate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel am intrebat-o pe mama de gogosari si o spus ca la 1L apa se pune o lingurita fructoza(zahar) si o lingura de sare ; apa se fierbe cu otetu se pune dafin, boabe de piper si dupa ce se raceste se pune peste gogosari (anu trecut nu a pus deloc fructoza)

Mergi la inceput