Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

si eu...:)
somleac lipseste :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor eu va pup
si va doresc o seara minunata
fug la nani ca abia acum mi-au adormit gazele
si nu mai pot de oboseala

cat despre vaasele in care gatim
eu sunt convinsa ca toate au defecte mai mari sau mai mici
ca toate au elemente nesanatoase in ele
si cred ca cel mai bine ar fi sa le schimbam cat de des putem
daca putem
daca nu asta e
poate uneori se si exagereaza din dorinta de a stopa vanzarile unora
si a le mari pe ale altora
sau poate nu
cine stie????
eu cred ca nu e bine sa generalizam
am avut un var
care a trait la munte
latara
a mancat de tara totul
f sanatos
a respirat numai aer curat
si a murit de cancer la 18 ani
deci fara cuvinte

roxy noi serbam aici si Dimitrie cel Nou si mi s-ar parea normal sa il serbeze toata lumea din moment ce e protectorul capitalei noastre
acu daca nu vrei sa il tii asta e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

hop si eu la ceas de seara...nah sa semnez condica
oofff eu azi iar am avut o zi din aia...URAGAN....copila asta cat as parao nu se cominteste....nimic nu am reusit sa fac..de intram in bucatarie tzup se urca pe scaune...unul il trasese la geam..altul la chiuveta..unul la masa si acum da sa se urce si pe masa si se pune cu trei sferturi din corp, si imi e frica ca am masa de sticla sa nu se apese prea tara sa se sparga si sa se taie-n ea....abia am reusit sa bag niste pulpe cu cartofi la cuptor....cand ieseam din bucatarie facea cate una prin living..dupa trecea si prin birou..si tot asa...
apoi a venit ora de masa..nu a vrut ciorba..a mancat ceva carnita din aia ..si a inceput..nanii nani..cand urcam sus plangea ca nu vrea si cerea jos..asa m-am fatait o ora..ca la un moment dat o luam smucind-o din [patuta ca ma enervasem rau....intr-un final a adormit la mine-n brate..am urcat la patut si a dormit 1h....nici nu imi revenisem bine..stateam pe canapea si incercam sa malinistesc. simteam parca ca mi se aseaza creierul dupa o invarteala zdravana in carusel....si aud...mama...am luat-o de la capat...printre am reusit doar sa bag masina de vreo 4 ori....unele le-am intins dupa ce a adormit ea acum....
eu sunt varza si cu gatul....am o durere tare ciudata...parca osul de la gat ma doare...nu stiu cum sa zic..nu am senzatia aceea de spini-n gat sau sa nu pot inghiti....
cred ca ma ung cu ceva anti inflamator...
v-am citit ....dar nu ma intrebati ce am retinut
a, catank imi e gandul numai la poza de pe fb ..aia cu miere si lamaie..nu am nici miere nici lamaie in casa
...imi place si baia...ce misto ca ti-a zis tipul ala de simularea asta..e pe bani????ca-i de retinut

ma duc sa-mi intind ultima masina de rufe/prosoape si gata....Si maine e o zi....sper sa nu fie ca cea de azi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

gata Lavi, am ajuns sa preiau stafeta!
Daria a fost foarte bine azi. Acum iar stau cu frica la fiecare miscare a ei. Daca nu se intampla de curand treaba cu Cristinelu, nu as fi fost asa de panicata. Dar e foarte bine sa stiu la ce ma pot astepta.
Scuze, Madutza, sper ca nu te-am facut sa retraiesti sentimentele acelea :(

Sa va spun povestea cu alunele. Ieri cred ca a mancat vreo 20gr de-a lungul intregii zile. Daria spune perfect "alune" si a invatat cat am fost noi plecati in Bali. Nu stiu in ce conjunctura. Si imi cerea la tel sa ii iau alune si "pine"=paine din Bali.
Fiindca imi placea la nebunie cum zice i-am luat alune, dar caju crude. Ea a mancat de multe ori. Alune simple nu imi aduc aminte daca a mancat. Ieri am fost la un magazin cu ea si Babi si ne-a cerut alune. Am dus-o la standul cu alune, si-a ales eaalune simple prajite de la firma Mogy (parca). Nu aveau caju. Si ne-a zapacit toata ziua cu alune. Si le punea in buzunar, ne dadea si noua sa mancam, a fost o mare distractie. Recunosc ca am fost neglijenta. Nu am verificat cate mananca si nici nu i le-am ascuns.A manacat cate a vrut. Si asa mi-am facut-o cu mana mea :(
Curios este ca azi nu mi-a cerut niciodata alune :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, mai ai placinta?
deea, fa gargara cu sare, pune-ti cartofi cruzi in jurul gatului,
irinuk, cred ca din cauza ca erau alunele prajite a vomat Daria... mi-ai facut o pofta de caju

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Delia ms ca mi-ai amintit....
Irina sa stii ca i-au cazut greu la bila..mititica....si eu am vomat odata de la alune si acum nu mai manc cu pofta..iar cand manac parca am o caramida-n partea dreapta..clar nu le mai suporta bila..
tu ca e singura..adica fara frati mai mari..ca bine zicea Mada in fraza aia....o mai poti feri de toate prostiile astea....dar la tine nu sunt faratii sunt bunicii....cunosc si eu ,mai ales din partea maica mii...intr-o vizita la ai mei mi-a indopat-o cu mujdei..mititica de A cand am venit acasa a stat a2a zi blegita rau..nu avea pofta de mancare...si mi tot ragaia...scuzati....clar nu-i cazuse bine la bila...ea care mancase numai mancare de bebe..da m-am putut intelege cu ea sa nu-i mai dea carne la gratar pe care o inmuia in mujdei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Vad ca si Lalely a patit-o cu varsaturile si diareea. Bine ca a trecut.

Catank si eu as vrea sa stiu ce trebuie sa avemin casa pt astfel de cazuri. Din ce am retinut de la Yvy: Metoclopramid sirop pt copii (dar atentie la dozaj), saruri de hidratare (Humana, Hipp si mai sunt cateva), suc de morcov Hipp ORS200, Smecta, Furazolidona. Presupun ca si probiotice de genul Eubiotics sau Linex baby (prafuri de pus in lichide; pt echilibrarea florei intestinale). Asa e?

De diaree aveam, de voma nu am nimic.
La copii functioneaza apa+lamaie in caz de greata? Mi-a fost frica sa incerc aseara.

Poate imi fac timp sa intru si eu pe picassa de pe calculator. Nu am mai intrat de mult. Aaa, parca trebuia sa sterg si eu niste poze :I

Deea, cand te citesc imi aduc aminte de mine acum 7-8 luni, cand eram singura cu Daria in Buc. Nu reuseam sa fac nimic cu ea, ca voia mereu in brate. Imi aduc aminte de sentimentul acela de frustrare si neputinta. Abia asteptam sa vina sotul de la serv, sa ma razbun un pic pe el :)De atunci nu m-am mai simtit asa, ca au fost putine zile cand a trebuit sa ma ocup doar eu si de copil si de casa. Sa ai multa rabdare! Si nu-ti mai propune sa faci multe lucruri; cu cat iti propui mai multe si realizezi mai putine, cu atat nervii tai cedeaza! Si mai ai si o fata adolescenta si o nazdravana si un nazdravan de sot presupun, ca altfel cu cine sa semene fetele?! Toate raman pe umerii tai! Hai capul sus! pup

Bunica mea mi-a spus: maica, femeile pe vremea mea erau chinuite tare! Si eu ma intreb unde se duce timpul meu? Ele pe vremea aceea trebuiau sa spele la mana, sa calce fara abur, sa faca focul la soba, lucruri care necesita foarte mlt timp. Eu nu as putea sa fac toate astea. Sau copiii erau mai neglijati?

Eii, cugetari de-ale mele in prag de seara :)

Ashoor! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Deea ai dreptate ca unde nu sunt fratii mai mari sunt bunicii :))
Mama (babi) insistase sa-i luam alune eu chiar am spus ca mi se pare ca mananca prea multe. Dar mama a zis ca nu.
Nu prea as vrea sa recunosc, dar parca soacra mea e mai atenta la ce manaca Daria decat mama mea. Sau poate e mai "educata" de mine.
Amandoua au hibele lor. Mama ii permite mai multe prostii din comert, in schimb gateste mai sanatos. Pe soacra nu o pot face sa renunte la prajeli ( cartofi, carne, chiftele) pe care evident le mananca si Daria. Si ma dispera cu sarea de lamaie cu care acreste toate ciorbele. Si in ultimul timp Dariei nu i-am mai facut separat cu lamaie sau bors.

Acum chiar ma retrag la somn.
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Hello,

Eu sunt treaza de la ora 4 cand s-a trezit Diana. I-am dat lapte si dupa ce l-a baut ma astepta in picioare in pat cu mainile in sus sa o iau in brate Asa ca am luat-o si am dus-o in sufragerie ca sa stam amandoua pe canapea si sperand sa adoarma. A stat putin langa mine dupa care a coborat, s-a dus la carucior, s-a urcat in el si mi-a cerut "Mimi, Mimi!" in traducere libera, "Minnie, Minnie!", adica desene
Asa ca, de pe la 5 ne uitam la desene, a baut aproape 600 ml de lapte si tot nu s-a mai bagat la nani. Tare prost am invatat-o cu desenele astea, dar nu stiu alta solutie care sa nu necesite prezenta mea obligatorie.

In rest...am fost toti raciti, de fapt, inca mai suntem, dar pe final. Sper doar sa ne treaca inainte de a naste

Catank, de ce ai sters albumul de pe Picasa? Mai lasa-ne-o pe I sa o admiram. Si sa ne pui poze si cu "the real thing", adica baia dupa renovare.


URAAAAAA!!!!! A adormit pitica in timp ce butonam!!!!!!! Fug si eu sa mai prind putin somn! Sper sa revin mai tarziu sa va mai scriu.

Iar o sa avem programul facut varza astazi

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 39+ cu
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

poftiti la cafea

lidia, chiar ma gandeam la tine acum vre-o 2 zile vroiam sa te sun sa intreb daca ai nascut, dar m-am luat cu treburi si am uitat . Cand nasti astept measaj
Si Cata mai cere "asene"..desene..dar nu-i place sa sa uite singura ma cheama pe mine sa-i explic ce se intampla acolo, ce animale apar, etc. totusi cate 5 minute la o tigara prin si eu libere
Totusi eu in locul tau nu i-as fi pus desene la ora aia, as fi pus-o la loc in pat, ca e noapte si se doarme.

irinuka, am citit aseara mesajele tale, dar nu am mai avut sa stau treaza sa si raspund, mi-au placut maxim cugetarile tale, nici eu nu stiu cum isi gestionau timpul mamele noastre..cre dca eram noi mai cuminti Eu chiar am fost fff cuminte, mama mereu imi spune ca eu nu faceam toate traznaile care le fac copii mei
Totusi mi-a ramas in minte ce zicea Roxy acum ceva timp...ca a vazut un documentar ca s-a micsorat ziua...
roxy, mai zi-mi odata cum se numea documentarul ala, sau ce spunea ..despre micsorarea oreleor dint-o zi. Zau, ca numai la asta ma gandesc cand vad ca nu-mi ajunge timpul

Cata a mea inca doarme, cred ca a facut noapte alba , ne-am trezit de 2 ori cu ea peste noi in pat, a dus-o sotul inapoi, si doarme si acum. Sigur peste noapte nu s-a odihnit cum trebuie. plus ca ieri la pranz nu a dormit deloc..sau doar o jumatate de ora. Am pus-o in pat de muulte ori, si s-a tot ridicat, apoi nu am mai auzit nimic de la ea din camera si nici paturica nu s-a mai miscat (o urmaresc pe gaura cheii ). Apoi am intrat in buc ca fac o varza cu carne, si am inchis usa ca dau drumul la robot sa tai varza. intr-o jum de ora am auzit de sus "mami!"....imi arata ca a gasit crema ei de corp si ca s-a uns pe manute . Nu cred ca a dormit deloc daca a avut timp sa cotrobaie si sa se si cremuiasca ...



Mergi la inceput