Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (24)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

lidia , cand am vazut postarea ta la ora aia am crezutca intri sa ne spui ca pleci la spital...., ma pregateam sa scot motatele
Irinuk, pai vino si tu cu argumente stiintifice despre prajeli si mai ales sare de lamaie.., ia zii n-au gastrita niciunul?
mada, si Andra e de ajutor de acum..., dar ai dreptate tb sa incercam sa-i facem cooperanti, pe urma ... e greu
yasmy, gata te-ai aranjat de iarna acum, nu?
catank ce a zis sotul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Si eu azi am program de gatit, gatesc carne de vita in bere( sa vad ce o iesii ca n-am mai facut...., supa de afumatura cu taietei de casa si paine cu scortisoara...( e un fel de cozonac) nu de alta, dar am vazut 57,7 dimineatza... si sincer deja e cam putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

delia, spor la treaba. Eu imi propusesem sa fac azi muscaua asta: http://www.laurasava.ro/2012/10/17/musaca-pentru-copii/ dar mi-am dat seama ca ar manca doar Cata azi la pranz, diseara ii duc pe amandoi la mama. Si..am renuntat ..ne facem niste pulpe la tefal si8 scapam usor. Maine plecam spre munte, un week-end de odihna

lidia, mai pune si tu o poza cu burtika, asa maaare inainte de nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mada, sa va simtiti bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

madaaaaaaaaa ce frumos ca maine plecati la munteeeeeeee
vreau si euuuuuuuuuu
da cred ca vom merge in week-endul viitor
cand vor avea fetele apoi saptamana de vacanta la gradinita

eu sunt necajita ca antonia ieri a fost mai bine la gradi si azi iar a planssssss
offfffffffffff
mi-e o mila de ea de nu mai potttttttttttt
dar va veni vacanta
va sta o saptamana cu noi
apoi vom mai vedea
trebuie neaparat sa o invat la gradi
ca altfel ce ma fac din aprilie??????????

delia daaaaa
mai am placinta
ahahahahh
i-am day si antoniei la gradi azi

irina eu cred cca erau si copii mai neglijati
in sensul ca oricum se faceau mai multi copii
si daca se intampla ceva cu unul pt ei nu era asa un mare bai
si o luau ca atare
eu nu tin minte sa imi fi povestit mama ca avea timp bunica sa se joace vreodata cu vreunul
sau sa vorbeasca cu vreuna din ele
si au fost 6 copii
pai abia aveau timp sa respire si sa faca rost de mancare
atunci se bateau pe mere
pe oualele din cuibar
care le gasea si le gatea
si tot asa
nu aveau la discretie
si multeeeeeeee altele
dar cu toate astea mama isi aminteste cu placere anii aia
e copilaria ei
si ca orice copilarie ea zice ca a fost minunata
asa cum a fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, vreau si eu placintaaaa, mama una e in pozedar cand vezi placinta life asa.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Delia, multumim !!!

cami, dar nu au vacanta sapt viitoare? eu stiam ca e in per 29oct-4 nov. Le-am programat o vacanta de cateva zile la mamaie, cel putin Catalinei..ca pe Cristi il aduc pt mers la logoped.
Poate voi veti avea o vreme mai buna la munte, cand mergem noi se anunta vreme urata si ploaia...tocmai buna pt odihna


Fetele, ce ma fac cu Cata? nu mai vrea lapte Cand il vede zice "nu lapte, nu-mi pace!" O mai pacalesc doar dimineata si ii dau cu cereale cu miere de la Nestle, dar nu ia nici o lingura de lapte fara cereale in ea ..deci va dati seama ce putin lapte inghite... In rets mananca ok, dar nu cred ca ajunge cant de lactate pe care o papa...of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

neatza
off Dari a facut diaree acum si a vomat o data. ce ii dau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna ma mai primiti pe aici?sa stitio ca nu v-am uitat ,desi poate voi m-ati uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

neatza
off Dari a facut diaree acum si a vomat o data. ce ii dau?

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



repaos digestiv 3 ore, adica nu-i dai sa manance nimic 3 ore. Intre timp poti sa-i dai Hidrasec cu lingurita, la fel ceai de menta. Dupa 3 ore ii dai mancer de regim: morcov fiert, orez, banana, mar copt, covrigei. Nu-i mai dai lapte 1-2 zile. Apoi dupa 2 zile ii poti da si carne fiarta sau la cuptor, cu putina sare sa aiba si ceva gust.
Regimul e estential.
Dupa ce au trecut 3 ore poti incepe sa-i dai si Smecta, 2plicuri/zi. Chiara daca nu va mai face moade sau nu va vomita, tine-i regimul cateva zile.
Daca in urmatoarele 2 ore iti mai vomita de 1-2 ori, mergi la spital. daca doar face moale, poti sta acasa. Prin voma se deshidrateaza mai rau decat prin scaun.

Mergi la inceput