Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *451*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Denisa, cumva asa este. Mi-am asumat riscul de la inceput in urma intrebarilor, miilor de intrebari adresate parintilor a caror copii au invata sau invata aici. Raspunsul a fost ca se respecta religia fiecaruia si nu se insista in sensul asta. Insa...cred ca aici depinde de asteptarile fiecaruia. Adica, da...sunt sigura ca acesti copii nu vor fi impartasiti cu japca (pe motiv ca nu sunt botezati si nu au mirungerea, specifica religiei catolice). De asta sunt linistita. Dar faptul ca in cadrul orelor de curs se invata cantece religioase...mi se pare inspaimantator. Credeti-ma. Sunt precisa ca exista o multime de cantece de copii care au mesaj educativ si pot fi ascultate la clasa.

Faptul ca am intrebat la inceput si mi-am exprimat orientarea mea religioasa, am intrebat daca avem voie sa ne inscriem, in fine chiar la gradinita m-am interesat sa stiu daca e bine ceea ce fac. Parca tot atunci mi s-a spus ca "religia" materie de studiu optional.
In timp ce scriu acum mi se ridica iar o intrebare...germana nu au inceput-o (si asta e tot optional) pe motiv ca sunt prea mici si nu inteleg...dar religia o inteleg?

Aoleui...ce m-am ambalat. Singura, pt ca oricum nu am ce face.

Chiar ieri am intrebat-o pe sora ce rugaciuni spun inainte si dupa masa (caci stiam de la parintii de anii trecuti ca spun) si nu a pomenit nimic ca "invata" si alte cantece. Mi-a spus ca spun ingerasul si apoi multumire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Denisa, am baterie ca la telefon la aparatul foto. Dar cardul, l-am rezolvat. Mi l-a curata meseriasul. Insa, nu stiu cum reusesc. Am magnet la virusi. electronici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

e ok daca virez avansul luni dimi, ca la brd nu stiu dc e deschis maine...?

*****

si acum...., draga noastra Floric

so, legat de nemultumirea ta cu accentul prea mare pus pe religie, imi scriu si eu parerea, in speranta ca iti mai indepartez norii ingandurarilor tale...

Pe de o parte, nu sunt sigura daca simt care este adevaratul motiv al nemultumirii tale:

1. ca se invata "prea multe" chestii din religia CATOLICA
sau
2. ca se invata prea multe chestii religioase, indiferent ca ar fi catolice sau ortodoxe?

Daca e var 2, poti sa te gandesti asa:

- ca la alte gradi [mai ales de stat] copiii mai sunt pusi si la tv, dupa somnul de pranz, unde... poate e mai nasol decat la "muzica"

- ca niste "cantece", pana la urma, MAI ALES LA varsta asta, dezvolta mai mult simtul muzical decat sentimente si ganduri din versuri. Majoritatea copiilor abia daca retin versurile si meaningul lor, d-apoi sa mai si reflecte la notiuni religioase

- chiar de unii copii percep/inteleg SI versurile, mesajul religios este destul de "basic" si de comun religiilor, fiind cantecele pt copii, nu? Banuiesc ca in versuri e vorba de bunatatea lui Dumnezeu, de copii cuminti si fericiti, de ingeri... nu? Nu cred ca in acele versuri sunt disecate/prezentate diferente majore intre catolicism si ortodoxie, zic si eu...

deci, var 2 nu e asa de negativa

daca insa e vorba de var 1, acolo e mai profunda treaba. In primul rand, tine de gandirea ta interioara, ca adult si ca mama a lui rarisel :)

Pe mine mereu m-a UIMIT tendinta multor oameni mai "aplecati catre religie" sa fie destul de "exclusivisti"...

Eu cred ca "detaliile" fiecarei religii sunt mai putin importante decat ideea principala [si COMUNA] tuturor religiilor:

Existenta unui TOT unitar, ce DEPASESTE sfera capacitatii noastre de deductie logica si "intervine" IN/PRIN ALTE cai decat cele in care noi, oamenii, putem detine controlul.
Mai mult, acest TOT este, pe de o parte, covarsitor, superior omului, dar, pe de alta parte, IL INCLUDE pe el, omul.


Cine reuseste sa ACCEPTE aceasta "coabitare/colaborare" intre el, ca fiinta umana, terestra si el, TOTUL unitar, este un om norocos, pentru ca INCA va mai putea spera, atunci cand deductia rationala si logica nu-i va mai da sanse.

ASTA cred ca este marele noroc al celor "credinciosi" si de asta cred ca restul detaliilor din "bucataria interna" a fiecarei religii sunt mai putin importante.

De asta vedem, DACA vrem sa vedem, in jur, atatea si atatea cazuri cand oameni "diferiti" [religios vorbind] REUSESC sa realizeze lucruri minunate, IMPREUNA. Pentru ca, la nivelul acelui tot unitar, ei nu sunt diferiti, sunt doar participanti la.. legile universului.

Si atunci:

- eu cred ca este foarte bine cand un parinte credincios il AJUTA pe copil sa devina si el "norocos", adica, il invata sa se ajute "singur", oferindu-i acea acceptare a colaborarii. [adica, il indruma pe calea credintei, sau, mai simplu spus, il mai duce si pe la biserica]

- insa, nu cred ca este ok ca un parinte sa adanceasca, artificial, diferente religioase intre copil si restul copiilor/oamenilor.

Eu ma uit la prietena mea, "aceaa cu sfintii la maternitate", o stiti... Ei bine, nima nu ar putea spune despre ea ca nu este credincioasa, chiar destul de practicanta, fata de majoritatea credinciosilor care, cel mult, merg doar la slujba de duminica. Si totusi, sunt nspe situatii cand o vad cum, intalnind sau venind vorba despre vreun catolic/evreu/adventist/yogin/etc brusc se incrunta, se gandeste imediat ca "aceia" sunt din start niste "vinovati" ca deh, nu-s ortodoxi, se involbureaza, isi ingreuneaza singura viata...

Eu mereu incerc sa-i zic frate.... unde-i umanismul? unde-i gandirea modesta si smerita? Dar ea... nu, ca nu stiu eu cat rau au facut catolicii, cat rau au facut aia si ailalti...

Si eu ii zic: Baiii, nici nu ma intereseaza ce au facut ALTII din aceeasi categorie cu omul ACESTA, pentru ca ACUM, in ACEST moment, ACEST om este in fata/calea noastra. Atat timp cat ACEST om imi inspira un caracter ok, nici nu ma uit, "in urma", la ce a facut inchizitia acum nspe zeci si sute de ani...

Asa ca, reveind, eu cred ca ai putea sa nici nu-i pomenesti lui rares ca "ei" sunt de alta religie, etc... ci doar ca sunt niste aomeni/maicute destul de BLANDE, si ca aceasta blandete provine din linsitea cu care ele SE INCRED in coabitarea cu totul unitar, din puterea de a nu deznadajdui niciodata, din modestia cu care privesc lucrurile materiale si neimportante din jur...etc

Eu cred ca ATAT trebuie rares sa perceapa din partea religioasa a maicutelor.

Niste cantece din periada de gradi, raman, in urma, doar niste cantece, niste amintiri....

V+T nu mai stiu nimic din cantece, dar isi amintesc asa:

- vero, desi cuminte in general, a fost pusa la colt cu un baiat, si, cand eu am intrebat-o dc i-a fsot rusine, ea a zis: nuuu, a fost misto, :), pt ca baiatul ala e arab si mi-a promis ca daca ma marit cu el ma face regina desertului...

- tudor, desi si mai cuminte ca vero, l-a gasit educatoarea pe jos, culcat pe spate si cu o fetita peste el, se pupau, si cand educatoarea i-a gasit si a intrbebat, SIDERATA, tudor, ce faci aici, se poate???? tudor a zis [neparasind pozitia, ci doar scotand capul de SUB chipul fetitei]: dar EA a vrut!

Atat tin ei minte. Restul... timp petrecut si trecut.

Sper sa aduci armonie in sufletul tau si SPERANTA ca in jurul lui rares, vor fi cat mai multi oameni minunati. Atat conteaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Pregatiti o lada de rosii pentru ce urmeaza sa spun.

Se refera la problema ridicata de Floric.

Si vin cu intrebarea: Floric, te deranjeaza ca invata chestii din religia catolica? Ai fi fost multumita daca recitau/ cantau ortodox?

Mie, e strict opinia mea, mi se pare o aberatie religia ca si forma de educatie/ materie. Oricare ar fi ea, religia. Am facut religie in scoala/liceu. In liceu, pentru ca imi venise mintea la cap propuneam intr-un fel temele in clasa. Mi se parea aberant ca ora sa inceapa cu o rugaciune si sa incheie la fel si in timpul orei fiecare sa faca ce vroia.
Asa ca am profitat de prof la maxim si l-am rugat sa ne vorbeasca despre evolutia religiei, istoria ei, cum s-au rupt bisericile (Marea Schizma din 1054) etc.

Sincer, mi-e mila de copiii indoctrinati de mici. Religia e mai rea ca politica. Prin religie se manipuleaza mult mai usor decat prin politica. Campaniile electorale se desfasoara prin intermediul bisericii. Radio Trinitas (Al PF-ului) se prinde in toata tara pentru ca se difuzeaza pe frecventele armatei (daca incepe razboiul ascultam Prohodul ca nu avem incotro).

Sa vedeti voi ce probleme vom avea noi cu materia "religie" cand vor fi copiii in clasa I.

Hai ca acum m-am aprins eu. Este foarte adevarat ce a spus Denisamada- ti-ai asumat riscul. Era normal sa se intample asa.

Si revin cu intrebarea: problema e legata de cantecele religioase in general sau de cantecele religioase catolice?

Primesc oricat rosii, dar am simtit nevoia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Bianca, la lada de rosii m-am abonat inaintea ta :)))) Si inaintea ta, si cu mai multe cuvinte :)))

asa ca, poate poate daca una-doua sa-ti ramna si tie :)



Totusi, eu DORESC mult sa citesc parerea simplianei, e musai!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Uitasem ca Bianca scoate arcul cum flutura steagul religios in zona...
Sincer, e mai bine sa te relaxezi pe subiectul asta si sa multumesti cui vrei tu (glumesc) ca nu te-ai nascut in Iran sau mai stiu eu pe unde.
Edit: am citit in sens invers, asa ac abia acu ajunsei si la Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Roro, repet si de data asta. Nu am nimic cu credinta.

Religia ar trebui descoperita, nu invatata avand in vedere ca lasa mult loc te interpretari. De asta nu sunt de acord cu religia (rugaciune style) in scoli; pentru ca ea este prezentata din punctul de vedere al profesorului de religie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Bianca, la lada de rosii m-am abonat inaintea ta :)))) Si inaintea ta, si cu mai multe cuvinte :)))

asa ca, poate poate daca una-doua sa-ti ramna si tie :)




Bah, ia! Lasati-mi si mie macar de-o salata! Ca-s gravida si poftesc!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 23+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ma bag si eu in bulion. Floric, diferentele intre astea doua religii nu-s foarte mari, cantecele il preaslavesc pe Dumnezeu nu religia catolica, educatoarele sunt maicute, deci era de asteptat sa-i invete cantece religioase, deci unde-i baiul? Eu zau daca pricep si aici te rog sa nu te superi pe mine, ca fac referire si la alte persoane din cercul meu de prieteni, retinerea asta de a intra in alt lacas de cult. Parca ieri spuneai ca nu chiar iti surade. De ce reticenta asta la a cunoaste si altceva? Ca doar nu te convertesc aia daca le calci pragul. O prietena foarte buna ( o fata tare desteapta, care se invarte intr-un cerc de filosofi ortodocsi si catolici) imi zicea ca nu stie ce scuza sa gaseasca, ca-i invitase un coleg baptist la o adunare de-a lor. Sau nevasta unui prieten, penticostala ( dar macar asta e fata simpla, indoctrinata de mica), care a refuzat sa vina la botezul copiilor mei, din cauza religiei. Si care considera pe cei de alta religie drept pagani.

Simo, cum a fost spectacolul cu ursitoarele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Si eu vreau niste rosii, nu multe, ca nu vreau sa ramana Mada fara salata!

Floric, eu o sa fiu pragmatica, nu te supara pe mine, nu e nici pe departe o incercare de a-ti sari la beregata. Asadar: cand ai inscris copilul la gradinita catolica cred ca ai anticipat ca se va intampla acest lucru (adica o familiarizare - pe care nu ti-o doreai- a lui Rares cu acesta religie) - chiar tu marturiseai ca ai pus o mie de intrebari, ceea ce arata ca raspunsurile nu au fost tocmai cele asteptate de tine. In aceste conditii, ai ales totusi sa-l inscrii acolo, convenindu-ti conditiile, pretul si atentia acordata copiilor. Din punctul meu de vedere, nu a fost o decizie gresita, fiindca e normal sa te preocupe in primul si primul rand criteriile acestea cand e vorba de copilul tau. Totusi, sunt de parere ca trebuia sa-ti dai seama ca toate acestea vin la pachet cu familiarizarea copiilor cu religia catolica si sa pui de la inceput in balanta daca lucrul acesta iti convine sau nu. Teama ta, din ce imi dau eu seama, este ca Rares va fi victima unei indoctrinari, ca i se vor inocula valori in care tu nu crezi. Aici sunt de parerea Ancai, nu cred ca ceea ce fac ei acolo se deosebeste prea mult de ceea ce s-ar face la o gradinita ortodoxa, cred ca aceleasi valori sunt evidentiate, asa ca nu ar trebui sa-ti fie frica de vreo rasturnare a sistemului de valori in care tu insati l-ai crescut pe Rares. Eventual vreun "Sfantul Duh" schimbat cu vreun "Spirit Sfant", mai mult nu cred. Sa stii ca iti vorbesc in cunostinta de cauza: traiesc intr-un oras in care catolicismul are multi adepti, exista o gradinita si o scoala catolica, am numerosi copii in clasele mele care provin de acolo. Ce am observat in cazul lor? Indoctrinati sunt doar aceia ai caror parinti sunt indoctrinati, restul n-au nicio problema, morala fiind ca influenta familiei este mult mai mare decat aceea pe care o poate exercita orice sistem de invatamant.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput