Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *451*

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si mie mi se pare cea mai mare tampenie si aberatie religia in scoli si multzam lui Dumnezeu ca nu-s asa de tanara ca Bianca si nu am prins nici macar o ora in liceu!!!
Sa nu mai zic de ce profi de religie am cunoscut prin liceele unde am predat: un betziv imputit la propriu, imi dadeau lacrimile cand se aseza la mai putin de 2 m de mine; o pupaza caraghioasa si pretioasa care zicea "blesfamie" in loc de "blasfemie":)); un mosh partzait popa cu norma intreaga, da' de ce sa nu mance din mai multe parti?(blajin, nicio treaba n-avea pe lume, ce stres, ce lucrari de corecta...Doamne-ajuta! Faceau copchiii ce vroiau cu el); una cu moaca, haine si atitudine de Sfanta Fecioara (desi are 2 copii si sotz preot, desigur:)), care nici aia n-are niciun stres, le propovaduieste copiilor sa nu faca sex inainte de casatorie, ca-i pacat...si variatiuni pe aceeasi tema. A, si a zis o data ca cei care nu recunosc ortodoxia drept calea cea dreapta, sunt posedati (stiu fiindca mi-au povestit elevii, o fata penticostala din clasa aia a fost foarte jignita atunci). In fine, nu generalizez, ca nu-i bine...dar daca am fost si la liceu slab si la mediocru si la foarte bun iar specimenele erau pe acelasi calapod...unde-s profii buni de religie?!
In fine, io ma-nfoc poate mai rau decat Bianca pe tema asta, dar pur si simplu ma enerveaza. Spuneti-mi si mie in ce tzara se mai PREDA religia?! Si nu vorbesc de "Istoria religiilor", ca aia chiar ar fi interesanta, am facut si eu in facultate si-a fost ok, dar asa, sa predai doctrina (si ce termeni am vazut prin caietele elevilor...pfuuu...nici nu stiam ca exista!:)) In fine...nashpa!!! Si faptul ca iti baga a inaintare, vezi Doamne, argumentul ca "elevul nu e obligat sa faca"...asa, si...numa se creeaza mai mare porcarie, colegii il vor discrimina sau il vor considera ciudat pe copilul care nu participa (numai la clasa la care predau am fost eu diriginta l-am surprins o data pe un tzaran bolovan cam redus cum o hartzuia pe o colega care nu vroia sa participe la religie:"niii, satanista!! te-a bate Dumnezeu! De ce nu vii ca noi toti, tu, la Religie?" - am crezut ca vad negru in fatza ochilor, da' le-am tinut eu o morala...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Nici eu nu sunt fan al predarii religiei in scoli. Foarte fain a zis Bianca: religia se descopera, nu se preda.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

bai, mie mi se rupe de ce se "preda" la gradi, din momentul in care copilul e fericit. Pe fie-mea nu am botezat-o si nici nu am de gind sa o indoctrinez, dar daca ar fi o singura gradi unde s-ar simti bine, as duve-o acolo, kit sa invete si prostii de gen :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Floric te inteleg si pe tine si sunt convinsa daca ai fi avut alte variante ai fi ales. Cred ca de aceea te si doare asa mult, ca esti, intr-un fel, obligata sa-l trimiti acolo, caci stii ca este bine . Stiu cat de importanta este religia pentru tine si de aceea te inteleg, dar asa cum zicea si Chato, atat timp cat Rares este fericit acolo, restul nu mai conteaza. Daca avea 20 de ani atunci imi faceam griji in locul tau, dar la aceasta varsta nu cred ca pot sa-iinfluenteze religia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

:))))
Anca, pai eu ce sa zic?
O inteleg pe Floric, inteleg ca a acceptat gradinita catolica pentru Rares cu promisiunea unei atmosfere conforme principiilor comune dintre catolicism si ortodoxism (la care te-ai referit si tu in mare), dar cu retineri privitoare la metodele si riturile acestora, ce sunt diferite. Si acum, cand afla ca educatia religioasa are pondere mai mare decat se astepta, mi se pare firesc sa-si faca griji. Copii mici primesc preceptele religioase ca pe niste explicatii si lamuriri la deslusirea lumii din jur (cei care o fac, desigur), iar atunci cand acestea trebuie explicate la randul lor, ba mai mult, noile lamuriri trebuiesc asezate sub cuvintele "unii cred asa, altii cred asa", se cam complica treaba. E foarte greu sa explici ce e aia CREDINTA unui copil atat de mic, chiar inainte ca el sa o aiba (pe credinta). Iar Rares e dus la biserica (acum deja biseriCI) si va observa chestii la care nici nu te astepti, si va pune intrebari, si raspunsurile sunt delicate, iar sensurile si mai delicate. E ca si cum, atunci cand copilul intreaba ...orice, mama (sau pe cine intreaba) raspunde cu "EU CRED CA...".
E cam mic pentru incertitudini, dupa parerea mea, e un fel de subminare a autoritatii si, in cel mai bun caz, efectul este neinsusirea sau neasumarea drept adevar a niciuneia din aceste "pareri" ce i se flutura pe sub nas. Si eu nu mi-as dori sa nu ma creada copilul meu. Credinta (sau ne-credinta, dupa caz - ma refer la convingerea sufleteasca cea mai adanca) este printre primele valori transmise copiilor nostri, vrand-nevrand, insa CUNOSTINTA e cea care-i va sustine atunci cand se vor rasvrati (ca toti trecem pe-acolo). Asa cum spunea Anaan, indoctrinarea se perpetueaza in familie :)), dar eu nu am nimic impotriva indoctrinarii. Omul fara principii gasesc ca este cel mai neajutorat si trist. Iar ce ofera societatea azi (consumerism, globalizare si political correctness) nu mi se pare deloc o alternativa.

Kea, ecumenismul (ideea contopirii/unificarii denominatiunilor crestine) nu e imbratisat chiar de toata lumea. Eu personal nu-l prea agreez, dar n-am cine stie ce argumente . In privinta frecventarii bisericilor de alt rit, eu nu o fac dintr-un soi de ...respect. Ne cunoscand practicile, nu sunt dipusa sa fac ca maimuta dupa cei din jur, fara sa cunosc semnificatiile, si nici nu vreau sa stanjenesc, neparticipand. Nu-mi place "turismul bisericesc".

Bianca, sa stii ca nu e dracul chiar asa de negru! La religie ma refer . Weekend fain!

Si multa sanatate piticilor bolnaviori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

gata, am citit, cred ca o sa iau pt 3 persoane masa, dar 1 singura camera, deci, cat trebuie sa platesc? :)

Poze cu noi

Veronica-Elena 15 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori


125 ron avans pt camera, cu mancarea te decontezi acolo la final, o sa mai platesti diferenta pt 1 persoana


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si acum buna dimineata !!

Pun de-o cafea imediat, abia am terminat micul dejun, aseara am fost la spectacol la Goran Bregovic , faina atmosfera, in deschidere au cantat cei de la Hara, mi-a placut tare si de ei

Cu religia mi-a placut tare mult ce ati scris, nu mai completez nimic ,subscriu la parerea Deniseimada ca ti-ai asumat un risc de la inceput cand l-ai inscris la o gradinita cu alte orientari religioase si zic doar ca eu pe hartie sunt ortodoxa (tatal meu fiind ortodox) dar ca si practicanta sunt ortodoxa si catolica , petrecandu-mi copilaria la bunici unde majoritatea sunt catolici si reformati si mereu mi-a placut mai mult atmosfera de la slujbele catolice




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Recunosc, ca aseara i-am zis Biancai de "arc", pt ca m-a busit rasul cand am vazut-o ca n-a scapat ocazia sa-l aghezmuiasca iar pe PF. Cum ti se aseaza o sageata, cum il mai gauresti nitel (n-am mai apucat sa vin cu precizarile, fiindca am adormit)

De principiu, sunt pe aceiasi linie ca Simply, dar in viata de zi cu zi sunt precum Kea. Intre vecinii ne facem diverse cadouri culinare la sarbatorile religioase ale fiecaruia (saptamana asta am mancat niste praji super bune- pelerinajul la Meca) si ne uram cum ne pricepem.
Cand am avut de ales pentru scoala romaneasca a lui Alex, am preferat sa-l duc la Ambasada (2 ore pentru poezioare si cantece de copii in romaneste) si nu la catehism. Cantecele religioase se rezolva cu mersul la biserica. (contam pe bunici, ca noi suntem cam lenesi)
Pe de alta parte, Alex insusi ne-a cerut sa mergem la biserica, pentru ca a inteles ca parintii lui au alta religie si vede ca Alexandra merge cu ai ei la catolici in fiecare duminica, ca Wassim se duce la Scoala Coranica, etc...A nu-l duce, inseamna a nega cumva traditiile stramosilor lui.

Exista si profesori buni de religie. Prietena mea din copilarie e unul dintre ei.
Am intrat pe un site unde sunt apreciati profesorii si avea printre profesorii de la scoala unde preda (din Bucuresti) cele mai multe declaratii de iubire din parte elevilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna dimineata!!!!

Si eu am avut in liceu un prof suuper de religie. Intr-un an tin minte ca aasta am avut in program, istoria religiilor. Imi placea ca de sarbatori mereu organiza cate ceva si mergeam cu clasele ba la un camin de batrani, centru de refugiati etc Mie imi placea la el la ore si nu numai mie...

Ramona m-am trezit cu gandul la tine. Astazi raman singurica cu copiii si mi se pare greu. Ai toata admiratia din partea mea Aseara pana a adormit Leon si a venit Cristi sus am crezut ca innebunesc. Pe Leon il apucase urlatul din nu stiu ce motiv si vroia numai in brate, David era cu febra si tragea si el de mine. Nu vroiam nici sa-i tin unul langa altul, fiind asta mai mare bolnav. Ce sa mai...distractie mare!!! Incearca de te imparte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Novus te-ai intalnit aseara cu socrela?

Mergi la inceput