Schimbare buletin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mda, asta este, ce sa fac. O s-o pun pe soacra sa ma ia in spatiu, partea buna e ca e aceeasi strada:)) Culmea, acum sotul va avea domiciliul...la mine iar io la ma-sa:))
Atata e succesiunea, am prietena buna notar, mi-a calculat la minimum minimorum (dar ea nu poate sa o faca fiind notar in alta localitate). Partea proasta e ca a trecut mai mult de un an si e succesiune dubla. No, asta e, oi face-o cand oi avea bani, deocamdata sa traiasca soacra! Dar tot mi se pare absurd, e adresa din buletinul expirat, numele de familie mi l-am pastrat (acelasi cu al proprietarului din contract), parintii sunt ambii decedati iar eu copil unic; de-mi expira inainte de moartea mamei stateam bine merci asa 10 ani, nu ma lua nimeni la rost. Acum, brusc, nu mai am domiciliu!!

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Mie nu mi se pare nimic absurd. E chiar logic ! De unde vrei tu sa stie nenea ala de la buletine daca parintii tai ti-au lasat sau nu imobilul tie? Nu conteaza ce esti copil unic sau ca porti acelasi nume. Parintii tai puteau lasa apartamentul prin testament unei alte persoane.
Trebuie sa resolvi cu succesiunea. Nu poti lasa sa treaca asa anii, cine stie la ce comlicatii mai ajungi apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Ilinca - sunt in aceeasi situatie cu tine ref. la succesiune.
asa este, trebuie sa iti faci succesiunea, trebuie sa te "scobesti" de bani in maxim 2 ani parca. altfel, poti sa faci succesiunea si dupa 20 de ani, insa se adauga penalitati. plus ca te vei lovi la un moment dat de reinnoit contract la curent (de ex.) si tot va trebui sa dovedesti ca e apart. tau. nimeni nu are de unde sa stie ca esti copil unic.
eu deja fac demersurile la notar si trebuie sa aduc 2 martori care sa dea declaratie scrisa la notar ca sunt copil unic (babe de prin bloc, ceva de genul, nu se accepta rude).
si toata treaba asta ma costa 2500 lei pentru ca tatal meu a murit acum 14 ani si eu cu mama n-am facut succesiunea, asa ca se adauga penalitati, 1% pe an parca.
deci cam musai s-o faci, ca mai tarziu va costa mai mult.
crezi ca nu mor si eu de ciuda cand tre sa dau 2500 lei pentru 3 foi care sa demonstreze ceea ce mi se cuvine de drept? insa tre sa manance si statul si notarii asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ilinca, lasa altele deoparte si cauta totusi banii de succesiune. Sunt de acord ca taxele sunt mari, (succesiunea dupa garsoniera bunicii, in vara, ne-a scos din buzunar 1200 ron) dar mai bine faci acesta cheltuiala cu cap acum, decat aiurea mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ilinca, in mod normal trebuie sa faci succesiunea.
Daaaar, parerea mea este ca merita sa incerci sa mergi cu contractul in original (al parintilor) si sa intrebi functionarul de de la Evidenta. Am asa o banuiala ca nu vor cere succesiune, mai ales ca spui ca aveti acelasi nume si nu e vorba de mutatie, ci de prelungirea valabilitatii.
Eu m-as duce cu toate actele fara sa zic nimic, iar daca m-ar intreaba ceva, m-as face ca n-am stiut ca trebuie sa vina si tata

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ilinca, in mod normal trebuie sa faci succesiunea.
Daaaar, parerea mea este ca merita sa incerci sa mergi cu contractul in original (al parintilor) si sa intrebi functionarul de de la Evidenta. Am asa o banuiala ca nu vor cere succesiune, mai ales ca spui ca aveti acelasi nume si nu e vorba de mutatie, ci de prelungirea valabilitatii.
Eu m-as duce cu toate actele fara sa zic nimic, iar daca m-ar intreaba ceva, m-as face ca n-am stiut ca trebuie sa vina si tata

Rufus, Tora si iadele



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Si eu spun la fel!

Mai ales repet daca figureaza inca in contract,isi poate rezolva problema,urmind apoi sa faca succesiunea!(eu am figurat in contractul casei tatei pina tirziu)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ilinca, in mod normal trebuie sa faci succesiunea.
Daaaar, parerea mea este ca merita sa incerci sa mergi cu contractul in original (al parintilor) si sa intrebi functionarul de de la Evidenta. Am asa o banuiala ca nu vor cere succesiune, mai ales ca spui ca aveti acelasi nume si nu e vorba de mutatie, ci de prelungirea valabilitatii.
Eu m-as duce cu toate actele fara sa zic nimic, iar daca m-ar intreaba ceva, m-as face ca n-am stiut ca trebuie sa vina si tata

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Uai, oare sa-ncerc asa ceva cu inocentza? Eu am oroare de mintit autoritatile si de mintit in general, n-am talent Adica ma pot duce sa fac o mutra nevinovata ca n-am stiut ca trebuie si alte acte, dar sa zic ca n-am stiut de venit cu tata?...Ei oare nu pot verifica rapid sa vada ca-s decedati parintii mei si sa ma fac de mandra minune cu minciunica mea?
(normal c-o sa fac succesiunea, da' buletinul meu expira poimaine...ce se poate intampla daca umblu cu el expirat vreo 2 luni?...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eu la evidenta populatiei sau cum se cheama acu nu am vazut "verificare rapida", deoarece nu exista computere, cel putin nu acolo unde preiau actele. S-ar putea insa sa ai surpriza sa verifice ulterior si sa-ti respinga actele. Dar merita incercat, nu pierzi decat ceva timp.

Poate ai bafta cum zice Rufus. Noi cand am fost sa facem actele pe noua adresa, a trebuit sa semnez acord ca-l iau in spatiu pe sot, deoarece casa e pe numele meu. Aiureala...in fine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai uite care-i treaba: daca ai buletinul expirat te asigur ca nu faci nici o succesiune.
Nu-i asa ca te-am ajutat sa te decizi?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca nu esti trecuta in contractul de cumparare a apartamentului, nu faci nici o branza. daca apart. e pe numele parintilor, iti trebuie musai declaratie de luare in spatiu care se semneaza de catre proprietarul apartamentului in fata functionarului de la ghiseu. asa am facut eu mereu, trebuia sa merg cu mama sa semneze in fata functionarului ca ma ia in spatiu.
de incercat poti incerca, insa nu cred ca ai sa rezolvi ceva, decat daca dai de vreun functionar prea nepriceput sau adormit...
plus ca eu cred ca se poate face succesiunea si cu buletinul expirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ramonika, e drept ca s-ar putea sa nu tina figura, desi merita incercat. Eu n-am dat nici o declaratie ca le iau in spatiu nici pe sotie, nici pe fetele mari care si-au facut buletine. E drept, am fost prezent acolo cu contractul original.
Dar cu un buletin expirat nu ai ce face in fata niciunei autoritati. Un buletin expirat este inexistent.



Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput