Ciuperca degetel

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Din fericire nu il doare nu are simptome absolut deloc,zona respecti-va este bine inainte de a scoate unghiuta era rosie,umflata,si se decoja toata pielea din zona respectiva cadea si aparea alta la fel si tot asa.Acum am observat ca se inroseste unghia cand sta mult incaltat in rest eu nu vad modificari e la fel ca cealalta desi medicul ne zice ca e mai deformata(dar nu am incredere pt ca eu stiu ce vad),am zis sa mai asteptam macar sa mai treaca timpul asta urat si mergem direct in alta parte ca aici nu avem sanse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Pai atunci, lasa-l...mai asteapta sa creasca unghia...ti-am zis la inceput unghia nu creste frumoasa...cel putin asa a fost si la mine si la sotul meu...trebuie sa treaca ceva pana creste normal.
Lasa-l cat mai mult descaltat...chiar fara sosete, eventual cu papucei decupati in fata (exista si din cei pufosi dar decupati), sa nu fie atmosfera umeda/inchisa acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi cam la ce perioada incepe a creste unghiuta avem deja 1 luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Sincer chiar nu mai stiu o perioada...dar oricum a crescut unghia complet..asa urata...apoi am mai taiat-o de cateva ori bune pana a inceput sa creasca frumos...si pana s-a eliminat cea urata, iti dai seama ca a mai trecut iarasi....cred ca cel putin 2 luni pana am avut toata unghia normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Buna dimineata!
Redeschid subiectul deoarece pur si simplu suntem disperati am extras unghiuta pentru a doua oara acum 2 luni ne-a crescut cam greu de data aceeasta nu ca prima oara in schimb e aproape la fel sa ingrosat si e galbena am ingercat cu toate cremele,preparate inclusiv solutii de la plafar medicul ne-a zis ca nu stie ce are si ca proba de acolo nu se ia nici macar intr-un cabinet particular.Daca am lua o proba ne-ar fii mai usor,poate ne puteti recomanda un cabinet unde se recolteaza sau un medic bun.Va multumesc mult pt orice sfat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adutza2008 spune:

Imi pare rau sa aud ca nu ati gasit pana acum niciun medic care sa va dea o solutie. Analiza se face intr-adevar prin raclaj. Eu am fost cu fetita mea in urma unor probleme cu unghiutele la spitalul de dermatologie unde mi s-au dat rezultatele pe loc. Nu imi pot inchipui cum un profesor nu a mai auzit despre asa ceva! Cred ca cel mai bine ar fi sa mergeti in Bucuresti la un dermatolog bun! Sper sa gasiti rezolvarea! Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Poti incerca la unul din laboratoarele Synevo- http://www.synevo.ro/
In general onicomicozele se vindeca foarte greu, si arareori doar cu tratament local.Iar tratamentul pe cale generala dureaza luni de zile pentru a fi eficient.E posibil sa obtineti rezultate bune cand va trece la sandalute, si nu va mai purta incaltamine inchisa.Bine ca nu s-a extins si la alte unghiute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

La synevo am incercat si nu fac eu zic ca din iunie 2012 ar fii trebuit sa ne treaca omnicomicoza dupa cum am zis am incercat cu toate tratamentele locale chiar si cu antibiotice pe gurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cu antibiotice sau antimicotice?Ca antibioticele nu ajuta, chiar fac mai rau.Tratamentul pe cale generala e destul de indelungat si agresiv, nu stiu in ce masura se da la copii, mai ales ca este doar o unghie, si de la picior.La SYNEVO in Bucuresti fac cu singuranta, si ex micologic direct, si fungicultura, si antifungigrama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

AM INCERCAT SI CU ANTIBIOTICE SI CU ANTIMICOTICE PUR SI SIMPLU MEDICUL NU STIE CE SA NE MAI PRESCRIE DE RECOLTAT PROBA NICI NU MAI ZIS AM INTREBAT TOTI MEDICI LA CARE AM MERS SI NICI UNUL NU A AUZIT DE ASA CEVA AM SA SUN LA SYNEVO IN BUC.MULTUMESC!

Mergi la inceput