Ciuperca degetel

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Am extras unghiuta acum 3 saptamani,unghia ne creste bine in schimb e la fel ca cealalta adica groasa si galben cu negru.E normal sa creasca tot asa ca inainte?
Va multumesc pentru orice sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ILONA_21
adica groasa si galben cu negru.

Trebuie facut analiza si apoi tratament. Poate fi o ciuperca.
Are purtatori in preajma? daca da: trebuie sa se trateze.
Ciuperca rezista si in casa(covor, lenjerie, etc...). Ca sa vezi ca nu bat campii: confirmare pe google.
Degetul este liber in incaltaminte sau jenat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Am intrebat pe Dimnul Profesor daca este nevoie de analiza ne-a zis ca nu are ce sa ia de acolo,am cumparat incaltaminte mai lata in partea degetelor ca sa-i vina sa nu il stranga.Copilul nu ze plange de dureri,nu avem pe nimeni in casa cu asa ceva e primul caz de care se pare ca numai scapam,ciudat este ca am fost la vreo 6 medici din orase diferite particular,spital fiecare are diagnosticul lui de 3 saptamani mergem la un Domn profesor care ne schimba saptamanal tratamentul azi ne-a dat nizoral comprimate 200mg stiti cumva se da la 6 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

si eu cunosc pe cineva cu astfel de probleme, de ani de zile are o ciuperca la picior si nu-i mai trece; ultima data a luat un tratament cu Canespor unguent, niste pastile ale caror nume nu reusesc sa mi-l amintesc,stiu ca le lua trei luni, facea o pauza si apoi relua tratamentul, trebuia sa fiarba sosetele la 60 sa 90 de grade, sa fie din bumbac,sa foloseasa incaltaminte in care sa nu transpire piciorul, sa foloseasca spray de incaltaminte, sapun cu sulf pentru picior.. dar oricum, tratamentul se da in functie de ciuperca piciorului.. poti incerca si la Medsana, noi am fost multumiti de clinica aceasta. numai bine si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ia de la un Plafar o sticluta mica de ulei de migdale si picura seara, dupa baie, pe unghia bolnava. Face minuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

In locul unghiutei ne-a crescut patul unghiei care este exact ca unghiuta negru cu galben si foarte inalt nici medici nu stiu ce are ne plimbam din 2 in 2 saptamani la controale si mereu ne schimba tratamentul antibiotic + un ungunet care il preparam,rezultate nu se vad deloc.Recomandat-mi un medic bun in buc care sa aiba habar de asa ceva.
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Olympia o sa iau si ulei de migdale incercam si asa eu una am incredere in produsele naturiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Ilona, imi pare f rau ca trageti de asa mult timp cu problema asta...uof!
Ce vreau sa-ti zic...am avut si eu panaritiu, cu extragerea partiala a unghiei...adica mi-a scos doar jumatate din unghie, pe verticala...si la inceput unghia crescuta a fost f urata, nu a crescut unghie normala...ci f groasa, valurita, galbena....am taiat-o normal pe aia, asa cum era, si in timp si-a revenit...a inceput sa creasca normal.
La fel si sotul meu...el a avut toata unghia scoasa, si...la fel. Bine, la el a recidivat, si f nasol, la ambele picioare..dar asta e o alta poveste.

Totusi, la baietelul tau trb sa fie o ciuperca, o bacterie ceva...ce-i cauzeaza asta.
La mine a fost pedichiura proasta pe care mi-am facut-o...s-a infectat, nu am ingrijit bine locul, s-a suprainfectat...dar acum nu mai am probleme...asta a fost acum vreo 12-13 ani.
La sotul meu...s-a ingrasat f mult, si intr-o perioada in care statea ffff mult in picioare, incaltat 24 ore...si unghiile s-au incarnat, s-au infectat.
Dar la copil...ce motive sa aiba? Doar asta, vreun microb care trb descoperit si tratat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Sincer sunntem total nelamuriti si fara speranta ca vom trece peste asta am plecat pe 6 luni de cand avem problema asta am fost la medici,profesori ,spitale,cabinete particulare de chirurge,dermatologie dar degeaba vrem sa mergen la bucuresti poate acolo vom avea mai mult noroc.De recoltat medcici imi zic ca nu au ce sa recoltez in schimb un profesor universitar deramtolog mi-a zis ca nici nu a auzit de recoltat proba de acolo alti imi zica ca chiar nu stiu.Nu stiu poate stie cineva un medic dermatolog bun nu conteaza unde spital sau particular doar sa cunoasca eu cred ca nu e asa ciudat ce avem acolo.Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Dar baietelul cum se simte? Il doare, il deranjeaza ceva? Mititelul, ce-a mai patimit cu unghia scoasa cred...eu stiu ca m-a durut ceva.

Eu, daca pe el nu l-ar deranja, as mai astepta putin, sa vad poate isi revine unghia pe masura ce creste. Repet, daca nu mai exista infectie acolo, si pe el nu-l deranjeaza.
Deramtolog f bun chiar nu stiu sa-ti recomand, din pacate. Am fost in cateva randuri la deramtologie cu fiica-mea, dar am fost la cine s-a nimerit si am rezolvat.

Imi pare tare rau de situatia voatra. Poate chiar nu e nimic deosebit...ci doar un panaritiu pe cale de vindecare.

Mergi la inceput