Ciuperca degetel

Ciuperca degetel | Autor: ILONA_21

Link direct la acest mesaj

Buna seara tuturor!
Incep prin a povesti foarte putin de "problema medicala "pe care o avem:In urma cu 2 luni jumatate a inceput sa il doara pe copil degetelul mare de la piciorul stang am mers la chirurgie infantila am facut o radiografie si ne-a zis ca nu are nimik la o saptamana a inceput sa crape pielea(cat tine unghia),cade pielea respectiva si iar ne apare alta si asa mereu o luam de la capat,in plus unghiuta se mai tine foarte putin este mare distanta dintre unghie si pielea de sub.Dupa ce am mers la chirurgie infantila in slatina si craiova(unde ne-a zis ca nu are nimik e ceva normal)am ajuns la dermato acolo mi-a zis ca e vorba de o ciuperca si am inceput tratamentul:tinctura Castelani,crema Nizoral si Biazol crema.
Avem 1 luna si jumatate decat folosim tratamentul dar rezultate nu se vad deloc.Doctorita de la dermato ne zice ca e normal.
Ce pot sa fac sa aflu exact ce are baietelul acolo?Astept pareri sau poate sa mai confruntat cineva cu asa ceva.
Va multumesc!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Sunt tare afurisite problemele astea de piele, si eu am un soi de iritatie capatata in perioada stresului de la BAC pe care o "tarai" de 10 ani. Cand apare, cand dispare, pe maini, pe gat si pe burta uneori.

Ca si tratament mi se pare ok, adica cam asta am avut si eu + ultima data niste pastile (dar eu sunt la 30 nu la varsta copilariei) date de la Colentina unde am ajuns la urgenta (e groaznic sa bagi mainile sub apa ca ustura si dor si mananca...). Cel putin pe mine ma mananca groaznic si cu cat le scarpin cu atat se intind... Nu e nimic contagios, e pe fond de stres si apare la fel, in perioadele pline si / sau cand mananc foarte condimentat.

Ma rog, nu stiu eu ce are cel mic al tau, voiam doar sa spun ca e foarte important sa gasesti un dermatolog bun, bolile de piele sunt uneori greu de diagnosticat (pe mine s-au incercat inclusiv creme experimentale aduse de prin Franta cu rezultate slabe...).
Castelani e clasic pentru chestia asta, la fel si nizoralul... Ma gandesc ca dupa atata timp trebuia totusi sa vedeti o imbunatatire. Poate insisti cu cautarile si prinzi un medic mai ok... Aveti grija si la incaltaminte - sa nu transpire, sa nu-l stranga...

Insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Si eu am avut "ciuperca" la o unghie de la picior.
A trebuit sa tai din unghie si din piele de pe linga , pe care au trimis-o la analize.....si in functie de ciuperca am primit tratament.
Tratamentul a fost pentru 6 luni, si am auzit ca pentru tratarea ciupercilor cam atit dureaza tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Noi am primit tratamentul fara a ne lua analiza eu nu vad nici o ameliorare in plus baiatul imi zice ca il ustura dar doctora tot zice ca nu are nimic.Zona respectiva este foarte rosie iar senzatia de mancarime o are mai mereu ar trebuie sa se mai vindece putin in urma tratamentului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Eu as merge din proprie initiativa la un laborator bun si as cere o cultura fungi din raclat dermic. Adica sa ia din tesutul ala si sa-l analizeze, si ti se da si antifungigrama dupa caz, daca iese ceva. Si cu ala mers la medic.

A avut si fiica-mea ceva asemanator la unghiutele de la maini, cand era micuta (probabil luat de pe jos, din nisip), dar pana sa ajung eu sa ii fac analiza (care imi fusese recomandata de catre medic)...i-a trecut. De la sine. Si n-a mai aparut de mai bine de 4 ani.

Edit: Noi initial primisem tratament cu Lamisil crema, fara analiza. Dar la fel, ne-a dat pentru 6 luni sa dam, zilnic. Ea era micuta, baga manutele in gura...asa ca nu prea ne-am tinut de tratament cum trebuia, ii puteam da doar noaptea...si nu trecea deloc. Medicul mi-a zis ca vorbim dupa 6 luni de tratament...ca nu trece asa usor. Pana la urma m-am lasat pagubasa cu crema...si foarte curand i-a trecut pur si simplu.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Azi am mers la medcul dermatolog sa luam reteta dar spre surprinderea mea medicul ne-a zis ca a gresit diagnosticul de omnicomicoza in PSORIAZIS stiu despre ce este vb problema este ca baietelul nu are alte pete pe corp decat la degetel.I-am propus doctoritei sa-i recoltam proba de acolo si mi-a zis ca nu se ia de la deget,dansa nu a mai auzit de asa ceva.Sunt foarte confuza chiar nimeni sa nu stie ce are copilul acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Mai, mie mi-a zis doctorita dermatolog sa merg la laborator, sa ii ia un pic de tesut de acolo...se racaie piele din aia moarta...pt proba e necesara o "canttate" infima, pt ca se prepara cu ceva lichid (apa distilata cred)si se formeaza proba de analizat.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

cum sa nu se ia? frate ce dermatologi aveti pe acolo? eu am avut ciuperca si mi s-a luat analiza plus inca un test cu o lumina violacee si a descoperit niste ciuperci(am fost avuta ). Nu poti da un tratament decat daca stii ce are. Nu toate cremele sunt buna la ciuperci/bacterii/ poate chiar infectii. Intrebarea mea este, nu cumva are unghia incarnata?! nu e mai umflat acolo si il doare cand il apesi sau cand calca?Ca eu am avut si de asta si nu am tratat ca nu am stiut pana mi s-a infectat si a trebuit sa imi scoata unghia si sa taie degetul sa scoata puroiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ILONA_21

Azi am mers la medcul dermatolog sa luam reteta dar spre surprinderea mea medicul ne-a zis ca a gresit diagnosticul de omnicomicoza in PSORIAZIS stiu despre ce este vb problema este ca baietelul nu are alte pete pe corp decat la degetel.I-am propus doctoritei sa-i recoltam proba de acolo si mi-a zis ca nu se ia de la deget,dansa nu a mai auzit de asa ceva.Sunt foarte confuza chiar nimeni sa nu stie ce are copilul acolo.

ANDREI CATALIN (02.09.2006)


Schimba doctorul.

Poate nu e chiar psoriazis, dar varianta mai simpla se cheama neurodermita . La mine dupa peripetii si 2 dr am primit un tratament cu o crema DIPROSALIC cu cortizon. Mi-a trecut cat am aplicat crema, daca nu pun stagneaza. Problema este ca parca nu e indicat cortizon prea mult si la mine au fost vreo 3sapt. Nu stiu daca este buna si la copii.
Incearca cu marul-lupului si trebuie si un regim alimentar mai dietetic, plus ca astea apar pe fond de stres.

Sanatate ii dorec puiutului.

Edit. http://www.scribd.com/doc/8485297/Maria-Treben

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Si noi avem o problema de genul acesta, si cred ca tot ciuperca e... nu-i sunt afectate unghiile, dar il mananca f. tare intre degetele de la picioare, mai ales la degetul mare. La unul dintre picioare i s-a luat pielea de atata scarpinat. Noaptea era mancarimea intensa, se trezea saracutul din somn si se scarpina minute in sir. Am inceput sa-i dau clotrimazol crema... si vad ca nu-l mai mananca. Doar pielea a ramas scorojita, si vad ca nu-si revine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ilona, schimba doctorul. Daca nu ai alternativa de doctor, du-te singura cu copilul la un laborator si cere sa-i faca analiza.

viperisme

Mergi la inceput