Ciuperca degetel

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Din pacate e singurul dermatolog da asa este zona respectiva este mai umflata iar durere prezinta la atingere.Daca merg la laborato sa iau analiza doctorita nu o sa vrea sa ne-o citeasca sau sa ne prescrie tratament.Am sa merg la un laborator sa recoltam de acolo si evebtual merg in alta parte la alt medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

daca e vorba de unghie incarnata trebuie sa o rezolvi..sa tai coltul care deranjeaza..asta poti sa faci acasa sau la pedichiura(daca stii una buna). dar daca se si decojeste pielea e probabil si ceva ciuperca. nidofolor e bun si mai era o crema..funicidin parca

ca sa-si revina pielea e bun advantan milk- e pt deramtite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Azi am mers la toate laboratoarele de la noi din oras si nici unul nu face analiza respectiva sunt total confuza am fost la un medic de medicina generala care mi-a zis ca e vorba de o infectie deci la cati medici am mers fiecare are diagnosticul lui.Cum se numeste mai detaliat analiza sau recomandati-mi un laborator unde se face.
VA MULTUMESC MULT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Suna la Synevo, si intreaba daca analiza "Cultura si identificare fungi" se poate face si de pe piele (ii spui exact situatia), eu am facut aceasta analiza din exsudat faringian, dar se poate recolta din diverse medii. Uite aici detalii:
http://www.synevo.ro/cultura-si-identificare-fungi-cu-antifungigrama-dupa-caz/

Mie mi-a fost recomandata la vremea respectiva de o dna dr de la Budimex, iar ei lucrau la vremea respectiva cu Medlife (poti intreba deasemenea si la ei, dar personal nu ii recomand).

Edit: Si daca tot mergi, si ii recolteaza, poate ceri sa iti faca si o analiza pt bacterii/streptococi/stafilococi cu antibiograma dupa caz (nu ma pricep, poate nu m-am exprimat corect), ca la analiza de mai sus iti arata doar daca e ciuperca, dar poate e intr-adevar o infectie cu altceva...si in acest caz, deasemenea trb sa stii ce este si la ce e sensibil, ca sa puteti trata.

Vad ca e Synevo si la voi in oras...ai fost si la ei, si nu fac?

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Da am fost la synevo si nu fac de acolo ne-a dat adresa de la alt laborator LISIMED unde am mers si la fel acelasi raspuns negativ nici macar nu ai auzit de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Atunci cauta un medic in alt oras. Esti aproape de Buc, mergi acolo.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Chiar nu stiu ce sa iti mai zic...daca ai citit in link-ul pus de mine, ai vazut ca acolo scrie ca analiza se face inclusiv de pe piele...ca nu fac la voi in oras....nu stiu...
Suna la laboratorul lor central, si stai de vb cu doamnele de acolo, sunt f dragute...poate nu au mai facut la voi in oras, dar asta nu inseamna ca nu fac daca e cazul...nu stiu, zic si eu...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ilona, incearca sa intrebi la un cabinet veterinar, daca fac astfel de analize. si animalutele de companie au afectiuni dermatologice (poate chiar mai multe sau mai grave decat oamenii), si lor li se fac analize pentru a fi pus diagnosticul si pentru a primi tratamentul adecvat.
nu radeti. amintiti-va de cabinetul veterinar din bucuresti care face microscopia intunecata pentru depistarea bolii muscaturii de capusa.
mai degraba du-te la craiova, e mai aproape decat bucurestiul. si parca la craiova s-a facut o clinica in parteneriat cu AKH Viena ? deci nu cred ca in craiova nu exista clinici si laboratoare mai "rasarite", daca in slatina nu aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Am mers ieri la Domnul Doctor CIRSTOIU la spitalul nr1 craiova dansul mi-a zis ca este vorba de o unghie incarnata iar zona respectiva este imflamata am primit tratament:duomax 1 la 12 ore si fucidin crema 2 aplicatii pe zi o saptamana dupa care trebuie sa mergem la control si eventual sa extragem unghia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

deci am avut dreptate e nasol sa stii si foarte dureros

ai grija cu unghia incarnata. nu extrage toata unghia daca nu este nevoie. este dureros. am trecut prin asta..mai bine poate reusesti sa-i scoti tu coltisorul sau o pedichiurista. daca nu, sa taie doar o portiune mica din unghie, unde este ea incarnata. Din pacate s-ar putea sa va confrumtati de acum incolo cu asa ceva..eu trebuie am grija si am luat si o chestie speciala cu care am inceput sa reusesc sa imi scot eu colturile. iar o analiza nu strica..mie asa mi s-a incarnat initial..de la o ciuperca

Mergi la inceput